Strona główna Muzyka Chris Salewicz „Mick & Keith. Rolling Stonesów portret podwójny”

Chris Salewicz „Mick & Keith. Rolling Stonesów portret podwójny”

734
0
UDOSTĘPNIJ

Biografia dwóch najważniejszych postaci najważniejszego rockandrollowego zespołu we wszechświecie. Ich związek to najdłuższa artystyczna zażyłość w świecie muzyki rozrywkowej, która do dziś owocuje wspaniałymi kompozycjami. Często określa się ich właśnie mianem muzycznego małżeństwa i to chyba z tego powodu Chris Salewicz postanowił napisać o nich razem.

Jako spółka producencko-kompozytorska doczekali się pseudonimu Gimmler Twins i – jak w każdym małżeństwie – mieli swoje wzloty i upadki. Cała istota ich współpracy to gęsta sieć wzajemnych fascynacji, fantazji, napięć, niechęci, zainteresowań, sympatii i antypatii. Na tych ciągłych tarciach autor oparł swoją fascynującą historię, która jest tak wciągająca nie tyle dzięki niesamowitym biografiom obydwu muzyków, co dzięki jakości pisania i stylowi autora. Chris w muzycznym świecie dziennikarskim jest postacią znaną – nie jest to pierwsza jego tak dobrze poprowadzona książka.

Wróćmy do treści – znajomość dwóch Stonesów opisana jest od samego początku, ale to dopiero w słynnej londyńskiej norze przy Edith Grove 102 zostali sobie przeznaczeni na dobre i na złe. Nic tak nie cementuje jak wspólna bieda i niedola, dlatego może pięć kolejnych dekad przetrwali jako członkowie największego rockandrollowego zespołu na świecie. Pomimo życia na krawędzi Keitha Richardsa i gwiazdowania Micka Jaggera są do dzisiaj kochającymi się „bliźniakami”. Pomimo lat sześćdziesiątych, kiedy trafili na sam szczyt, ze wszystkimi tego zabójczymi atrybutami, lat siedemdziesiątych, kiedy Keith pogubił się w heroinowym nałogu, lat osiemdziesiątych, kiedy wrócił do żywych i rozgrywał partię o przywództwo w zespole z Mickiem (który wcześniej musiał wziąć sprawy w swoje ręce), lat dziewięćdziesiątych, kiedy to odzyskali tożsamość, siłę i pieniądze, oraz nowy wiek, w który wkroczyli jeszcze silniejsi i pewni swego.

Ponad połowę książki stanowią najbardziej twórcze i najbardziej ekscytujące lata sześćdziesiąte, w których osiągnęli wszystko poza… nieśmiertelnością. Można powiedzieć, że tę ostatnią osiągają każdego dnia XXI wieku, kiedy to wszyscy, włącznie z autorem książki, zastanawiają się i wyjaśniają, jak to możliwe, że żyjący tak intensywnie muzycy cały czas są na fali – cały czas aktywni i cały czas twórczy. Ta książka to dokument o tym, jak niemożliwe staje się możliwe, jak tych dwóch kumpli przeszło jak burza przez półwiecze rock and rolla – w dodatku w oparach nadmiaru seksu, najmocniejszych narkotyków, najlepszego alkoholu i tytoniu.


---------------------------------------------------------------------------

Najnowszy drukowany numer TopGuitar możesz kupić online:

sierpniowe wydanie TopGuitar (TG 08/2017).


Lub ściągnij wydanie na tablet/smartfon:
iOS: http://topguitar.pl/ios/
Android: http://topguitar.pl/android/


Zamów prenumeratę w promocji: http://topguitar.pl/sklep/

----------------------------------------------------------------------------

UDOSTĘPNIJ
Poprzedni artykułGod’s Favorite Drug „Here”
Następny artykułMooer GE 100 – test multiefektu gitarowego w TopGuitar
Jego muzyczna podróż zaczęła się wiele lat temu, gdy jako 13-latek usłyszał klasyczny album Deep Purple “Nobody's Perfect”. Nauczył się grać na gitarze, potem na basie, założył swój pierwszy zespół, napisał swoje pierwsze piosenki... Jego muzycznym mentorem jest wokalista Jacek Siciarek, z którym grał w funk-bluesowym zespole DzieńDobry. Potem trafił do gdyńskiej formacji FARBA, z którą nagrał kilka płyt i wylansował kilka przebojów. W międzyczasie rozpoczęła się jego pasja dziennikarska, najpierw w czasopiśmie Gitara i Bas, potem w magazynie TopGuitar. Pisze także artykuły do czasopism TopDrummer i Muzyk. Jakieś pasje? Tak: gitara basowa, gitara basowa i... gitara basowa!