1. listopada jest tradycyjnie dniem, w którym wspominamy zmarłych. Choć nie sposób zmieścić na łamach „TopGuitar” wszystkich muzyków, których pożegnaliśmy w tym roku, niech choćby to wspomnienie kilku najgłośniejszych postaci stanie się przyczynkiem do celebrowania życia i muzyki, jaką pozostawili po sobie wszyscy ci, których już z nami nie ma.
Vincent Paul Abbott (1964-2018)
Vincent Paul Abbott, bardziej znany jako Vinnie Paul, zdobył popularność na przełomie lat 80-tych i 90-tych jako perkusista metalowego zespołu Pantera. Grupa do dziś cieszy się uznaniem jako jeden z najważniejszych reprezentantów sceny. Po jej rozpadzie Vinnie Paul wraz z bratem, Dimebagiem Darrellem (uznawanym za jednego z najlepszych gitarzystów metalowych) powołał do życia Damageplan oraz projekt David Allan Coe & Cowboys From Hell, a po śmierci brata zaangażował się w grupę Hellyeah, z którą wydał pięć albumów oraz zdążył nagrać partie na szósty, jeszcze nie wydany.
Robert Brylewski (1961-2018)
Niekwestionowana ikona polskiego rocka i muzyki niezależnej. Wokalista, gitarzysta, kompozytor, autor tekstów m.in. w zespołach Kryzys, Brygada Kryzys, Izrael i Armia, które mają status kultowych. Współpracował także z innymi muzykami i grupami, jak również prowadził karierę solową.
Eddie „Fast” Clarke (1950-2018)
Były gitarzysta kultowej formacji Motörhead, z którą nagrał m.in. legendarne albumy „Motörhead”, „Overkill”, „Bomber”, „Ace of Spades” czy „Iron Fist”. Uchodził za jednego z najlepszych gitarzystów heavymetalowych, a jego muzyka miała niebagatelny wpływ na kształtowanie kolejnych muzycznych pokoleń.
https://www.youtube.com/watch?v=pWB5JZRGl0U
Aretha Franklin (1942-2018)
Nieprzypadkowo była nazywana „Królową soulu” – jako piosenkarka soulowa i bluesowa była nie tylko jednym z najważniejszych przedstawicieli gatunku, ale także jedną z ikon współczesnej muzyki w ogóle. Jej trwająca ponad sześć dekad kariera przyniosła jej nie tylko kilkanaście nagród Grammy, ale także np. najwyższe cywilne odznaczenie Stanów Zjednoczonych. Niekwestionowana inspiracja dla tysięcy muzyków na całym globie.
https://www.youtube.com/watch?v=KB5sMYw37gw
Dolores O’Riordan (1971-2018)
Dolores O’Riordan była jedną z najbardziej rozpoznawalnych wokalistek w historii muzyki rockowej. Wraz z The Cranberries nagrywała świetnie przyjmowane albumy, ma też na koncie kilka wielkich hitów, na czele z „Zombie”: jednym z najważniejszych protest songów, jakie zrodził rock. Prowadziła też udaną karierę solową.
Olga „Kora” Sipowicz (1951-2018)
Kora to jedna z ikon polskiej sceny rockowej. Zdobyła popularność jako wokalistka Maanamu, w którym była również autorką tekstów. Po rozpadzie zespołu prowadziła także działalność solową. Była doceniana za poetyckie liryki, charakterystyczny głos i umiejętności interpretacyjne. Była jedną z najwyrazistszych postaci w historii polskiego rocka.
Tomasz Stańko (1942-2018)
Jedna z absolutnie najważniejszych postaci polskiego i światowego jazzu. Trębacz i kompozytor, mający na swoim koncie solowych, w kooperacji oraz jako lider Tomasz Stańko Quartet i Tomasz Stańko Quintet. Współpracował m.in. z Krzysztofem Komedą i Janem „Ptaszynem” Wróblewskim. Napisał i brał udział w nagraniach muzyki do kilkunastu filmów.
Marcin „Valeo” Walenczykowski (1980-2018)
Kompozytor i multiinstrumentalista, ważny członek polskiej sceny metalowej. Jago gitarzysta i klawiszowiec udzielał się między innymi w cenionym Sammath Naur, ale także w ważnych dla rodzimego metalu i popularnych formacjach Vesania oraz Rootwater.