Przedstawiamy 5 najciekawszych metronomów online, które można mieć „pod ręką” zawsze, kiedy tylko jesteśmy w sieci.
Każdy instrumentalista, który podchodzi profesjonalnie do muzyki, nie może obejść się bez metronomu, który dokładnie podaje tempo utworu i pomaga utrzymać rytm. Jest wprost niezbędny ćwiczeniach z instrumentem. W dobie Internetu nie ma potrzeby już nabywać klasycznego urządzenia, bo najczęściej nie rozstajemy się ze swoimi laptopami, tabletami i smartfonami. Teraz wszystko można znaleźć w formie elektronicznej.
Krótka historia metronomu
Metronom, proste urządzenie używane przez miliony muzyków, nie jest pozbawione historii, barwnych postaci i kontrowersji. Słowo „metronom” pochodzi z języka greckiego: „metron” oznacza „miarę”, a „nomos” oznacza „regulację”.
Metronom zaczął się od wahadła. W XVII i XVIII wieku wynalazcy dodawali do wahadeł kalibracje, ciężarki i „wychwyty”, próbując stworzyć urządzenie, które muzycy mogliby ustawić tak, aby stale oscylował w zakresie od 40 do 208 uderzeń na minutę (bpm). Jednak długie wahadła potrzebne do bardzo powolnych temp (40-60 uderzeń na minutę) sprawiły, że większość tych wczesnych metronomów była raczej niepraktyczna.
Na początku XIX wieku Dietrik Nikolaus Winkel dodał do wahadła dwa ciężarki – jeden, który pozostał nieruchomy, a drugi, który można było przesuwać wzdłuż drążka wahadła, aby przyspieszyć lub spowolnić jego tempo. Do tamtej pory wydawało się to najlepszym pomysłem, ale niejaki Johann Nepemuk Maelzel, wyszkolony muzyk i twórca niezwykle zaawansowanych automatów szachowych, pośród innych gadżetów i dziwacznych zabawek, również parał się rozwojem metronomu.
Kiedy Maelzel zwietrzył pomysł Winkela z podwójnym wahadłem i zdał sobie sprawę, że urządzenie Winkela jest lepsze od jego własnego, spotkał się z Winkelem i bezskutecznie próbował namówić Winkela do sprzedania mu jego pomysłu. Maelzel po prostu dodał na wahadle skalę, aby osiągnąć określone tempo i opatentował urządzenie jako „Metronom Maelzela”. Dzięki temu uznawany jest za jego twórcę.
Ciekawostka jest taka, że Ludvig Van Beethoven znał Maelzela, który zrobił dla niego kilka dousznych trąbek, aby pomóc kompozytorowi z postępującym ubytkiem słuchu. Maelzel zasugerował także kilka pomysłów na muzykę z użyciem metronomu, które Mistrz miał później zapisać w nutach. Beethoven był pierwszym kompozytorem oznaczającym tempo swoich utworów za pomocą metronomu.
Niektórzy spekulują jednak, że niektóre błędne sygnatury czasowe w muzyce Beethovena mogą być spowodowane nieprawidłowym działaniem metronomu lub być może niewłaściwym użyciem przez Beethovena urządzenia, z którym nie czuł się komfortowo.
Wraz z odkryciem prądu pojawiły się metronomy, takie wynalazki jak Franz Electric Metronome (1938), w których silniczek elektryczny napędzał młotek wybijający rytm. Niezależnie od popularności metronomów elektrycznych, ulepszenia metronomu wahadłowego kontynuowano do końca XX wieku (chodziło np. o mechanizmy umożliwiające wahadłom samopoziomowanie się, jeśli nie stały na płaskiej powierzchni, itp)
Obecnie aplikacje komputerowe dla smartfonów i innych urządzeń niemal całkowicie wyeliminowały potrzebę stosowania wahadeł lub niewielkich urządzeń zasilanych bateriami.
Niezależnie od tego, istnieją kontrowersje co do tego, czy muzycy w ogóle powinni używać metronomów. Podczas gdy niektórzy wyrażają obawy, że metronomy powodują, że muzyka brzmi zbyt mechanicznie, inni traktują metronom – ktokolwiek mógł go wynalazł – w najwyższym stopniu jako podstawowe narzędzie rozwoju i mistrzostwa w muzyce.
Best Metronome.com – Darmowy Metronom Online
Pierwszą propozycją jest Best Metronome.com – Darmowy Metronom Online (www.bestmetronome.com) . Twórcy strony zapewniają, że wszystkie metronomy, które znajdziemy na tej stronie są stabilne i precyzyjne. A mamy do wyboru cztery: przystępny, zaawansowany, prosty oraz mobilny. Ponadto mamy możliwość umieszczenia metronomu online na swojej własnej stronie internetowej bądź blogu. Wystarczy umieścić na niej link udostępniony na portalu bestmetronome.com. dodatkowo możemy skorzystać z zakładki „Tempo Trainer” – urządzenia pozwalającego podszkolić i ustalić naszą stabilność oraz prędkość tempa.
Metronome Online
Kolejny ciekawy metronom online znajdziemy pod linkiem www.metronomeonline.com. Można bezpłatnie założyć sobie konto. Dla studentów wszelkie usługi strony są darmowe. Sam metronom wygląda przekonująco i jest miły dla oka.
Web Metronome
Web Metronome (na stronie www.webmetronome.com), oprócz możliwości skorzystania z darmowego metronomu z czterema bitami do wyboru, możemy również ściągnąć wysokiej jakości aplikację na iPhone’a, Windows oraz Maca. Dostępne są również metronomy, do których należy opłacić licencję. Trudno powiedzieć, jak się zachowują aplikacje, ale opisywany Web Metronome potrafił… opóźniać niektóre uderzenia podczas zmiany kart w przeglądarce. Wprawdzie podczas gry na gitarze nie przeglądamy jednocześnie internetu, jednakże zalecamy zasadę ograniczonego zaufania do tego narzędzia.
Metronom All Guitar Chords
Ostatnią propozycją dla Was jest Metronom All Guitar Chords (http://www.all-guitar-chords.com/).Poza usługą metronomu, skorzystać tu można m.in. z zakładki „guitar chords”, na której znajdziemy wszelkie chwyty gitarowe wraz z wirtualnym gryfem gitary, na którym ów akord jest zademonstrowany. Inną przydatną zakładką jest tzw. „chord name finder”, gdzie bez problemu odnajdziemy interesujący nas akord. Strona ta jest fajną sprawą dla gitarzystów, bo oprócz ćwiczeń praktycznych z pomocą metronomu, możemy nabyć tu również wiedze teoretyczną: dostępny jest tutaj słownik z nazewnictwem muzycznym czy linki z lekcjami.
Free Online Metronome
Ten metronom ma dwa różne tryby pracy: strict i loose. Tryb „ścisły” pokazuje tylko „rzeczywiste” tempa metronomu, to znaczy wartości tempa, które można znaleźć na rzeczywistym, fizycznym metronomie, od 40 uderzeń na minutę (uderzeń na minutę) do 208 uderzeń na minutę. Zamiast tego tryb „luźny” pozwala zdefiniować dowolną wartość tempa od 1 bpm do 400 bpm. Można przełączać się między trybami za pomocą przełącznika trybu metronomu.
https://www.virtualsheetmusic.com/metronome/
UWAGA: na stronie TopGuitar znajdziecie gotowe do pracy niektóre z opisywanych metronomów on line.