Strona główna Chwyty gitarowe C-dur – podstawowy akord gitarowy

C-dur – podstawowy akord gitarowy

3623
0
UDOSTĘPNIJ

Akord C-dur to jeden z najważniejszych chwytów w muzyce gitarowej. Może nie tak często używany przez muzyków rockowych, jak folkowych i country, ale jest kilka utworów, w których odgrywa on zasadnicza rolę. Gdyby nie akord C-dur nie powstałyby takie ponadczasowe pieśni jak „Wish You Were Here” Pink Floyd, „Knockin’ on Heaven’s Door” Boba Dylana czy choćby „Layla” Claptona.

C-dur, trochę teorii

Połączenie składowych C (pryma), E (tercja), G (kwinta) pozwala nam – wraz z dodatkowo wybrzmiewającymi pustymi strunami G i E – grać je na „na raz” albo też palcując pojedyncze dźwięki akordu w dowolnej kolejności.

Trudniejszym do zagrania jest wariant akordu barre, zgodnie z którym na trzecim progu łapiemy palcem wskazującym wszystkie oprócz struny E, a trzema pozostałymi palcami łapiemy struny D, G i H na progu piątym. W muzyce rockowej bardzo rzadko stosuje się taki przewrót, częściej po prostu łapiemy power chord od dźwięku C na strunie A.

Łatwiejszym i bardziej „rockowym” sposobem jego zagrania, jaki często się stosuje (choćby w nieśmiertelnym „Whisky moja żono” Dżemu), jest proste i szybkie zmodyfikowanie akordu G-Dur poprzez przesunięcie dwóch palców (wskazującego i środkowego) o jedną strunę w kierunku wiolinów. Łapiemy więc zamiast dźwięku G na strunie E (trzeci próg) i H na strunie A (drugi próg) dźwięk C na strunie A (trzeci próg) i E na strunie G (drugi próg). Nie jest to czysty akord C-dur bo na cienkich strunach H i E mamy dodane dźwięki D i G czyli dźwięki z kolejnej oktawy. Jego nazwa to Cadd9 (durowy z dodana noną).

Jak zagrać akord C-dur?

Najprostszym sposobem zagrania akordu C-dur jest chwycenie go za pomocą trzech palców, tak, jak na poniższym diagramie (zauważ, że najgrubsza struna jest oznaczona znakiem X, a to znaczy, ze nie powinna brzmieć).

C-dur

A na poniższym zdjęciu wersja akordu C-dur, z dźwiękiem G na strunie basowej:

Akord - chwyt gitarowy - C-dur

Jeśli jeszcze nie wiesz, jak zagrać akord C-dur, obejrzyj poniższe wideo:

https://www.youtube.com/watch?v=QuFlW_wmaKM

Sprawdź również inne akordy, w tabeli chwytów gitarowych.

 


---------------------------------------------------------------------------

Najnowszy drukowany numer TopGuitar możesz kupić online:

czerwcowe wydanie TopGuitar (TG 06/2017).


Lub ściągnij wydanie na tablet/smartfon:
iOS: http://topguitar.pl/ios/
Android: http://topguitar.pl/android/


Zamów prenumeratę w promocji: http://topguitar.pl/sklep/

----------------------------------------------------------------------------