Strona główna Newsy Newsy sprzętowe Gryfy, progi, podstrunnice i mostki u lutnika

Gryfy, progi, podstrunnice i mostki u lutnika

1476
0
UDOSTĘPNIJ

Kolejne dwa odcinki porad lutniczych autorstwa Jarka Olejniczaka poruszają problemy związane z  ustawieniem gryfu, nowymi progami oraz mostkami typu folyd rose.

Wady gryfów w instrumentach są częstym problemem gitarzystów. Dotyczy to przeważnie ustawienia akcji strun, strojenia gitary, a co za tym idzie – obniżenia komfortu grania. Przyczyną jest krzywienie się gryfu, które powoduje obijanie strun o progi bądź słabe wybrzmiewanie strun (tzw. gasnący dźwięk). Jarek Olejniczak w kilku punktach wyjaśnia, co trzeba zrobić, by pozbyć się dyskomfortu w graniu.

Trzeci odcinek porad skierowany jest szczególnie do młodych gitarzystów. W czasach na rynku dostępne są już wszystkie rodzaje gitar. Młodzi „gitarnicy”, nabywając instrument, kierują się często wyborami swego ulubionego zespołu bądź gitarzysty. Tym sposobem wchodzą często w posiadanie gitarki z mostkiem typu floyd rose. Jak sobie z nim radzić? Dowiecie się tego ze styczniowej osłony cyklu „Porady lutnika” w TopGuitar (TG 1/2012):
http://topguitar.pl/2012/01/11/topguitar-styczen-2012/

Jarosław Olejniczak – gitarzysta, właściciel pracowni lutniczej Artimus. Pierwszą gitarę stworzył w roku 1980 jako młody chłopak. Pierwsze kroki jako lutnik stawiał u boku zawodowych lutników szczecińskich, Bogdana Przybylskiego i Michała Szkopa. Doświadczenie zdobywał także w Londynie w latach 1994–1996. Swoje umiejętności i edukację muzyczną szlifował także w Państwowej Średniej Szkole Muzycznej II st. na wydziale kontrabasu. Na gitarze gra już blisko 25 lat, wie więc, jak powinna brzmieć gitara i jakie walory akustyczne powinny odpowiadać najlepszemu brzmieniu.


---------------------------------------------------------------------------

Najnowszy drukowany numer TopGuitar możesz kupić online:

sierpniowe wydanie TopGuitar (TG 08/2017).


Lub ściągnij wydanie na tablet/smartfon:
iOS: http://topguitar.pl/ios/
Android: http://topguitar.pl/android/


Zamów prenumeratę w promocji: http://topguitar.pl/sklep/

----------------------------------------------------------------------------