Autor: Grzegorz Ufnal
W miarę upływającego czasu na każdej używanej gitarze pojawiają się ślady w postaci zadrapań i drobnych „okaleczeń” lakieru. Wielu gitarzystów potrafi nad tym faktem przejść do porządku dziennego i potraktować te ubytki jako naturalną kolej rzeczy. Inni chcieliby mieć instrument w nieskazitelnym stanie – wiecznie nowy. Szczególnie kiedy jest to instrument rzadki i cenny. Tak też było w przypadku pewnego Stratocastera Custom Shop, na którym pojawiło kilka ubytków.
- 12 rzeczy, o których musisz pamiętać podczas wymiany strun
- Regulacja menzury w gitarze
- Wiosenne porządki w gitarze akustycznej
- Doktor G: Jak dopalić wzmacniacz lampowy?
- Doktor G: Więcej gainu!
Sytuacja niby pozornie prosta, wystarczy zalać ubytki lakieru i poczekać do wyschnięcia. Jednak, aby wszystko dobrze poszło, należy przestrzegać kilku zasad. Dzięki nim lakier ma szansę wyglądać tak, jak gdyby nigdy nie był uszkodzony.
Przygotowanie podłoża
Bardzo istotna czynność. Najpierw należy oczyścić i odtłuścić fragmenty korpusu, które mają być poddane renowacji. Użyjemy do tego celu popularnego rozcieńczalnika Nitro RC 01, który na niewielkiej powierzchni możemy rozprowadzić np. patyczkiem higienicznym. Wcześniej możemy delikatnie przeszlifować naprawiane miejsca drobnym papierem ściernym (np. 600). Rozcieńczalnik zmiękczy i nieco rozpuści powłokę lakieru wokół ubytku, dzięki czemu stary lakier lepiej zespoli się z nowym, a ślad po nalaniu nowego lakieru będzie mniej widoczny.
Dobór lakieru
To kluczowa kwestia. Musimy wiedzieć, jakiego rodzaju lakier użyto w naszym instrumencie (najczęściej stosowane to poliuretanowy, poliestrowy oraz nitro). Ma to wpływ na finalny efekt, ale przede wszystkim chodzi o to, aby lakier się „nie zwarzył” na skutek reakcji chemicznej zachodzącej pomiędzy niewłaściwie dobranymi składnikami. Zawsze warto przeprowadzić próbę w miejscu najmniej widocznym, np. pod płytką.
Dobór koloru
Kolejna niełatwa rzecz, bo przecież albo nie posiadamy lakieru w oryginalnym kolorze, albo na skutek upływu czasu i promieni słonecznych zmieniła się jego barwa na korpusie. Jak zatem dobrać kolor? Najlepsza jest metoda prób i błędów. Znając rodzaj użytego lakieru, możemy stworzyć bazę i delikatnie ją modyfikować poprzez dodawanie odpowiednich kolorów. Można do tego celu wykorzystać niektóre z damskich lakierów do paznokci. Mają one często genialną paletę kolorów, jednak nie wszystkie się nadają do naszych celów, są to tzw. lakiery ekologiczne.
Uzupełnianie ubytków
Kiedy już uda nam się stworzyć odpowiedni odcień, możemy przystąpić do uzupełniania ubytków. