Strona główna Newsy Newsy artystyczne Mark Blake „Queen. Królewska historia”

Mark Blake „Queen. Królewska historia”

1030
0
UDOSTĘPNIJ

(Wydawnictwo SQN)

Jaki może być najbardziej nośny podtytuł książki, prowokujący do jej przeczytania? „Untold story” mógłby za taki uchodzić, ponieważ obiecuje on wiele ciekawych i pikantnych historii. Taki jest właśnie fragment tytułu oryginału książki. Wiesław Weiss, polski mistrz dziennikarstwa muzycznego, we wstępie do „Królewskiej historii” napisał w zasadzie wszystko, co potrzeba jej recenzji: „Książka »Queen. Królewska historia« to opowieść niezwykle drobiazgowa, obfitująca w mało znane fakty i epizody, smakowite anegdoty i intrygujące zwroty akcji. Napisana z nerwem, wciągająca od pierwszych stron”. Dla mnie było to odkrywanie na nowo tego zespołu i to tak jak lubię najbardziej – od kulis. Bardziej niecierpliwych fanów może przytłoczyć pierwsza część opowieści, traktująca o poszczególnych członkach zespołu i osobach związanych z nimi przed powstaniem Queen. Potem jednak okazuje się, że te wszystkie opowieści pokazują niebagatelny wpływ tychże początków na późniejszą muzykę, charaktery i osiągnięcia zespołu. Historia Queen nie jest opowieścią o amerykańskim śnie, ponieważ zespół – podobnie jak wszyscy, którzy doświadczyli sławy, pieniędzy i uznania – miał też swoje upadki. Podnosił się jednak z nich jak feniks z popiołów, nagrywając kolejne ponadczasowe hymny. Według wielu Queen należy do ekskluzywnego grona zespołów z łatwością piszących przeboje na miarę The Beatles. Gdy dodamy do tego grona szwedzką grupę ABBA, będziemy mieli trzy zespoły, których przeboje są nucone prawdopodobnie częściej od wszystkich innych razem wziętych. A waga Queen dla muzyki współczesnej jest nie do przecenienia.

Książka napisana jest żywym językiem, chronologia wydarzeń nie jest utrzymywana za wszelką cenę, dlatego tekst ma momentami znamiona reportażu, w którym jest miejsce i na emocje, i na cytaty, i na opinie, i na fakty. Tytaniczna praca autora, polegająca na gromadzeniu materiału dowodowego: spisywaniu dziesiątek wywiadów i wielu podróży służbowych śladami „królewskich” mistrzów, dała imponujący i fascynujący efekt. Dzieła dopełnił Jakub Michalski, tłumacząc książkę językiem, który rozumie muzykę Queen i fanów zespołu. Wydawca określił tę pozycję mianem „Biblii fanów Queen, manifestem pokolenia, portretem fenomenu”. Zgadzam się z tym w pełni.


---------------------------------------------------------------------------

Najnowszy drukowany numer TopGuitar możesz kupić online:

czerwcowe wydanie TopGuitar (TG 06/2017).


Lub ściągnij wydanie na tablet/smartfon:
iOS: http://topguitar.pl/ios/
Android: http://topguitar.pl/android/


Zamów prenumeratę w promocji: http://topguitar.pl/sklep/

----------------------------------------------------------------------------

UDOSTĘPNIJ
Poprzedni artykułKraków Street Band (Kraków, Rotunda 22-03-2015)
Następny artykułObchody 100 rocznicy urodzin Les Paula
Jego muzyczna podróż zaczęła się wiele lat temu, gdy jako 13-latek usłyszał klasyczny album Deep Purple “Nobody's Perfect”. Nauczył się grać na gitarze, potem na basie, założył swój pierwszy zespół, napisał swoje pierwsze piosenki... Jego muzycznym mentorem jest wokalista Jacek Siciarek, z którym grał w funk-bluesowym zespole DzieńDobry. Potem trafił do gdyńskiej formacji FARBA, z którą nagrał kilka płyt i wylansował kilka przebojów. W międzyczasie rozpoczęła się jego pasja dziennikarska, najpierw w czasopiśmie Gitara i Bas, potem w magazynie TopGuitar. Pisze także artykuły do czasopism TopDrummer i Muzyk. Jakieś pasje? Tak: gitara basowa, gitara basowa i... gitara basowa!