Jeśli jeszcze nie znacie serwisu Chordify, to koniecznie musicie go poznać! Ten darmowy serwis internetowy dopasowuje automatycznie chwyty gitarowe do każdego dowolnie wybranego utworu i pokazuje to razem z nagraniem! Uczenie się piosenek jeszcze nigdy nie było tak proste.
Internet i nowoczesna technologia serwują nam co jakiś czas małe rewolucje w postaci aplikacji czy portali zmieniających dotychczasowe podejście do wielu codziennych spraw i wywracających do góry nogami lub przynajmniej ułatwiających wykonywanie różnych czynności. Jedną z ostatnich rewelacji w dziedzinie gry na gitarze jest Chordify – internetowa aplikacja automatycznie wyświetlająca akordy do danego utworu i to dosłownie KAŻDEGO utworu!
Chordify – jak zacząć?
Korzystanie z Chordify jest dziecinnie proste. Wystarczy załadować z dysku plik z nagraniem lub nawet wkleić link do strony YouTube lub SoundCloud, na której znajduje się interesująca nas piosenka, a program sam automatycznie podaje, jakie akordy są grane w każdym jej takcie, przesuwając znacznik w miarę odtwarzania utworu, jak w gitarowym karaoke.

Koniec z wyszukiwaniem akordów w sieci albo wielogodzinnym wsłuchiwaniem się w te same fragmenty w celu rozszyfrowania akompaniamentu! Po prostu: słuchamy muzyki (lub oglądamy – jeśli wkleiliśmy link do wideo z YT), a kursor przesuwając się wskazuje aktualnie grany akord.
Co ciekawe, można wybrać zarówno wyświetlanie samych akordów, jak również widok diagramów akordowych (to dla tych, którzy nie znają wszystkich akordów gitarowych):

A gdy chcemy poćwiczyć dowolną część utworu, wystarczy kliknąć na wybrany kwadrat, a usłyszymy odpowiedni fragment kompozycji. Świetny pomysł: łatwy do stosowania i bardzo przydatny.
Na Chordify można założyć także bezpłatne konto, w którym będziemy mogli zapisywać utwory, których uczyliśmy się wcześniej.
Czy Chordify rzeczywiście działa?
Do serwisu Chordify podeszliśmy na początku bardzo sceptycznie, spodziewając się raczej mało przydatnego gadżetu-ciekawostki. Ale spotkało nas bardzo przyjemne, pozytywne zaskoczenie. Chordify działa szybko, i dość dobrze oddaje harmonię w utworach. Oczywiście, akordy to jeszcze nie wszystko, bo przecież każdy chwyt gitarowy może mieć po kilka przewrotów, do tego dochodzi czasami kwestia strojów otwartych itp., ale do podstawowego nauczenia się dowolnej piosenki, bez konieczności mozolnego wsłuchiwania się po wiele razy w poszczególne fragmenty, jak najbardziej wystarczy.
Od strony technicznej warto podać, że muzyka jest analizowana przez narzędzie Sonic Annotator, a odpowiednie akordy dopasowuje HarmTrace. Z pewnością można również zakładać, że w miarę wzrostu popularności serwisu algorytmy analizowania akordów będą udoskonalane.
Chordify – nie tylko gitara
Co ciekawe, Chordify pokazuje diagramy akordowe nie tylko dla gitary, ale również dla ukulele lub instrumentów klawiszowych. Tak więc jest to narzędzie uniwersalne dla różnych instrumentów akompaniujących.

Chordify – podsumowanie
Reasumując, Chordify jest idealnym serwisem dla osób, które chcą samodzielnie uczyć się akordów poszczególnych piosenek, nawet jeśli są to mało znane utwory (wystarczy np. nagranie z telefonu wykonane na imprezie). Chordify to świetnie wykonany serwis, działa szybko i do tego wszystkiego jest całkowicie bezpłatny.
Uwaga: Chordify wciąga na wiele godzin! Sprawdźcie to sami: http://chordify.net/
Chwyty gitarowe dzięki Chordify
Firma Chordify powstała dzięki staraniom grupy byłych członków zespołu, pragnących praktycznie zastosować naukowe odkrycia dotyczące rozpoznawania chwytów gitarowych. W trakcie intensywnych weekendów hackathonowych, powstała pierwsza wersja algorytmu Chordify i interfejsu do wspólnego grania.
Świat usłyszał o Chordify po raz pierwszy na festiwalu Eurosonic w 2013 roku. Dosłownie, ponieważ oficjalne uruchomienie zaznaczył legendarny głośny koncert na dachu na Grote Markt w Groningen, w Holandii. Od tego czasu ludzie z całego świata korzystają z chwytów gitarowych oferowanych przez Chordify, co przyczyniło się do szybkiego i organicznego rozwoju firmy.
Dzięki milionom użytkowników korzystających z chwytów gitarowych na Chordify, firma ta rozrosła się do statusu pełnoprawnej spółki skali. Celem Chordify jest umożliwienie światu przeżywania własnej muzyki. Muzyka jest sercem i duszą Chordify. Stanowi podstawę wszystkiego, co firma robi i czego dąży. To niewidzialna nić, która łączy wszystkich użytkowników i dostarcza języka, który każdy rozumie.
Oprogramowanie jest instrumentem wyboru dla Chordify, dlatego opracowano więcej produktów, które służą muzycznej podróży użytkowników. Cyfrowy nauczyciel gry na gitarze, Gituru, i wielostrunowy stroik Karang mają na celu zwiększenie muzyczności jeszcze więcej rockmanów na całym świecie.
Technologia stojąca za Chordify: wykorzystanie chwytów gitarowych
Zastanawiasz się, jak to możliwe, że można znaleźć chwyty do nawet najbardziej nieznanych piosenek? To zasługa algorytmu Chordify. Ten nigdy nie śpi. Rozpoznaje każdy plik audio z daleka i oblicza chwyty gitarowe w ułamku sekundy. To jest to, co nazywa się prawdziwą sztuczną inteligencją!
Algorytm SI automatycznie rozpoznaje chwyty gitarowe z sygnału audio i dostosowuje je do muzyki w prostym odtwarzaczu. Ale jak dokładnie działa algorytm Chordify? Technologia uczenia maszynowego za Chordify jest wyjaśniona w tym artykule.
Międzynarodowa firma z Holandii: spopularyzowanie chwytów gitarowych
Założona w małym kraju obok Niemiec, firma Chordify rozpoczęła swoją działalność z dwoma biurami w Holandii; jednym w pięknym północnym mieście Groningen i drugim w samym środku Utrechtu. Prostym powodem było to, że założyciele już mieszkali w tych miastach, a dotychczas wszystko szło dobrze. Bycie holenderską firmą nigdy nie przeszkodziło Chordify w osiąganiu międzynarodowego zasięgu. Obecnie w zespole Chordify pracują przedstawiciele 12 różnych narodowości. Można więc śmiało powiedzieć, że firma nie tylko jest międzynarodowa ze względu na swoje zasięgi, ale też ze względu na różnorodność narodowości pracowników.
Aktualizacja: Chordify wprowadził wersję Premium, która mocno rozbudowała możliwości wersji darmowej. Kosztuje ona 6,49 zł miesięcznie (przy jednorazowej płatności rocznej) lub 24,99 zł przy płatności miesięcznej.