Sławek Wierzcholski zaczynał swoją karierę od katowickiego festiwalu, jesienią znów przypomni, że blues mieszka w Polsce i zapewni publiczność, że jest chory na bluesa i wcale nie zamierza się leczyć z tej przypadłości. Sławek Wierzcholski – jedna z najważniejszych postaci polskiej sceny bluesowej – oraz jego Nocna Zmiana Bluesa po długiej przerwie wracają na Rawę Blues. Śmiało można ich nazwać bywalcami śląskiego festiwalu, zagrają na nim po raz trzynasty w swojej długiej karierze.
Sławek Wierzcholski & Nocna Zmiana Bluesa debiutowali na festiwalu w 1983 roku, kiedy impreza nosiła jeszcze nazwę Ogólnopolskie Spotkania z Bluesem „Rawa Blues”. Po raz ostatni, jak dotąd, wystąpili w katowickim „Spodku” podczas 27 edycji.
Dwadzieścia osiem wydanych płyt (3 winyle 4 DVD i aż 21 CD), nagrania z amerykańskimi gwiazdami bluesa (Charlie Musselwhite czy Louisiana Red), koncerty supportujace gwiazdy bluesa światowego formatu: B.B.King (Warszawa 1996) czy Blues Brothers (Norymberga 1989). Nocna Zmiana Bluesa zagrała kilka tysięcy koncertów w Polsce i praktycznie całej Europie a także w Stanach Zjednoczonych i egzotycznym Zimbabwe w Afryce!
Choć zaczynali jako ortodoksyjni bluesmani, w trakcie trzech dekad działalności, Sławek Wierzcholski i jego zespół wykreowali własny, niepowtarzalny styl bazujący na akustycznym instrumentarium a będący fuzją bluesa, folku, jazzu i piosenki autorskiej.
Sławek Wierzcholski to wirtuoz harmonijki i autor dwóch popularnych podręczników gry na tym instrumencie. Jest dziennikarzem radiowym i prasowym, organizatorem festiwali bluesowych. W uznaniu zasług dla kultury polskiej, Sławek Wierzcholski został odznaczony Srebrnym Medalem „Gloria Artis”.
W ubiegłym roku ukazała się poświęcona mu książka autorstwa Mirosława Pęczaka „Cały ten blues – przypadek Sławka Wierzcholskiego”.
mat.pras.