Ekspozycja powstaje w specjalnie zaadaptowanym na ten cel dawnym spichlerzu zbożowym położonym w zabytkowej strefie w centrum miasta. Nazwa Spichlerz Polskiego Rocka oprócz oczywistego odniesienia do pierwotniej funkcji budynku, ma też znaczenie metaforyczne. Miejsce to ma gromadzić, przechowywać i udostępniać wszelkiego rodzaju dokumenty ilustrujące historię polskiej sceny rockowej. Sfery pozornie niepoważnej, jednak powoli – miejmy nadzieję, również dzięki Spichlerzowi – stającej się ważną częścią naszego narodowego dziedzictwa.
Autorami scenariusza wystawy, a zarazem jej kuratorami są Robert Jarosz i Leszek Gnoiński – badacze kultury niezależnej, autorzy wielu publikacji z tej dziedziny. W ponad 50-letniej historii rock&rolla w Polsce wyodrębnili po raz pierwszy kilkanaście obszarów tematycznych, wokół których rozwijała się krajowa scena rockowa. Podział ten stał się fundamentem ekspozycji. Big Beat, rock kobiet, punk rock, Trójmiejska Scena Alternatywna to tylko niektóre zagadnienia obecne na wystawie. Szczególne miejsce zajmuje w Spichlerzu historia festiwali muzycznych w Jarocinie. Legenda Festiwalu Muzyki Rockowej rozpoczęła się na początku lat 70. od Wielkopolskich Rytmów Młodych, które z czasem ewaluowały, stając się w latach 80. najważniejszym wydarzeniem muzycznym za żelazną kurtyną. Od tamtego czasu Jarocin stał się stolicą polskiego rocka.
Na potrzeby wystawy powstał cykl filmów dokumentalnych prezentujących historię muzyki rockowej w Polsce lat 80., osnutą wokół jarocińskiego festiwalu. Autorami scenariusza i realizatorami serii są Leszek Gnoiński i Wojciech Słota.