G-Lab Guitar Laboratory to marka dobrze znana rodzimym i zagranicznym gitarzystom – zarówno profesjonalistom jak i tym, którzy tworzą muzykę w bardziej hobbystycznym wydaniu. Po krótkiej przerwie produkty oznaczone tym logo wróciły na rynek, a spory w tym udział ma UNITRA, w której to rękach obecnie znajduje się ta marka.
Projekt G-Lab narodził się w pod koniec pierwszej dekady XXI wieku jako wynik połączenia potencjału technologicznego i produkcyjnego firmy ELZAB ze specjalistyczną wiedzą, doświadczeniem i umiejętnościami inżynierskimi aktywnego gitarzysty. Ta z początku może nieco zaskakująca mieszanka, zaowocowała wkrótce produktami, które szybko zaczęły zdobywać uznanie gitarzystów – zarówno polskich jak i tych spoza naszego kraju. Spośród szerokiego grona użytkowników produktów G-Lab można wymienić chociażby takich muzyków jak Litza, Nergal, Jan Borysewicz, Warren Haynes (sygnowana „kaczka” WH-1) czy Mark Tremonti (SD-1 Smooth Delay).
Pod tą marką na rynek trafiły rozbudowane kontrolery / przełączniki pozwalające zapanować nad wieloma efektami podłogowymi, jak również różnego typu „kostki” gitarowe i „kaczki” oraz akcesoria. Wpływ na rosnącą popularność tych urządzeń wśród muzyków miały w sporym stopniu stosowane w nich nowatorskie i innowacyjne rozwiązania technologiczne oraz funkcjonalność odpowiadająca potrzebom gitarzystów o różnym stopniu zaawansowania. Kilka lat temu produkty G-Lab na moment zniknęły z rynku, ale niedawno się to zmieniło, gdy w ubiegłym roku prawa do tej gitarowej marki przejęła reaktywowana UNITRA. Tym samym ekipa odpowiedzialna za przywrócenie po wielu latach kultowej polskiej marki sprzętu audio, przyczyniła się walnie do powrotu kolejnej. Udało się wznowić produkcję i co warto zaznaczyć, odbywa się ona w stu procentach w Polsce. Na rynek stopniowo wprowadzane są ponownie znane i popularne modele, a w sprzedaży dostępne są już „kaczki” Wowee-Wah WW-1 i Bass Wowee-Wah BWW-1, a także podstawka True Bypass Wah Pad.
Gitarowy WW-1 i basowy BWW-1 to klasyczne efekty wah wykorzystujące w pełni analogowy układ z podwyższonym napięciem zasilania. Oba modele są zamknięte w solidnych stalowych obudowach, które przetrwają trudy intensywnego użytkowania na sali prób, w studiu i na scenie. Oferują one jednocześnie zestaw przydatnych funkcji, które sprawiły, że przez lata efekty te zdobyły spore grono użytkowników. Do dyspozycji mamy m.in. cztery dwupozycyjne przełączniki pozwalające dopasować brzmienie i jego charakter do naszych potrzeb – BASS, DEEP, Q FACTOR i VOLUME. WW-1 i BWW-1 oferują dwa tryby włączania – tradycyjny SWITCH za pomocą przełącznika umieszczonego pod pedałem oraz TOUCH wykorzystujący czujnik postawienia nogi na pedale. W tym drugim rozwiązaniu włączanie i wyłączanie odbywa się samoczynnie – odpowiednio przez postawienie i zdjęcie stopy z pedału. Jest ono tym samym szybsze i wygodniejsze, a do tego otwiera przed użytkownikami nowe kreatywne możliwości. Wyboru trybu pracy dokonujemy dedykowanym przełącznikiem. Fotoelement zamiast potencjometru ułatwia operowanie każdą z tych „kaczek” oraz zwiększa ich niezawodność. W obu urządzeniach zastosowano też układ True Bypass oparty o fotorezystory oraz diody informujące nas o statusie efektów. Oba modele mogą być zasilane baterią (z możliwością jej wyłączenia) lub zewnętrznym zasilaczem 9V.
Tryb samoczynny TOUCH dostępny w powyższych produktach jest też głównym elementem podstawki True Bypass Wah Pad. Jest to analogowe urządzenie, które dzięki wspomnianej funkcji znacznie usprawnia korzystanie z efektów wah. Jak wiadomo, w tradycyjnych „kaczkach” ich używanie wymaga każdorazowo włączania i wyłączania przy pomocy przełącznika ulokowanego pod pedałem, a tym samym zmusza nas do dodatkowego ruchu, po którym dopiero możemy zacząć grać. Ta podstawka kompatybilna z dowolnymi efektami wah, które możemy na niej umieścić, eliminuje tę operację. Po podpięciu „kaczki” do True Bypass Wah Pad wystarczy postawić na niej stopę by ją włączyć i zdjąć by wyłączyć. Zgodnie z nazwą, podstawka ta pozwala na pełne wyłączenie efektu z toru sygnałowego (True Bypass). Tak jak WW-1 i BWW-1, także ten model może być zasilany baterią lub zewnętrznym zasilaczem.
Efekty Wowee Wah WW-1 i Bass Wowee-Wah BWW-1 oraz podstawka True Bypass Wah Pad dostępne zarówno w sklepach stacjonarnych jak i internetowych, to nie jedyne znane i popularne produkty G-Lab, po które ponownie będą mogli sięgnąć muzycy. Firma zapowiada bowiem kolejne powroty, co z pewnością ucieszy tych, którzy czekali na tę informację. Co więcej, Guitar Laboratory działające teraz ręka w rękę z Unitrą planuje dalszy rozwój, co oznacza że możemy spodziewać się też zupełnie nowych produktów oznaczonych logo G-Lab.
Zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej firmy G-Lab, na której znajdziecie szczegółowe informacje na temat jej produktów. Polecamy też jej profile w serwisach społecznościowych.