Podczas gdy logotypy na instrumentach i wzmacniaczach błyszczą w świetle fleszy, producenci strun nie skupiają na sobie większej uwagi. W zasadzie na rynku zostało już tylko kilku wytwórców, którzy produkują wszystkie rodzaje strun dla przeróżnych marek. W tym biznesie Cleartone Strings stanowią wyjątek – to niewielka firma, która jednak odpowiada za kilka interesujących innowacji.
Nieco historii rock’n’rolla
Cleartone Strings jest częścią Everly Music Company, założonej przez Phila Everly’ego (1939-2014) w latach dziewięćdziesiątych. Czterdzieści lat wcześniej, kiedy Elvis i Buddy Holly byli wciąż młodzi i żywotni, Phil i jego brat Don również mieli kilka hitów, jak „Bye Bye Love”, „Wake Up Little Susie” czy „All I Have To Do Is Dream”. Ich miks country i rhythm & bluesa wpłynął na rock’n’rolla i wiele innych stylów muzycznych. Phil zawsze miał własne zdanie na temat tego, co będzie brzmiało lepiej lub będzie bardziej użyteczne. Opatentował i wprowadził do produkcji łatwą w chwycie kostkę gitarową z wycięciem w kształcie gwiazdy. Z kolei jego pierwszy zestaw strun nie był tylko i wyłącznie zwyczajnym setem ze znanym nazwiskiem nadrukowanym na opakowaniu. Zamiast tego B-52 powstały z nieregularnego, bardziej magnetycznego stopu zawierającego 52% niklu. Po śmierci Phila biznes przejął po nim jego najstarszy syn Jason, który utrzymał w niej tego samego ducha innowacji.
Czym są wzmacniane struny?
Choć wielu producentów oferuje struny powlekane od lat dziewięćdziesiątych, Cleartone Strings jako jedyna na rynku produkuje tak zwane wzmacniane struny. Jaka jest różnica? Powleczenie strun cieniutką warstewką ochronną ma sprawić, że będą odporne na pot, wpływy klimatyczne i wynikającą z nich korozję, a co za tym wszystkim idzie – mają wytrzymać dłużej. Ale wielu muzyków narzeka, że powłoczka złuszcza się i wpływa ujemnie na wibrację strun, co zmniejsza ich sustain. Wzmacniane struny stanowią balans między „normalnymi” strunami, a powlekanymi. Proces wzmacniania został zaadaptowany z przemysłu elektronicznego, gdzie stosowany jest do ochrony urządzeń przez wilgocią. Zgodnie z patentem, na struny nakładana jest nietoksyczna folia o grubości 1 μm (jedna tysięczna milimetra). Dla porównania, najpopularniejsze struny powlekane mają powłokę o grubości 30 μm. W rezultacie struny wzmacniane dają bardziej naturalne odczucie oraz – w zależności od stylu gry – mogą przetrwać do pięciu razy dłużej niż standardowe. Ponadto, nawiązując do wyników badań prowadzonych przez niezależne laboratoria, producent twierdzi, że takie struny mają więcej sustainu i są o 36% głośniejsze. Podczas wystaw na stanowisku Cleartone można zazwyczaj zobaczyć przyciągający wzrok eksperyment: do dwóch misek z kranówką wrzucone zostają zwykłe struny oraz struny wzmacniane. Pod koniec dnia woda w tych misie z tymi drugimi jest wciąż czyściutka, podczas gdy ta ze standardowymi strunami zamieniła się w brązową zupę.
Wzmacniane struny stanowią balans między „normalnymi” strunami, a powlekanymi. Proces wzmacniania został zaadaptowany z przemysłu elektronicznego, gdzie stosowany jest do ochrony urządzeń przez wilgocią.
Wzmacniane struny zostały opatentowane w 2005 roku i są produkowane wyłącznie w obiekcie produkcyjnym Cleartone w północnym Hollywood w Los Angeles w Kalifornii. Wytwarzanie ich w Stanach, podobnie jak używanie wyłącznie krajowych surowców jest tym, co wpływa na ich jakość, ale także stanowi wyzwanie dla firmy. „Minimalna płaca w Kalifornii wzrosła w ciągu ostatnich latach, co jest oczywiście dobre. Ale dla nas jest jednocześnie złe, bo zagraniczne fabryki mają mniejsze koszty. Poza tym zawsze mamy problem ze znalezieniem ekspertów, którzy byliby w stanie naprawić nasze urządzenia w razie potrzeby. W okolicy nie ma wielu twórców strun, a każdy ma własne sekretne modyfikacje swoich sprzętów. My na przykład owijamy struny przy super wysokim napięciu, by lepiej trzymały strój” – wyjaśnia kierownik produkcji Cleartone. Jak w przypadku wielu branż i firm, Cleartone musi balansować między oferowaniem atrakcyjnych cen, a wytwarzaniem produktów o przekonującej jakości. Jason Everly motywuje swój zespół powtarzając, że struny w branży muzycznej są niczym masło i mleko – co jakiś czas każdy potrzebuje nowego opakowania.
Trendy z butikowych manufaktur
Choć maszyny na produkcji muszą być kalibrowane za każdym razem dla każdego rozmiaru, nieregularne rozmiary są dla Cleartone codziennością od dłuższego czasu. A to dlatego, że małej firmie łatwiej jest bardziej elastycznie organizować cały proces produkcyjny. To odzwierciedla się w sygnaturowych zestawach endorserów takich, jak Dave Mustaine, Phil X, Dino Cazares czy Rob Scallon. Z drugiej strony również zwykli nabywcy mogą zamówić zindywidualizowany zestaw za pośrednictwem sklepu internetowego. Niezależnie od tego, czy mówimy o elektrycznej, akustycznej czy basowej gitarze: od nieregularnych rozmiarów do zestawów 8-strunowych – struny Cleartone mogą spełnić wiele nietypowych życzeń, szczególnie artystów cięższych stylów muzycznych, którzy potrzebują grubszych strun do niższych strojów.
Jason Everly motywuje swój zespół powtarzając, że struny w branży muzycznej są niczym masło i mleko – co jakiś czas każdy potrzebuje nowego opakowania.
Kolejna warta wzmianki innowacja to struny EQ. To hybrydowy akustyczny zestaw, stworzony z różnych stopów metali. Wszystko po to, żeby brzmienie było perfekcyjnie zbalansowane, niczym poprzez equalizer. Najniższe struny wykonane są z brązu miedzianego (E), brązu fosforowego (A, D) oraz brązu (G), by uwypuklić ich naturalne frekwencje. Efektem ubocznym są różne kolory strun, dzięki czemu wtajemniczeni członkowie publiczności będą od razu wiedzieć, jakie struny są w użyciu.
Brzmi znajomo?
Wielu producentów gitar używa (albo używało) strun Cleartone w standardowym wyposażeniu swoich instrumentów. Znajdziecie je w C. F. Martin, Cort, Epiphone (Masterbuilt), Framus, Gibson, Godin, Samick, Seagull, Silvertone, Simon & Patrick, Warwick, Washburn oraz w produktach wielu mniejszych lutników. A zatem, nawet jeśli nie słyszeliście nigdy wcześniej o tej marce, bardzo prawdopodobne, że mieliście już pod swoimi palcami te struny. Cleartone Strings są dystrybuowane w większości części świata. Ceny w Custom Shopie są nieco powyżej średnich na rynku (żeby nie drażnić sprzedawców detalicznych). Sam Custom Shop oraz wiele innych informacji na temat dostępnych zestawów znajdziecie na www.cleartonestrings.com.
Tekst i zdjęcia: Alexander Kern