Dzisiaj mija dokładnie 40 lat od pamiętnego koncertu gitarzysty Erica Claptona w Rainbow Theatre w Londynie. Dlaczego pamiętnego? Przede wszystkim, koncert ten stanowił próbę (skuteczną!) wyciągnięcia Erica Claptona z uzależnienia od heroiny.
Eric Clapton na równi pochyłej
Od wielu lat Clapton odnosił sukcesy na polu zawodowym. Jednakże jego życie osobiste było w całkowitej rozsypce. Do problemów uczuciowych (zakochał się w Pattie Boyd-Harrison, która nieodwzajemniała tej miłości) doszły problemy z narkotykami. Clapton przestał grać koncerty, przestał nagrywać i zaczął izolować się w swojej posiadłości w hrabstwie Surrey w Anglii. Ta izolacja powodowała dalsze pogłębianie się jego heroinowego nałogu. Jedynym występem w tym czasie był „Koncert dla Bangladeszu”, który zagrał w sierpniu 1971 roku. Nie obyło się bez problemów: Eric Clapton podczas tego występu stracił przytomność, został ocucony i powrócił do grania koncertu.
Na pomoc Claptonowi!
Pete Townshend, jeden z członków grupy The Who postanowił więc pomóc Claptonowi w tym trudnym okresie, który mógł skończyć się dla Erica tragicznie. Pete w styczniu 1973 zorganizował mu koncert powrotny w Rainbow Theatre w Londynie. Zresztą Eric Clapton odwzajemnił się Petowi w roku 1975, grając utwór „The Preacher” w filmowej wersji Tommy’ego autorstwa Kena Russella. Szczęśliwy finał znalazła również miłość Claptona do Pattie, w postaci ślubu, który wzięli w 1979 roku.
W koncercie, oprócz samego Erica Claptona (który śpiewał i grał na gitarze), wystąpili również: Pete Townshend (gitara i wokal), Ronnie Wood (gitara i wokal), Ric Grech (gitara basowa), Steve Winwood (instrumenty klawiszowe i wokal), Jim Capaldi (perkusja i wokal), Jimmy Karstein (perkusja), Rebop Kwaku Baah (perkusjonalia).
Jako ciekawostkę można podać fakt, że ten koncert był pierwszym występem na żywo, gdzie Clapton użył jego słynnej gitary Fender Stratocaster „Blackie”.
Oryginalne nagranie Eric Clapton Rainbow Concert
Koncert w Rainbow Theatre w Londynie, pamiętnego 13 stycznia 1973 roku został zarejestrowany za pomocą mobilnego studia nagrań Ronniego Lane’a i wydany w ciągu roku jako Eric Clapton’s Rainbow Concert. Album ten zawierał:
Strona A
- „Badge” (Eric Clapton, George Harrison) – 3:32
- „Roll It Over” (Clapton, Bobby Whitlock) – 6:43
- „Presence of the Lord” (Clapton) – 5:37
Strona B
- „Pearly Queen” (Jim Capaldi, Steve Winwood) – 7:00
- „After Midnight” (J. J. Cale) – 5:12
- „Little Wing” (Jimi Hendrix) – 6:32
Inne wydawnictwa z Rainbow Concert Claptona
Zremasterowana, rozszerzona edycja albumu z 1973 roku została wydana 13 stycznia 1995, w 22. rocznicę koncertu. A oto lista utworów tego albumu:
- „Layla” (Clapton, Jim Gordon) – 6:25
- „Badge” (Clapton, Harrison) – 3:18
- „Blues Power” (Clapton, Leon Russell)– 6:03
- „Roll It Over” (Clapton, Whitlock) – 4:38
- „Little Wing” (Hendrix) – 4:36
- „Bottle of Red Wine” (Bonnie Bramlett, Clapton) – 3:51
- „After Midnight” (Cale) – 4:25
- „Bell Bottom Blues” (Clapton) – 6:25
- „Presence of the Lord” (Clapton) – 5:18
- „Tell the Truth” (Clapton, Whitlock) – 6:04
- „Pearly Queen” (Capaldi, Winwood) – 4:55
- „Key to the Highway” (Big Bill Broonzy, Charlie Segar) – 5:46
- „Let It Rain” (Bramlett, Clapton) – 7:46
- „Crossroads” (Robert Johnson)– 4:19
Z kolei w 25 rocznicę tego koncertu, ujrzała światło dzienne półpiracka edycja, wydana przez nielegalną wytwórnię Empress Valley. Był to 4 płytowy album pt. Eric Clapton and the Palpitations — The Rainbow Concert, 25th Anniversary Edition.