5 nieznanych faktów z życia Johna Lee Hookera
– Hooker nie lubił występów jako headliner. Wolał miejsce w środku stawki wykonawców. Dlaczego? Pozwalało mu to na szybszą ucieczkę. Nie żeby starał się unikać fanów, ale zawsze cieszył się na swoje hotelowe łóżko. Czasami jazda między miejscem koncertu, a hotelem była długa, więc im szybciej mógł dostać się „do domu”, tym było dla niego lepiej.
– „The Hook” nie tylko nie lubił prób – wolałby, żeby w ogóle nie istniały! Jego długoletni gitarzysta Mike Osborn robił próby zespołem Hookera bez obecności Johna Lee. To był prawie zawsze ten sam program, a Hooker uważał, że każdy, kto nie może spontanicznie grać muzyki Hookera… w ogóle nie powinien grać.
– Pierwszy hit Hookera, „Boogie Chillen”, sprzedał się w prawie milionie egzemplarzy w 1948 roku – i ma wiele wersji. John Lee nagrał 15 innych wersji utworu, także o zmienionych tytułach – „Boogie Chillun”, „Boogie Chillen”, „Boogie Chillen No. 2” i „Boogie Chillen 2” itp. Podobnie jego piosenka z 1961 roku „Boom Boom” była nagrywana przez niego ponownie 13 razy.
– Hooker był ikoną stylu. Rzadko, jeśli w ogóle, występował, nie wyglądając jak najlepiej. Był znany ze swoich garniturów ze skóry rekina, które uwielbiał zarówno za ich szykowność, jak i trwałość. Tradycyjny outfit ze skóry rekina spopularyzowali członkowie Rat Pack w latach 60. Jeśli były zatem wystarczająco dobre dla Franka, Deana i Sammy’ego, były wystarczająco dobre dla Hookera. Jego słynne kapelusze Homburg, noszone wcześniej przez ludzi takich jak prezydent Dwight D. Eisenhower i Winston Churchill, były zawsze obecne na jego głowie.
– Hooker był właścicielem baru w San Francisco o nazwie John Lee Hooker’s Boom Boom Room. Jak to się zaczęło? W 1988 roku w San Francisco był niegdyś bar o nazwie Jack’s Tavern – niedaleko legendarnego Fillmore Auditorium. Hooker grał tam na żywo, a właściciel Alexander Andreas zaproponował, że uczyni Hookera partnerem. Menadżer Hookera uznał to za zły pomysł z powodów podatkowych. Andres złożył im jednak lepszą ofertę. Hooker nie byłby właścicielem baru, ale półoficjalnie korzystałby ze wszystkich zalet jego posiadania – w zamian za użyczenie swojego nazwiska do nazwy lokalu. Tak właśnie Jack’s Tavern stał się Boom Boom Room Johna Lee Hookera. Wykorzystano podobiznę Hookera, zrobiono dla niego w środku specjalną lożę z czerwonego aksamitu, a Hooker uczestniczył w otwarciu wraz z innymi znanymi artystami, w tym Joe Louisem Walkerem i Robertem Crayem.

Opracowanie na podstawie www.americanbluesscene.com oraz www.johnleehooker.com