1. listopada jest tradycyjnie dniem, w którym wspominamy zmarłych. Choć nie sposób zmieścić na łamach „TopGuitar” wszystkich muzyków, których pożegnaliśmy w tym roku, niech choćby to wspomnienie kilku najgłośniejszych postaci stanie się przyczynkiem do celebrowania życia i muzyki, jaką pozostawili po sobie wszyscy ci, których już z nami nie ma.
Vincent Paul Abbott (1964-2018)
Vincent Paul Abbott, bardziej znany jako Vinnie Paul, zdobył popularność na przełomie lat 80-tych i 90-tych jako perkusista metalowego zespołu Pantera. Grupa do dziś cieszy się uznaniem jako jeden z najważniejszych reprezentantów sceny. Po jej rozpadzie Vinnie Paul wraz z bratem, Dimebagiem Darrellem (uznawanym za jednego z najlepszych gitarzystów metalowych) powołał do życia Damageplan oraz projekt David Allan Coe & Cowboys From Hell, a po śmierci brata zaangażował się w grupę Hellyeah, z którą wydał pięć albumów oraz zdążył nagrać partie na szósty, jeszcze nie wydany.
Robert Brylewski (1961-2018)
Niekwestionowana ikona polskiego rocka i muzyki niezależnej. Wokalista, gitarzysta, kompozytor, autor tekstów m.in. w zespołach Kryzys, Brygada Kryzys, Izrael i Armia, które mają status kultowych. Współpracował także z innymi muzykami i grupami, jak również prowadził karierę solową.
Eddie „Fast” Clarke (1950-2018)
Były gitarzysta kultowej formacji Motörhead, z którą nagrał m.in. legendarne albumy „Motörhead”, „Overkill”, „Bomber”, „Ace of Spades” czy „Iron Fist”. Uchodził za jednego z najlepszych gitarzystów heavymetalowych, a jego muzyka miała niebagatelny wpływ na kształtowanie kolejnych muzycznych pokoleń.
Aretha Franklin (1942-2018)
Nieprzypadkowo była nazywana „Królową soulu” – jako piosenkarka soulowa i bluesowa była nie tylko jednym z najważniejszych przedstawicieli gatunku, ale także jedną z ikon współczesnej muzyki w ogóle. Jej trwająca ponad sześć dekad kariera przyniosła jej nie tylko kilkanaście nagród Grammy, ale także np. najwyższe cywilne odznaczenie Stanów Zjednoczonych. Niekwestionowana inspiracja dla tysięcy muzyków na całym globie.
Dolores O’Riordan (1971-2018)
Dolores O’Riordan była jedną z najbardziej rozpoznawalnych wokalistek w historii muzyki rockowej. Wraz z The Cranberries nagrywała świetnie przyjmowane albumy, ma też na koncie kilka wielkich hitów, na czele z „Zombie”: jednym z najważniejszych protest songów, jakie zrodził rock. Prowadziła też udaną karierę solową.
Olga „Kora” Sipowicz (1951-2018)
Kora to jedna z ikon polskiej sceny rockowej. Zdobyła popularność jako wokalistka Maanamu, w którym była również autorką tekstów. Po rozpadzie zespołu prowadziła także działalność solową. Była doceniana za poetyckie liryki, charakterystyczny głos i umiejętności interpretacyjne. Była jedną z najwyrazistszych postaci w historii polskiego rocka.
Tomasz Stańko (1942-2018)
Jedna z absolutnie najważniejszych postaci polskiego i światowego jazzu. Trębacz i kompozytor, mający na swoim koncie solowych, w kooperacji oraz jako lider Tomasz Stańko Quartet i Tomasz Stańko Quintet. Współpracował m.in. z Krzysztofem Komedą i Janem „Ptaszynem” Wróblewskim. Napisał i brał udział w nagraniach muzyki do kilkunastu filmów.
Marcin „Valeo” Walenczykowski (1980-2018)
Kompozytor i multiinstrumentalista, ważny członek polskiej sceny metalowej. Jago gitarzysta i klawiszowiec udzielał się między innymi w cenionym Sammath Naur, ale także w ważnych dla rodzimego metalu i popularnych formacjach Vesania oraz Rootwater.