Niezależnie od gałęzi przemysłu, niezwykle istotną rolę w opracowywaniu i powstawaniu nowych produktów ogrywa nauka i jej zdobycze. Nie inaczej wygląda to w przypadku branży instrumentów muzycznych. Badania rozwojowe, sięganie po rozmaite rozwiązania technologiczne i procesy by stworzyć jak najlepsze produkty są czymś normalnym m.in. w koncernie Yamaha. O tym jak tego typu działania pozwalają tworzyć produkty, które inspirują, w specjalnie przygotowanym filmie opowiadają Rafael Barajas i Yusuke Ota.
Pierwszy z nich to lutnik piastujący stanowisko Lead Electric Guitar Builder w kalifornijskim warsztacie Yamaha Guitar Development. Jak mówi, tym co jest wyjątkowe w firmie Yamaha to fakt, jej poszczególne działy dzielą się ze sobą nowymi zdobyczami techniki czy rozwiązaniami mimo że jest to olbrzymie przedsiębiorstwo aktywne na różnych obszarach związanych z muzyką. Z dobrym przykładem takiego właśnie działania mamy do czynienia w przypadku odświeżonej kilka lat temu serii gitar elektrycznych Revstar. W ich korpusach zostały wycięte odpowiednio zaprojektowane i dobrane otwory i to właśnie rozwiązanie zostało zapożyczone z innego działu i bazuje na ich doświadczeniach. Jak mówi Barajas, w podobny sposób dział gitarowy koncernu Yamaha czerpie wiedzę, technologię i różne rozwiązania z innych obszarów działalności firmy, stosując je w wytwarzanych instrumentach by były one jak najlepsze. W przypadku wspomnianych komór w gitarach Revstar zastosowano proces oparty na technologii Acoustic Design, o którym w filmie tym opowiada Yusuke Ota.
Zarówno Barajas jak i Ota wspominają też w tym klipie o istotnej roli prototypów w procesie opracowywania nowych modeli gitar, które są testowane i sprawdzane zarówno wewnętrznie w firmie, jak również zewnętrznie przez artystów związanych z firmą Yamaha rozlokowanych w Stanach Zjednoczonych i Japonii oraz Europie. Proces taki umożliwia ciągłe wprowadzanie poprawek i aktualizację projektu, aby finalny produkt spełniał (a może nawet przekraczał) oczekiwania wszystkich potencjalnie zainteresowanych.
Rafael Barajas opowiada w tym filmie również o tym, co sprawia że dwie wyglądające z pozoru tak samo gitary różnią się od siebie. Dlaczego jedna z nich jest świetna, a druga tylko dobra… Jak mówi, do najbardziej istotnych cech wpływających na tę sytuację należą zastosowane w nich przetworniki oraz drewno użyte do ich budowy. Zachowanie powtarzalności i stablilności w przypadku tego ostatniego nie jest kwestią prostą, ale z pomocą przychodzą rozwiązania technologiczne. W tym przypadku jest to proces Initial Response Acceleration.
Cały film „Yamaha Guitars | Tone Through Science” możecie obejrzeć poniżej:
PRODUCENT: pl.yamaha.com
zdjęcie główne: klatka pochodzi z klipu „Yamaha Guitars | Tone Through Science” dostępnego na kanale Yamaha Guitars w serwisie YouTube (https://youtu.be/szO9Bo-BtAs)