(Hal Leonard)
„Sunburst. How the Gibson Les Paul Standard Became a Legendary Guitar” to kolejna pozycja z serii Book, tym razem stanowiąca monografię najsłynniejszej konstrukcji Gibsona. Jedyne, prawdziwe, oryginalne i dzisiaj pożądane bursty produkowane były w Stanach w latach 1958-1960. To wie każdy, kto choć trochę interesował się gibsonami. Ich historia zapisana jest złotymi zgłoskami, a artyści, którzy pomogli ją utrwalić, to dzisiaj prawdziwe legendy. Wszystko zaczęło się od Erica Claptona, a potem ruszyło dalej – Jimmy Page, Jeff Beck, Keith Richards…
W książce znajdziemy wiele ciekawych historii związanych z burstami i artystami. Dowiadujemy się na przykład, że gdy najlepszy swego czasu sideman w Kalifornii zmuszony był przewieźć swojego pierwszego gibsona samolotem, kazano mu wykupić dla niego bilet, ponieważ bez sztywnego futerału nie mógł trafić on do luku bagażowego. Luke posadził zatem swojego bursta obok siebie i zamawiał dla niego drinki, posiłki… Po jakimś czasie stewardessy miały go i jego gitary serdecznie dosyć… Gitarom Gibson Standard (bo takim modelem były oryginalne sunbursty) należy się jednak bezwzględnie miejsce w pierwszej klasie. Swoim urokiem i muzycznymi dokonaniami pobiły one wcześniejsze goldtopy i późniejsze SG, którymi chciano załatać pustkę po nich.
Książka opisuje także, jak powoli zaczynał się odradzać ten model i jak – dzięki lokalnym amerykańskim sklepom i dystrybutorom – w latach sześćdziesiątych zaczęła się moda na sunbursty. Zamawiały one po prostu u lutników dokładne kopie oryginałów dla swoich klientów i dlatego doczekaliśmy się najbardziej popularnego dowcipu na temat liczby wyprodukowanych, oryginalnych Gibsonów: „w sumie, w latach 1958-1960 wyprodukowano około tysiąc czterysta sztuk sunburstów, z czego dwa tysiące przetrwało do dzisiaj”. Swoje trzy grosze (jakże istotne) dołożyli do tego kolekcjonerzy, którzy wywindowali cenę za prawdziwy rarytas z lat 1958-1960 do niemal pięćdziesięciu tysięcy dolarów oraz artyści, którzy domagając się reedycji doczekali się własnych sygnatur Burstów. Czytając tę pozycję możemy rzeczywiście prześledzić niezwykłe i zagmatwane losy modelu gitary, który zmienił oblicze muzyki rozrywkowej.
Publikacja zawiera mnóstwo zdjęć, w tym pełno ikonografii rarytasów, których właścicielami są znani kolekcjonerzy lub artyści pokroju Slasha. Mamy też dokładną klasyfikację sunburstów, numery seryjne, specyfikacje, roczniki, liczbowe podsumowanie ich produkcji, znaki szczególne etc. Jednym zdaniem, jest to podręcznik dla wszystkich tych, którzy interesują się gitarami w stopniu większym, niż tylko granie na nich.
Maciek Warda