Firma Valeton oficjalnie zaprezentowała nowy, wyjątkowo kompaktowy multiefekt gitarowy oznaczony symbolem GP-5. Mimo niepozornych rozmiarów, to urządzenie znacznie mniejsze niż inne modele z serii GP ma na pokładzie ciekawy zestaw funkcji i możliwości, z których możemy korzystać nie tylko w domowym zaciszu.
Miniaturowy multiefekt ważący jedynie 237 g zamknięto w metalowej obudowie o wymiarach 93.5 × 42 × 52 mm przez co bardziej przypomina gitarowe „kostki” i to raczej te najmniejsze. Ze względu na niewielkie gabaryty, do dyspozycji mamy jedynie pokrętło głośności, enkoder z funkcją przycisku służący do wyboru i zmiany wartości poszczególnych parametrów, kolorowy wyświetlacz LCD oraz przełącznik nożny mogący pracować w jednym z czterech trybów (PATCH, SONGLIST, STOMP CTL i TUNER/BYPASS). Oprócz monofonicznego wejścia oraz stereofonicznego wyjścia obsługującego również słuchawki (oba typu jack 1/4”), urządzenie oferuje port USB typu C oraz gniazdo dla zewnętrznego zasilacza 9V. Port USB może być wykorzystywany do zasilania multiefektu, jak również do komunikacji z komputerem lub smartfonem. To ostatnie pozwala na transfer danych lub pracę w trybie interfejsu audio (2 IN/2 OUT).

Wbrew pozorom, wewnątrz GP-5 znalazło się całkiem sporo gdyż do wyboru mamy ponad 100 najróżniejszych efektów, a w naszym torze sygnałowym możemy łączyć ze sobą maks. 9 bloków efektowych. Ich własne kombinacje możemy zapisywać w 50 komórkach pamięci, a do dyspozycji mamy też 50 fabrycznych presetów. Urządzenie oferuje emulacje wzmacniaczy i zestawów głośnikowych, rozmaite przestery, korektory, efekty modulacyjne, pogłosy i efekty delay, a także bramkę szumów, kompresory oraz inne efekty. Nowy multiefekt ma też na pokładzie tuner, a ponadto pozwala ładować odpowiedzi impulsowe oferując miejsce na maks. 20 plików IR. Co więcej, dzięki firmowej technologii SnapTone daje możliwość ładowania plików NAM (profili wzmacniaczy stworzonych z wykorzystaniem wtyczki Neural Amp Modeler), a na dobry początek w pamięciu urządzenia znajdziemy 50 takich plików wgranych fabrycznie (łącznie mamy miejsce na 80). GP-5 może się też pochwalić wbudowanym wsparciem dla technologii Bluetooth co umożliwia bezprzewodowe połączenie ze smartfonem lub tabletem. Możemy je wykorzystać zarówno do obsługi sygnałów audio przesyłanych ze sparowanego urządzenia (np. odtwarzanych podkładów czy innych utworów), jak również do komunikacji z dedykowaną aplikacją dla urządzeń mobilnych. Program o nazwie Valeton Suite jest dostępny także w wersjach dla komputerów PC i Mac, z którymi należy połączyć się przez USB. Program ten daje możliwość zarządzania presetami i ich edycją, a ponadto oferuje 100 podkładów rytmicznych.
PRODUCENT: www.valeton.net
Dystrybutorem produktów marki Valeton jest FX Music Group.