Październikowe koncerty w gdyńskim klubie Ucho:
1 października (sobota), PROLETARYAT, Pampeluna
PROLETARYAT to jeden z klasyków polskiego rocka, to jeden z najlepszych zespołów „drugiego pokolenia” polskiej sceny rockowej.
To zespół, który w oryginalny sposób połączyła punk rock z metalem tworząc nową, oryginalną muzyczną jakość. Dzięki zaangażowanym tekstom, o których ich autor i wokalista mówi: „Nasze utwory są jak lustra, w których odbija się nasza rzeczywistość”, grupa przez wielu uznawana jest za „głos pokolenia okresu przemian lat 80-tych i 90-tych”.
PROLETARYAT powstał pod koniec 1987 roku w Pabianicach. W rok później niezależna wytwórnia Kaszana Warsaw Factory wydała ich kasetę „Revolt”, którą przyciągnęli uwagę muzycznej branży. W 1989 roku wystąpili na festiwalu w Jarocinie, gdzie zgarnęli trzy główne nagrody – publiczności, dziennikarzy i organizatorów. W latach 1990-91 ukazały się dwa doskonale przyjęte przez wszystkich albumy: „Proletariat” i czerwony „Proletariat”. Właśnie te płyty, zawarty na nich bezkompromisowy przekaz i dziesiątki energetycznych koncertów zapewniły grupie miejsce w ścisłej czołówce polskiej sceny rockowej. Kolejne albumy: „Czarne szeregi” (1993), „IV” (1994), „Zuum” (1996) oraz „Made in USA” (1999) prezentowały coraz to nowe artystyczne oblicza zespołu. Każdy z nich zawierał inną stylistycznie i brzmieniowo muzykę, co budziło kontrowersje wśród fanów, ale nie miało większego wpływu na ich pozycję i popularność. Dzisiaj, mimo że są już żywą legendą, nic nie stracili ze swej witalności, o czym świadczą ich dwa albumy koncertowe, kompilacja „The Best of Proletaryat” oraz ostatni album „Recycling”.
PROLETARYAT przez ostatnie lata był trochę mniej „widoczny”, a mimo to na ich koncerty nadal przychodzą tłumy. PROLETARYAT to doskonała, powszechnie rozpoznawalna marka, to synonim prawdziwego, „siarczystego” rocka, w którym brzmienie gitar jest równie ważne jak treści zawarte w ich tekstach.
Obecnie zespół intensywnie koncertuje i przygotowuje się do premiery swojej nowej płyty, która ukaże się 24 września b.r. nakładem Universal Music Polska.
Skład:
Tomasz Olejnik (vocal)
Wiktor Daraszkiewicz (gitary)
Dariusz Kacprzak (bass)
Robert Hajduk (perkusja)
2 października (niedziela), Closterkeller, Splendor
ABRACADABRA Gothic Tour 2011 – siódma edycja projektu, który w ciągu kilku ostatnich lat na stałe wpisał się do jesiennego kalendarza koncertowego. Niezmiennie od samego początku gospodarzem i organizatorem trasy jest zespół Closterkeller
6 października (czwartek) Happysad
Zespół założony w 2001 roku w miejscowości Skarżysko-Kamienna przez muzyków, którzy już wcześniej grali razem.
Od 1995 roku pod nazwą HCKF (Hard Core’owe Kółko Filozoficzne), a od roku 1997 zespół został przemianowany na Happy Sad Generation. Nazwa Happysad uformowała się dopiero w 2002 roku, kiedy to wybrane zostało także logo grupy i nagrane zostało pierwsze demo z materiałem, który później znalazł się na płycie Wszystko jedno. Swoją muzykę zespół określa jako regresywny rock, dopełniony charakterystycznymi tekstami. Zespół ma na koncie ponad 450 koncertów w całym kraju.
W lipcu 2004 nakładem S.P. Records ukazał się debiutancki album zespołu „Wszystko jedno”. Singlowy utwór promujący tę płytę „Zanim pójdę” spędził 33 tygodnie na Liście Przebojów Trójki prowadzonej przez Marka Niedźwieckiego. W kwietniu 2007 magazyn Teraz Rock umieścił płytę „Wszystko jedno” wśród 50 najważniejszych albumów w historii polskiego rocka.
