Mega Music wprowadza do swojej oferty gitary klasyczne fińskiej firmy KANTARE z systemem LRS.
Powszechnie znany kształt gitary klasycznej powstał w XIX wieku w pracowni hiszpańskiego lutnika Antonio Torresa. W późniejszych latach wprowadzano różne udoskonalenia, głównie w zakresie wewnętrznego ożebrowania pudła rezonansowego, gdyż typ materiału, a zwłaszcza konstrukcja i sposób klejenia jest głównym elementem odróżniającym producentów i modele. Niestety nie jest to widoczne na pierwszy „rzut” oka, więc zanim kupi się instrument, trzeba go wziąć do ręki – tutaj nie pomoże nam Internet!

System LRS w gitarach Kantare
Fińscy lutnicy Kauko Liikanen oraz Uwe Florath wynaleźli i opatentowali system „Lens Resonance System®” – w skrócie LRS. Jego zaleta polega na tym, że przy użyciu naturalnych materiałów udało się osiągnąć nie tylko naturalne wzmocnienie akustyczne instrumentu, ale wyrównanie i właściwe zbalansowanie wysokich i niskich tonów. W ten sposób emitowany dźwięk jest czystszy, wybrzmiewa lepiej niż w tradycyjnej konstrukcji, a gitarzysta uzyskuje lepszą kontrolę nad dźwiękiem.
Inaczej niż w powszechnie stosowanych modelach umieszczono także otwór rezonansowy. Przesunięto go kilka centymetrów w kierunku szyjki. Tym samym zwiększono obszar wibracyjny dookoła mostu, który w ten sposób znalazł się w centralnej części wibracyjnej górnej płyty korpusu. Płyta rezonansowa jest zabezpieczona przed zniszczeniem. Chroni ją podklejona, usztywniona konstrukcja w kształcie drewnianej siatki w środku dolnej części pudła. Na siatkę naklejono cienką warstwową płytę z drewna.
Gitara z systemem LRS jest bardzo „wrażliwa i czuła”, a jednocześnie dźwięk daje się wyjątkowe dobrze „utrzymać”. Dzieje się tak dlatego, gdyż energia wytwarzana przez drgania strun jest dzielona równo na wszystkie elementy rezonansowe instrumentu.
