O tym, że Joe Bonamassa to zapalony kolekcjoner, wie chyba każdy, kto choć trochę interesuje się gitarami. W jego kolekcji można znaleźć wiele rzadkich instrumentów, swoistych perełek mających często niesamowitą historię. Jednym z takich modeli jest „Amos” – gitara Gibson Flying V z 1958 roku, która doczekała się właśnie limitowanej repliki wyprodukowanej w 50 egzemplarzach przez lutników z Gibson Custom Shop w Nashville.
Swoją nazwę zawdzięcza ona Amosowi Arthurowi – właścicielowi sklepu muzycznego w Indianapolis. To właśnie do Arthur’s Music pod koniec maja 1958 roku trafiła słynna dziś gitara. Tam kupił ją Pete Mitchell z zespołu Ernesta Tubba, a w połowie lat 70. XX wieku trafiła w ręce Norma Harrisa z Norman’s Rare Guitars. Jej zdjęcia można było potem zobaczyć w różnych książkach poświęconych gitarom, a ona sama pojawiła się w kultowym dla wielu filmie „This Is Spinal Tap” z 1984 roku. Joe Bonamassa kupił ją od Norma około dziesięć lat temu i od tego czasu towarzyszy mu w studiu i na scenie.

Gitara ta doczekała się dotychczas zarówno repliki wykonanej dla Bonamassy, jak i stworzonej w kilkudziesięciu egzemplarzach wersji z logo Epiphone. Teraz zaprezentowano wzorowany na niej model Joe Bonamassa „Amos” 1958 Flying V Collector’s Edition w wykończeniu Antique Natural, postarzony przy pomocy technik opracowanych w Murphy Lab.
Przy tworzeniu tego limitowanego modelu kolekcjonerskiego sięgnięto także po najnowsze technologie skanowania 3D, by jak najwierniej odwzorować instrument sprzed ponad sześćdziesięciu lat. Joe Bonamassa „Amos” 1958 Flying V Collector’s Edition charakteryzuje się dwuczęściowym korpusem z koriny oraz wklejaną szyjką wykonaną z tego samego gatunku drewna. Gryf ma profil zapożyczony z oryginału, a na podstrunnicy z brazylijskiego palisandru umieszczono 22 progi Reissue.

W gitarze zamontowano dwa przetworniki Amos Custombucker z niezależną regulacją głośności, 3-pozycyjny przełącznik oraz pokrętło Tone. Instrument został wyposażony w mostek ABR-1 ze strunociągiem w kształcie szewronu i strunami przeciąganymi przez korpus. Zastosowano w nim także klucze Kluson Single Ring oraz czarny pickguard. Na płytce chroniącej dostępu do pręta regulującego krzywiznę gryfu umieszczono imię i nazwisko wspomnianego właściciela sklepu muzycznego – Amosa Arthura. Zarówno sama gitara, jak również cały osprzęt zostały postarzone by jeszcze wierniej naśladować pierwowzór. W komplecie z tym limitowanym instrumentem znajdzie się certyfikat autentyczności i dopasowany futerał, a także kilka drobnych dodatków.
PRODUCENT: www.gibson.com
Dystrybutorem produktów marki Gibson jest Lauda Central Europe.