Przez ponad cztery dekady, jednym z głównych instrumentów, które David Gilmour wykorzystywał podczas nagrywania i koncertowania (z Pink Floyd i solo) była gitara Martin D-35. Muzyk kupił ją na początku lat 70. XX wieku w Nowym Jorku, a w 2019 roku sprzedano ją na aukcji za ponad milion dolarów. Nowego właściciela znalazła wówczas również 12-strunowa gitara Martin D28-12, która również służyła artyście przez kilkadziesiąt lat. Wykorzystując swego brytyjskiego dystrybutora (Westside Distribution) firma C. F. Martin & Co. zwróciła się do Gilmoura z propozycją zaprojektowania instrumentów sygnowanych przez niego. Owocem tej współpracy są dwie gitary D-35 – 6- i 12-strunowa – które zostaną oficjalnie zaprezentowane w przyszłym tygodniu podczas internetowego wydarzenia Believe in Music Week.
Ogółem powstanie jedynie 250 egzemplarzy gitar akustycznych D-35 David Gilmour (łącznie 6- i 12-strunowych), a za ich sprawą firma Martin wspierać będzie fundację charytatywną artysty (David Gilmour Charitable Foundation). Modele 6-strunowe będą charakteryzować się płytą wierzchnią ze świerku Adirondack poddanego toryfikacji z wykorzystaniem firmowego procesu VTS (Vintage Tone System), natomiast w 12-strunowych top wykonano ze świerku pochodzącego z rumuńskich Karpat. W odróżnieniu od standardowych modeli, w których stosowany jest palisander, w przypadku tych gitar materiałem użytym do budowy wyjątkowej 3-częściowej płyty dolnej jest mahoń wydobyty z wody. Z takiego samego drewna boki oraz szyjkę, której profil przygotowano specjalnie dla Davida Gilmoura. Niestandardowy jest także wzór znaczników na hebanowej podstrunnicy. Z hebanu zrobiono też mostek, natomiast nakładkę na wierzch główki z palisandru pochodzącego z Madagaskaru. W 6-strunowych gitarach D-35 sygnowanych przez Gilmoura umieszczono wewnątrz pudła płytkę z włókna węglowego (na wysokości mostka) – tak jak w instrumentach z serii Modern Deluxe.
Fred Greene – wiceprezes działu rozwoju produktów w Martin Guitar tak wspomina proces projektowania gitar:
Początkowo myślałem, że David będzie może chciał replikę swojego D-35 z 1969 roku, ale – chociaż byłoby to fajne – nie pozostawiłoby nam to zbyt dużo miejsca na kreatywność. Ucieszyłem się zatem słysząc, że jest on bardziej zainteresowany stworzeniem czegoś wyjątkowego i specjalnego, adekwatnie do obecnych czasów. Wiedziałem, że możemy zaoferować mu różne opcje i rozwiązania, które pozwoliłyby temu nowemu instrumentowi istnieć na własnych prawach, a jednocześnie czerpać inspirację z oryginalnego D-35. Podobnie jak muzyka Davida, ta gitara jest wyjątkowym i inspirującym dziełem sztuki, które – miejmy nadzieję – zainspiruje innych do tworzenia własnej sztuki.
Płyty wierzchnie gitar D-35 David Gilmour charakteryzują się wykończeniem Antique Toner, natomiast boki, płyta dolna i szyjka – Dark Mahogany. Zarówno na płycie wierzchniej jak i dolnej zastosowano ozdobny binding (przód – wokół płyty, tył – na łączeniach części). W instrumentach założone będą struny Martin Authentic Acoustic Lifespan 2.0 (MA540T). W komplecie z gitarami znajdzie się twardy futerał nawiązujący kolorem do tego, który towarzyszył oryginalnemu D-35 Gilmoura.
PRODUCENT: www.martinguitar.com
DYSTRYBUTOR: www.gama.gda.pl
zdjęcie główne: Polly Samson