Strona główna Porady Porady muzyczne W jaki sposób dobiera się kostki do gitary?

W jaki sposób dobiera się kostki do gitary?

2941
1
UDOSTĘPNIJ
Leszek Cichoński

„W jaki sposób dobiera się kostki do gitary? Czy ich dobór uzależniony jest od grubości strun, czy stylu wykonywanej muzyki? Jako gitarzysta bluesowo-rockowy i jazzujący, proszę powiedz, jak jest w Twoim przypadku z odpowiednim doborem kostek?”

LESZEK CICHOŃSKI – gitara: to sprawa czysto indywidualna. Byłem zaskoczony, gdy zobaczyłem, że Jurek Styczyński (DŻEM) gra stosunkowo cienką kostką.

Oczywiście grubsze struny wymagają grubszej kostki dla lepszej kontroli dźwięku, a zwłaszcza ataku… Choć nie musi być to regułą. Jak w każdej sprawie, trzeba umieć stawiać sobie pytania: czy ta kostka daje mi ten ton? Czy jest wygodna? Czy się nie ślizga w palcach? A może powinienem grac palcami albo pazurkami jak gitarzyści country?

Od lat używam jednego typu kostek Tortex firmy Dunlop – wybrałem te najgrubsze. To co dla mnie jest podstawowe, to granie dynamiką i dość mocny, agresywny atak… Jeśli jest taka potrzeba oczywiście. Materiał tych kostek ma trochę szorstką strukturę, co potęguje atak i daje mi lepszą kontrolę nad dźwiękiem. Ostatnio często grywam kostką Tortex Triangiel – to tak jak trzy kostki w jednej. Jest trochę duża, ale ma tę zaletę, że nawet gdy się przypadkiem obróci w palcach podczas grania – można grać dalej.


---------------------------------------------------------------------------

Najnowszy drukowany numer TopGuitar możesz kupić online:

czerwcowe wydanie TopGuitar (TG 06/2017).


Lub ściągnij wydanie na tablet/smartfon:
iOS: http://topguitar.pl/ios/
Android: http://topguitar.pl/android/


Zamów prenumeratę w promocji: http://topguitar.pl/sklep/

----------------------------------------------------------------------------