19 października 2009 miała miejsce premiera najnowszego wydawnictwa grupy, albumu pod tytułem „Mów mi dobrze”. Został on wydany przez wytwórnię płytową Mystic Production i znalazło się na nim 12 utworów. Nagrania nowej płyty dokonano w studiach Polskiego Radia S-4 i S-3. Realizatorem dźwięku i producentem płyty jest Leszek Kamiński.
7 i 8 października 2011r. Antyscena Noise Industrial Festival
Po raz pierwszy w Trojmiescie! : Antyscena Noise Industrial Festival.
07.10.2011
20 : 00 DJ-S
21 : 00 RMBK
22 : 00 C.H.DISTRICT
23 : 00 DIRTY K
24 : 00 SABES
01 : 00 WINTERKALTE
02 : 00 DJ-S
08.10.2011
20 : 00 DJ-S
21 : 00 SCHEMEBOYS
22 : 00 ANK.
23 : 00 WIELORYB
00 : 00 MONO NO AWARE
01 : 00 SYNAPSCAPE
02 : 00 DJ-S
9 października (niedziela) Julia Marcell
Koncert promujący drugi album Julii Marcell „JUNE”, który ukaże się w październiku 2011 . Tym razem Julia pojawi się w towarzystwie liczniejszego zespołu świetnych muzyków.
Wokalistka, kompozytorka, pianistka. Jej debiutancki album „It Might Like You” wydany w 2009r. uznany został przez dziennikarzy muzycznych za jeden z najlepszych albumów w Polsce.
Album został nagrany dzięki wsparciu finansowemu ludzi z całego świata, przy pomocy strony Sellaband.com – portalu zbudowanego na nowatorskiej koncepcji fanów inwestujących w muzykę.
Już 3. października 2011r. nowa płyta Julii Marcell zatytułowana „June”!
Jest to płyta, która przynosi wiele zmian względem swojej poprzedniczki „It Might Like You”. Na pewno nie jest to już classical punk, nie ma już tej surowości brzmienia, instrumentarium zostało znacząco wzbogacone, zaś same utwory stały się bardziej cielesne, hipnotyczne.
Nową płytę Julii w Polsce wyda Mystic Production. Płyta ukaże się jesienią także w Niemczech, Szwajcarii i Austrii nakładem Haldern Pop Recordings
„Nowa płyta jest kompletnie inna od „It Might Like You” i ta innośd zaczyna się już na poziomie sposobu pracy nad nią” mówi Julia. „Tam było na żywo, zagraliśmy, nagraliśmy, zmiksowaliśmy. To był zapis momentu, lekki i malutki, dźwięk umiejscowiony był w bardzo określonej przestrzeni i wszystkie emocje się w niej wydarzały. Nowa płyta stwarza swoją własną przestrzeo. I dlatego powstawała długo i w bólach. Pochylaliśmy się nad każdym szczegółem, każdym brzmieniem, trochę tworzyliśmy taki własny świat dźwięków.
Producent Moses Schneider, jego wieloletni współpracownik Ben Lauber (odpowiedzialny na „June” również za sound design) oraz Julia przez kilka miesięcy pracowali nad płytą na dwie zmiany. Później dołączył też Michael Ilbert (The Hives, The Cardigans), który miksując album nadał mu jeszcze więcej głębi i pięknie wydobył jego charakter podkreślając to, co najważniejsze, a ukrywając wszystko, co chce byd zauważone dopiero po kilku przesłuchaniach.
„June” to przede wszystkim płyta o rytmie. Większośd piosenek została nagrana z udziałem dwóch perkusistów, doszły też elektroniczne bębny, ale rytm jest tu również podstawą kompozycji, jest w słowach, strukturach piosenek, tworzy konstrukcje z warstw instrumentów i wokali nakładających się na siebie.
Wokali, które często same traktowane są jak instrument. „Chciałam uciec od dosłowności, od historii od a do b. Chciałam, aby teksty na tej płycie były bardziej niedopowiedziane, abstrakcyjne, żeby były raczej nastrojem, uczuciem, obrazem.”
