Jak to się u ciebie zaczęło z tym całym internetem? Kiedy poczułeś, że masz w nim coś ważnego do zrobienia?
Bartosz BazOk Zelek: Wyszło to zupełnie naturalnie. Od zawsze jestem wielkim fanem innowacji i YouTube. Nie chcę zabrzmieć butnie, ale uwierz, że jeżeli coś nowego pojawia się w polskim gitarowym światku internetowym, to możesz mieć pewność, że maczał w tym palce Bazok!
Ponad 6 lat temu (zatem na dłuuuuuugo zanim to było modne) prowadziłem jako pierwszy gitarzysta w Polsce regularne livestreamy po angielsku na platformie twitch.tv (dla graczy komputerowych). Za pośrednictwem platformy praktycznie w każdy wieczór dawałem koncerty i zarabiałem w ten sposób na sprzęt do nagrań (z donejtów – darowizn od oglądających). Kiedyś nawet miałem możliwość improwizować przed 2000 osobami nie wychodząc z pokoju… Piękne czasy!

Potem przyszła era Bazoka na YouTube. Tę historię również znajdziecie w podcaście na moim kanale, ale pokrótce… Zaczęło się od zrządzenia losu, gdyż jadąc komunikacją miejską w Krakowie przypadkowo spotkałem swojego kolegę z gimnazjum – Iana Ridera. On hobbystycznie składał efekty gitarowe, a ja szukałem sprzętu do nagrywania demówek i tak właśnie rozpoczęliśmy współpracę dzięki której mogłem szlifować swój jutuberski warsztat. Potem pojawiły się poważne umowy i sprawy potoczyły się szybciej niż kiedykolwiek bym przypuszczał. Po 5 latach mam jeden z największych specjalistycznych kanałów gitarowych w Polsce, dzielę się pasją z prawie 20 tysiącami osób i prowadzę największą internetową szkołę gitarową za pośrednictwem Patronite.
Podcasty, blogi, vlogi, grupy, fanpage, społecznościówki… Jak udaje ci się koordynować to wszystko?
Bartosz BazOk Zelek: Tak… jest tego sporo. Po pierwsze kanał, na który regularnie wrzucam materiały edukacyjne i podcasty dla moich Gitarowych Dzików, polski fanpage, grupa na facebooku, instagram po angielsku, sklep-strona internetowa… Generalnie jestem muzycznym przedsiębiorcą, więc przyzwyczaiłem się do tego, że pracuję troszkę więcej niż 10 godzin dziennie. Gdy pasja staje się pracą nie liczysz godzin tylko robisz swoje! Na szczęście moja Żona doskonale to rozumie i często pomaga mi w sprawach organizacyjnych. Gdyby nie Ona, zginąłbym jak „ciotka w Czechach”.

Inna sprawa, że kiedyś byłem bardziej otwarty na maile i zapytania od wszystkich Widzów. Teraz z racji braku czasu pomagam wyłącznie Patronom, czyli osobom które wspierają finansowo moją działalność. To i tak spora grupa, bo poprzez Patronite uczy się u mnie ponad 300 osób!
Prowadzisz największą w Polsce klasę gitarową online, w której uczy się obecnie ponad 280 osób! To chyba duże wyzwanie, a teraz, w czasach post-pandemicznych, domyślam się, że zainteresowanie jest jeszcze większe!
Bartosz BazOk Zelek: To jest mój największy internetowy sukces ostatniego roku. Dzięki akcji Najlepiej Robić Swoje organizowanej przez Patronite i ING (możecie sobie wygooglować całe info na temat wydarzenia) udało mi się dostać solidny grant finansowy i przekuć swój kanał YouTube w platformę do nauczania. Tak jak wspomniałeś – w dniu wywiadu uczy się u mnie ponad 300 osób – Gitarowych Dzików. O co w tym wszystkim chodzi? Już tłumaczę:
Widzowie mogą dołączyć do klasy już od 10zł miesięcznie, a w zamian otrzymują tonę materiału do nauki – uporządkowaną wedle stopnia trudności i chronologii zdobywania wiedzy. Dodatkowo biorą udział w warsztatach online, odpowiadam na ich pytania, podrzucam ciekawą muzę, inspiruję i motywuję do działania.
Każdy pewnie zapyta – dlaczego tak tanio za tak wiele? Dokładnie na tym polega idea crowdfundingu. 1 osoba płacąca 10zł nie sprawi, że będę z tego w stanie wyżyć, ale 300 osób robi dużą różnicę w budżecie. Oczywiście osoby, które mają taką potrzebę, mogą wybrać wyższe progi subskrypcji i otrzymać jeszcze więcej, w tym indywidualne konsultacje!
Co ciekawe, nawet w obrębie samych Patronów pojawiają się oddolne akcje takie jak #ćwiczymy-razem, w których wzajemnie dzielą się oni swoimi postępami w nauce i motywują do intensywnej pracy nad gitarowym warsztatem. Mógłbym o tym gadać i gadać! Wpisując „Patronite Bazok” w google znajdziecie wszystkie informacje. Gorąco polecam i zapraszam!
Na koniec lekko prowokacyjne pytanie: jak to jest z tym testowaniem sprzętu w internecie przez setki youtuberów? Ściema, czy nie?
Bartosz BazOk Zelek: Nie wiem jak u innych, ale u mnie nie znajdziesz ani grama ściemy. Oczywiście żartuję! Mam stały kontakt z pozostałymi czołowymi polskimi youtuberami i wiem, że wszystko robią najlepiej jak potrafią. Kłamstwa mają krótkie nogi, a budowaną latami markę można bardzo łatwo stracić jedną krzywą akcją. My – youtuberzy – trafiamy z przekazem bezpośrednio do naszych Widzów, dlatego czujemy się odpowiedzialni za publikowane treści. Czasami coś pokręcę w specyfikacji (nie myli się ten co nic nie robi) i jestem narażony na takie same błędy poznawcze jak każdy człowiek, ale nie boję przyznać do pomyłki, co niejednokrotnie udowadniałem.
Gałkologia (seria dem/recenzji sprzętu) robiona jest z myślą: “albo szczerze, albo wcale”. Z tego też powodu zakazano mi kiedyś wrzucania odcinka z jednym wzmacniaczem gitarowym, gdyż wypowiedziałem się o nim “zbyt” szczerze… Więcej na temat branżowej patologii i dziwnych akcji Czytelnicy mogą posłuchać w moim podcaście o wdzięcznej nazwie: Gitarowy Podcast Bazoka. Jest on dostępny na YT, ale też na wszystkich większych platformach streamingowych.
Warto pamiętać, że YouTuberzy na ogół nie mają warunków studyjnych, zatem to czego słuchacie w filmie będzie prawdopodobnie dość zbliżone do tego co możecie sami uzyskać w domu. Myślę, że to spora przewaga nad wymuskanymi próbkami ze studiów nagraniowych. Poza tym wiadomo, że każde ogniwo łańcucha sygnałowego (łapy, gitara, kabel, akustyka, wzmacniacz, kolumna, mikrofon … ) ma wpływ na ostateczny efekt. Zawsze musicie brać na to poprawkę. Nasze dema dają orientację w sprzęcie, ale nie są w stanie w 100% oddać tego, jak dany instrument (czy cokolwiek innego) zabrzmi w Waszych rękach.
Bartosz BazOk Zelek, strona internetowa: https://bazok.pl
Bartosz BazOk Zelek, media społecznościowe, linki do płyty itd w jednym drzewku: https://linktr.ee/bazok