Chcąc zaoferować użytkownikom swoich interfejsów audio jeszcze większy komfort pracy przy projektach muzycznych firma Universal Audio opracowała własny program DAW, który nazwano LUNA.
CZYM JEST LUNA?
Aplikacja przeznaczona dla komputerów Mac, jest skierowana do wszystkich posiadaczy interfejsów audio Apollo i Arrow wyposażonych w port Thunderbolt. Co więcej, zarejestrowani użytkownicy tych urządzeń mogą pobrać program LUNA bezpłatnie. Na chwilę obecną, z możliwości oferowanych przez to wirtualne środowisko pracy cieszyć się mogą posiadacze interfejsów Apollo x16, Apollo x8p, Apollo x8, Apollo x6, Apollo x4, Apollo Twin MkII, Apollo Twin X oraz Arrow. Do pracy potrzebny jest nam także komputer Mac z portem Thunderbolt (1, 2 lub 3) oraz systemem operacyjnym macOS Mojave 10.14 lub Catalina 10.15. Każdy ze wspomnianych interfejsów wymaga też oprogramowania UAD w wersji co najmniej 9.11.1.
Z połączenia komputera, któregoś z kompatybilnych interfejsów audio oraz programu LUNA z oferowanymi przez niego funkcjami i dodatkami otrzymujemy platformę umożliwiającą rejestrację rozmaitych źródeł dźwięku oraz zaawansowaną edycję materiału. Za sprawą ścisłej integracji programu LUNA z interfejsami Apollo i Arrow, ich użytkownicy dostają w swe ręce środowisko pracy pozwalające nagrywać, edytować i miksować muzykę. Co więcej, możemy robić to płynnie i wygodnie – wręcz naturalnie. Zaimplementowana w programie technologia Accelerated Realtime Monitoring umożliwia bezproblemową integrację sprzętu z oprogramowaniem, a do tego możemy korzystać z szerokiej gamy wtyczek UAD przydatnych na różnych etapach pracy nad naszym projektem. Program oferuje również wsparcie dla 64-bitowych wtyczek Audio Units (AU).

INSTRUMENTY I ROZSZERZENIA LUNA
To nie wszystko, gdyż LUNA oferuje także kolekcję własnych instrumentów wirtualnych i innych efektów – wbudowanych oraz dostępnych opcjonalnie. Na chwilę obecną do programu dodawane są gratis trzy komponenty, w tym instrument o nazwie Shape oferujący barwy instrumentów klawiszowych, gitar i basów, perkusji, instrumentów orkiestrowych, a także dający możliwość generowania barw syntezatorowych. Wykorzystuje on m.in. próbki przygotowane przez Universal Audio, Spitfire Audio, Orange Tree Samples oraz Loops de la Creme. Dwa wbudowane rozszerzenia (Extension) to z kolei ARP (arpeggiator MIDI) oraz Oxide Tape Recorder (emulacja magnetofonu szpulowego przez którą „przepuścić” możemy dowolny instrument czy ślad audio).
Pozostałe dodatki do programu LUNA są płatne, a ich liczba z pewnością będzie z czasem rosła. Dwa z takich rozszerzeń, które po zakupie i instalacji będą wbudowane bezpośrednio w sekcję miksera to sumator Neve oraz wielościeżkowy magnetofon szpulowy Studer A800. Pierwszy z tych dodatków (Neve Summing) to emulacja układów znanych z konsolety Neve 80 (w tym wzmacniaczy sumujących 1272), przygotowana we współpracy z AMS Neve specjalnie na potrzeby tego programu, dająca możliwość regulacji określonego zestawu parametrów. Jak łatwo się domyśleć, rozszerzenie Studer A800 dla programu LUNA zostało opracowane przez ten sam zespół osób, które stoją za emulacją tego legendarnego magnetofonu szpulowego dostępną dla platformy UAD. Oczywiście w tym przypadku nie służy on do nagrywania (jak jego sprzętowy pierwowzór) ale można go wykorzystywać na ścieżkach audio i instrumentach podczas odtwarzania. Dodatek ten nada dźwiękowi ciepło i charakter taśmy.

Wśród dostępnych dodatkowo instrumentów mamy m.in. syntezator opracowany wspólnie z firmą Moog. Wybór padł na najbardziej kultowy z modeli opracowanych prze Boba Mooga – analogowy Minimoog Model D. Wirtualny Moog Minimoog przeznaczony dla programu LUNA wiernie odwzorowuje tor syntezy, charakter i brzmienie pierwowzoru. Instrument wzbogacono ponadto w kilka dodatków zwiększających jego potencjał. Drugim instrumentem wirtualnym jest Ravel, będący emulacją fortepianu koncertowego Steinway Model B, wykorzystujący próbki, technologię modelowania oraz własną technologię UltraResonance. Kolejną propozycją jest LUNA Spitfire Bundle oferujący instrumenty wirtualne bazujące na bibliotekach próbek Chamber Strings, Symphonic Woodwinds oraz Symphonic Brass, przygotowanych przez Spitfire Audio.


Wszystkie dodatkowe instrumenty i rozszerzenia są dostępne bezpośrednio na stronie internetowej firmy Universal Audio. Cena Neve Summing, Moog Minimoog i Ravel wynosi 299 EUR, za Studer A800 trzeba zapłacić 349 EUR, a LUNA Spitfire Bundle kosztuje 599 EUR.
INNE FUNKCJE
LUNA oferuje możliwość pracy z nieograniczoną liczbą ścieżek – zależy ona jedynie od mocy obliczeniowej naszego komputera Mac. Interfejs graficzny programu jest intuicyjny i przejrzysty, a dzięki kontekstowej edycji i przeglądaniu „inteligentny” system sam zmienia tryby pracy okna i dostępne narzędzia w zależności od przepływu pracy. Dzięki funkcji Session Auto-Save aplikacja zapisuje sesję w trybie ciągłym, przez co nie stracimy projektu nawet jeśli sami zapomnimy to zrobić. Dostęp do funkcji Undo/Redo mamy nawet po zamknięciu i ponownym otwarciu sesji. W programie zaimplementowano również obsługę formatu AAF (Advanced Authoring Format), dzięki czemu możliwy jest import sesji zapisanych w innych programach DAW.
LUNA wymaga autoryzacji przy pomocy konta iLok Cloud lub sprzętowego klucza USB. Na każdą licencję programu możliwe są dwie aktywacje.
PRODUCENT: www.uaudio.com
DYSTRYBUTOR: audiostacja.pl