Pierwszym singlem zapowiadającym premierę albumu jest utwór pt. „Matrioszka”.
SKŁAD ZESPOŁU:
Julia Marcell piano,skrzypce, głos
Mandy – altówka, głos
Izolda – piano, głos
Jakob – perkusja
Thomsen – bas
Chris – perkusja elektroniczna
15 października (sobota) Projekt Warszawiak
WARSZAWIAK to swoisty hołd złożony wszystkim ulicznym wykonawcom, przedwojennym kompozytorom i autorom tekstów, którzy nadawali muzyczny charakter temu miastu.
W projekt zaangażowani są: Łukasz Garlicki (aktor), Jacek Jędrasik (copywriter, autor tekstów, muzyki do przedstawień teatralnych), Szymon Orfn (reżyser dźwięku, kompozytor, bębniarz), Marek Kępa (gitarzysta) oraz goście.
Legendarne uliczne melodie i teksty stały się punktem wyjścia do stworzenia utworów, których brzmienie określają sample, efekty, elektroniczny bit oraz żywe instrumenty. Większość utworów to nowe aranżacje starych miejskich przebojów śpiewanych kiedyś przez warszawskich muzyków ulicznych i nie tylko.
Tym razem miejskie melodie przybrały nowocześniejszy i bardziej odważny kształt brzmieniowy.
Jeden z utworów („Nie ma cwaniaka dla Warszawiaka”) to oryginalny tekst (aut. A. Harrisa) z kompletnie nowym, podkładem muzycznym.
Utwór pt. „Ząbkowski” to nowa kompozycja i nowy tekst, które powstały z inspiracji uliczną muzyką oraz osobistymi doświadczeniami autorów.
Pozostałe utwory: „Stachu”, „Tango Apaszowskie”, „Jadziem panie zielonka”, to nowe aranżacje zachowujące oryginalną linię melodyczną oraz oryginalne teksty.
Całość materiału powstała na przełomie 2009-2010. Wszystkie nagrania, produkcję i miksy zrealizowano w warszawskim studiu IGRA Productions.
16 października (niedziela) Punky Reggae Live 2011: Farben Lehre, StarGuardMuffin, Raggafaya i Sandaless
Serdecznie zapraszamy młodych i starszych zwolenników pozytywnych wibracji w rytmach reggae-ska, energetycznego melodyjnego grania z punk-rockowym pazurem, niebanalnych tekstów oraz dobrej zabawy na muzyczny, kilkugodzinny koktajl pod nazwą PUNKY REGGAE live.
20 października (czwartek) The Legendary Pink Dots
Formacja powstała w Anglii jako trio, nazywane wtedy One Day. Dziwaczna (i, trzeba przyznać, że chwytliwa) nazwa wzięła się podobno od ciekawego akordu, który odkryli na pianinie członkowie grupy. Żeby go nie zapomnieć – zaznaczyli odpowiednie klawisze kropkami namalowanymi.
21 października (piątek) Kombajn Do Zbierania Kur Po Wioskach
Dawno temu w 2001 roku, na jednej z lubuskich wsi – Nowym Dworku, Tomasz Brażewicz-Dosiółko założył zespół, w skład którego wchodzili: Marcin Zagański, Artur Mazur i Leszek Łątkowski.
Rok później dołączył do nich Paweł Koprowski. Początkowo chodziło o to, żeby się spotkać i na nowo odkryć rzeczywistość, która została utracona. Pięciu chłopców z dynamitu ponownie doświadczało codzienności, a każdy lęk czy zachwyt, które powodowała zapisywało w ciągi nutek i słów. Ich inspiracje były tak różne jak każdy z nich z osobna…
25 października (wtorek) I.N.D., Luxtorpeda
25 października 2011(wtorek) odbędzie się premiera debiutanckiej płyty „In Nomine Dei” zespołu I.N.D. Z tej okazji przygotowaliśmy dla Was tego samego dnia koncert, na którym jako gość specjalny wystąpi… LUXTORPEDA!
Więcej informacji na www.ucho.com.pl
źródło: informacje prasowe