Pomysłodawcą i głównym projektantem pierwszych Gibson Les Paul był sam Les Paul, który współpracował z inżynierem firmy Gibson, Tedem McCartym. Chcieli oni stworzyć solidne gitary elektryczne o bogatym brzmieniu, zdolne konkurować z popularnymi wówczas Fenderami.
Pierwsze 100 egzemplarzy Les Pauli zostało wyprodukowanych w 1952 roku i miały one charakterystyczną konstrukcję, znacząco różniącą się od innych gitar tego okresu. Były one wyposażone w korpus z litego drewna, co stanowiło innowację w porównaniu do wcześniejszych instrumentów, które często miały konstrukcję hollowbody. Dzięki takiemu korpusowi, gitary Les Paul charakteryzowały się dłuższym sustainem i pełnym, ciepłym brzmieniem.
Gitarzysta Chris Buck udostępnił ostatnio na YouTube nowy film, w którym gra na, bez wątpienia, jednym z najstarszych Gibsonów Les Paul, a może nawet na najstarszym, jaki kiedykolwiek wyprodukowano. I chociaż przyznaje, że nazwanie go pierwszym może nie być uczciwe, to istnieje prawdopodobieństwo, że to właśnie ta gitara. Goldtop, na którym gra, jest obecnie własnością firmy ATB Guitars w Wielkiej Brytanii i jest wystawiony na sprzedaż. Seria pierwszych stu Les Pauli nie ma numerów seryjnych, szyjka jest grubsza i, jak dodaje autor filmiku, ma „te poziome śruby regulacyjne na mostku P90″. „Szacuje się, że mniej niż 100 egzemplarzy opuściło fabrykę w takim stanie” – dodał. „Więc nawet jeśli niekoniecznie jest to pierwszy egzemplarz w historii – ostatecznie nie było numerów seryjnych, więc nie można tego jednoznacznie stwierdzić – to niewątpliwie jest to kawałek historii”.
Wprowadzenie modelu Les Paul okazało się strzałem w dziesiątkę, przyciągając uwagę wielu znanych muzyków. Mimo że sprzedaż pierwszych egzemplarzy była początkowo ograniczona, gitara ta z czasem zdobyła ogromną popularność i stała się jednym z najbardziej ikonicznych modeli w historii gitary elektrycznej.