Strona główna Muzyka Marek Napiórkowski „Wolno”

Marek Napiórkowski „Wolno”

215
0
UDOSTĘPNIJ
Marek Napiórkowski „Wolno”

Marek Napiórkowski „Wolno”

(Universal Music Polska)

Płytą tą „Napiór” trochę zaskoczył, przynajmniej niżej podpisanego. Akustyczny album, pełen zadumy, melancholii, utwory toczące się „wolno” i mocno kontrastujące klimatem z tym wszystkim, co dzieje się wokół – to bardzo oryginalny pomysł. Użycie gitar Lindy Manzer to ryzyko narażenia się na porównanie z Patem Metheny’m, szczególnie gdy do gitar dołączy się tęskne „zawodzenie” harmonijki, jednak po kilku przesłuchaniach uważne ucho zauważy różnicę we frazowaniu, a przede wszystkim w konstrukcji utworów.

Marek w zagrywkach bardziej przypomina mi Carltona, być może z racji blues-rockowego backgroundu i sesyjnych doświadczeń? Nasz topowy gitarzysta czuje się swobodnie w akustycznym otoczeniu, a otwarta forma utworów okazała się świetnym pomysłem. Muzyka płynie niczym rzeka – leniwie i wolno. Możemy do niej wejść, możemy słuchać szemrzenia tego strumyka, będąc obok, bo jest to muzyka uniwersalna, a – co ważne – ambitna i daleka od smoothjazzowej papki. Gwarantuje relaks wyższych lotów i nie pozbawiony intelektualnych ambicji.

Świetnie zagrali goście: Robert Majewski na trąbce w „The Sum of All Days”, Michał Tokaj w „Gotlandii” czy Gregoire Maret na harmonijce w kilku utworach. Niezwykle precyzyjna i umiarkowana gra sekcji Michał Miśkiewicz, Robert Kubiszyn to także atuty tej płyty. Niebagatelną rolę odegrał realizator i autor masteringu Tadeusz Mieczkowski serwując nam iście „zachodnią” jakość. Polecam!

Piotr Nowicki


---------------------------------------------------------------------------

Najnowszy drukowany numer TopGuitar możesz kupić online:

sierpniowe wydanie TopGuitar (TG 08/2017).


Lub ściągnij wydanie na tablet/smartfon:
iOS: http://topguitar.pl/ios/
Android: http://topguitar.pl/android/


Zamów prenumeratę w promocji: http://topguitar.pl/sklep/

----------------------------------------------------------------------------