Strona główna Newsy Wystawa „Defil – kultowe gitary PRL” w Muzeum Techniki i Przemysłu NOT

Wystawa „Defil – kultowe gitary PRL” w Muzeum Techniki i Przemysłu NOT

2690
6
UDOSTĘPNIJ

W dniu 8 września 2015 o godzinie 19.00 koncert zespołu Big Bit uświetni otwarcie wystawy „Defil – kultowe gitary PRL” w Muzeum Techniki i Przemysłu NOT w Warszawie (Pałac Kultury i Nauki).

Dolnośląska Fabryka Instrumentów Lutniczych „Defil” przez wiele lat była najważniejszym producentem gitar elektrycznych (i nie tylko) w Polsce. Przez całe dekady, właśnie popularne „Defile” były pierwszymi instrumentami, na których uczyli się grać początkujący polscy gitarzyści. Stały się też wkrótce podstawowymi instrumentami wielu zespołów, wpływając w znaczący sposób na rozwój polskiej muzyki rozrywkowej. Choć jakość wytwarzanych instrumentów zmieniała się z upływem lat, tylko niewiele spośród modeli mogło konkurować z produktami zagranicznymi. Nic więc dziwnego, że wraz z wzrostem dostępności gitar z Zachodu (oraz oczywiście z Chin), „Defile” odeszły w zapomnienie a sama fabryka zakończyła swoją działalność.

Dziś wielu muzyków wspomina jednak te gitary z sentymentem, powraca również moda korzystanie z nich podczas nagrań i występów. Kolekcja instrumentów, którą zaprezentujemy, pochodzi ze zbiorów Muzeum Gitar „Defil” (inicjatywy p. Waldemara Kuleczki – muzyka takich zespołów jak Papa Dance czy Oddział Zamknięty) i obejmuje kilkadziesiąt modeli produkowanych przez lubińską fabrykę. Muzeum Techniki i Przemysłu NOT zaprasza na zapoznanie się z historią polskiego przemysłu lutniczego splecioną nierozerwalnie z barwnymi i dźwięcznymi dziejami polskiej muzyki rozrywkowej. Wystawa będzie dostępna do końca 2015 roku.

mat.pras.


---------------------------------------------------------------------------

Najnowszy drukowany numer TopGuitar możesz kupić online:

czerwcowe wydanie TopGuitar (TG 06/2017).


Lub ściągnij wydanie na tablet/smartfon:
iOS: http://topguitar.pl/ios/
Android: http://topguitar.pl/android/


Zamów prenumeratę w promocji: http://topguitar.pl/sklep/

----------------------------------------------------------------------------