Po wnikliwym przeszukaniu internetu, postanowiliśmy zdecydować się na jeden generator, który naszym zdaniem jest bezbłędny i działa najprościej. Prezentujemy go tutaj i jednocześnie zachęcamy do korzystania, ponieważ jest to niezastąpione narzędzie pomocne przy zgłębianiu gitarowej harmonii, w pracy nad utworami i do zabawy.
Przypominamy, że akord to co najmniej 3 nuty grane razem, (dwie nuty są zaledwie dwudźwiękiem, w którym nie da się ustalić podstawowego trybu dur – mol), co oznacza trzy nuty o 3 różnych wysokościach dźwięku. Jeśli na przykład w prezentowanym tutaj generatorze akordów gitary wybieramy akord E-dur, od razu zobaczymy 3 składowe – E, B i G #, które tworzą ten akord.
Autorzy tego generatora podali krótką instrukcję korzystania z niego, którą pozwalamy sobie tutaj streścić. Za każdym razem, gdy klikamy dowolną prymę (root) lub typ (type), załaduje się nowy wybór akordów gitarowych, które pasują do wybranej kombinacji pryma + typ.
Prymy pokazują dostępne klawisze od C w górę, a typy pokazują najpopularniejsze typy akordów. Gdy wybierzemy prymę i rodzaj akordu gitary, pojawi się więcej linków, co spowoduje wyświetlenie większej liczby akordów, które mogą być różnymi przewrotami wybranego akordu w różnych miejscach na podstrunnicy.
Aby wybrać między brzmieniem gitary akustycznej lub elektrycznej, klikamy „Ustawienia” (Settings”) po prawej stronie. Tam także regulujemy głośność oraz brzmienie kostki lub palców.
Bardzo potrzebne dla leworęcznych udogodnienie, to przełączanie między prawą a lewą ręką, dostępne także w linku „Ustawienia” po prawej stronie.
W trybie „Strum” nuty odtwarzane są szybko jedna po drugiej, tak jak podczas korzystania z kostki, zatrzymają się po zakończeniu akordu gitary, w trybie „Pick” będą kontynuowane, dopóki nie klikniemy komendy, aby granie się zatrzymało.
Fret Selector polega na automatycznym ustawieniu na idealnego progu do wyświetlania wybranego przez nas akordu. Można to także dostosować samodzielnie i ustawić miejsce na maksymalnie dziesiątym progu.
Znaczniki palców można przeciągnąć na grafikę gitary, aby utworzyć wybrany akord. Jeśli zmienimy wyświetlany akord na gitarze, pojawi się symbol wyszukiwania i można wówczas znaleźć nazwę tego akordu. Przycisk „Zapisz” Kliknięcie Zapisz spowoduje zapisanie aktualnie wyświetlanego akordu w MyChords, pod warunkiem, że pozostało wystarczająco dużo miejsca (maksymalnie 36 akordów gitarowych).
Link do generatora: https://chordbook.com/guitar-chords/
Ile jest wszystkich akordów na gitarze?
Liczba dostępnych „akordów gitarowych” może wydawać się zaskakująco duża, a dla początkujących gitarzystów nawet przytłaczająca. Akordy gitarowe są kombinacjami dźwięków, które można grać na gitarze, a ich liczba zależy od wielu czynników, takich jak strojenie, liczba progów i strun.
Podstawowe akordy gitarowe, takie jak akordy dur i moll, są zaledwie początkiem. Każdy z nich ma wiele wariacji, które obejmują akordy septymowe, sus, dodane, zmniejszone, zwiększone i wiele innych.
Przy szesnastu podstawowych akordach (A, B, C, D, E, F, G i ich moll wersje) oraz pięciu wariantach dla każdego (septymowe, sus, dodane, zmniejszone, zwiększone), już mamy 80 podstawowych akordów gitarowych. Ale uwzględniając różne pozycje na gryfie, ta liczba może szybko wzrosnąć do setek, a nawet tysięcy.
Ale nie daj się zniechęcić! Kluczem jest nauka podstawowych akordów gitarowych, a następnie stopniowe dodawanie do swojego repertuaru kolejnych. Pamiętaj, że muzyka to podróż, a każdy nowy akord gitarowy to kolejny krok w tym przygodzie.