Radial zaprezentował w ostatnim czasie dwie nowości, jakie mogą zainteresować gitarzystów zajmujących się home recordingiem.

Radial PhazeQ – korektor fazy
Moduł Radial PhazeQ z serii 500 to urządzenie do wyrównywania fazy popularne zarówno w studiu, jak i na koncercie. Pozwala ono inżynierowi dźwięku szybko wyrównać w czasie częstotliwości dwóch źródeł sygnału oraz poprawić efekt stereo, atak werbla lub stopy lub uzyskać pełniejsze brzmienie gitary elektrycznej poprzez połączenie bezpośredniego sygnału oraz dźwięku z mikrofonu. Moduł PhazeQ dopasowany jest do racka Workhorse produkowanego przez tę samą firmę.
Z moduł można również korzystać przy jednym źródle dźwięku. Redukując fazę, uzyskujemy zasadnicze zmiany w charakterystyce dźwięku, od łagodnych do ekstremalnych. Sumując fazę, można podbić częstotliwości i uzyskać nietypowe efekty.
W przeciwieństwie do cyfrowych efektów delay czy chipowych korektorów fazy, Radial Phazer pracuje w stuprocentowej klasie A i wykorzystuje oldschoolowy typ elektroniki, aby brzmienie było ciepłe i naturalne. Phazer wyposażony jest w regulator 0–180º i możliwość odwracania polaryzacji w całym zakresie 360º fazy. Moduł posiada również niezależny filtr dolnoprzepustowy, który pozwala inżynierowi dźwięku ustawić efekt na lepiej słyszalne spektrum niskich częstotliwości. Pozwala to na uzyskanie interesujących efektów, pozostawiając zarazem dużo przestrzeni. Włączniki na przednim panelu umożliwiają włączanie lub wyłączanie poszczególnych efektów bez konieczności resetowania ustawień.

Nowy moduł symulacji kolumn głośnikowych Radiala
Radial JDX Reactor jest połączeniem symulatora kolumn głośnikowych i bezpośredniego interfejsu do nagrywania. Moduł jest interfejsem, który pozwala na przechwycenie brzmienia głowy gitarowej oraz kolumny głośnikowej. Jest to uzyskane przez obciążenie bierne, które nie tylko przechwytuje sygnał z głowy ale również z impulsu elektromagnetycznego głośnika. Sygnał jest następnie przetwarzany przez wielostopniowy, środkowo-przepustowy filtr, który emuluje brzmienie kolumny 4 × 12 cali.
W odróżnieniu od samodzielnego interfejsu JDX, który przeznaczony jest do użycia na scenie, moduł JDX Reactor posiada więcej opcji przydatnych w studiu. Znajdziemy w nim filtr dolnoprzepustowy do poskromienia wzmacniaczy o wyjątkowo jasnym brzmieniu, rozszerzenie dolnych częstotliwości do nagrywania basu oraz konfiguracje dla wzmacniaczy gitarowych od 100 do 300 W. Urządzenia można również wykorzystywać w trybie gitary i bezpośrednio podłączyć instrument do urządzenia, korzystając z filtrów symulacji kolumn. W standardzie otrzymujemy izolowane wyjście transformatora i ground lift.
Dystrybutor: www.lauda-audio.pl
Producent: http://radialeng.com/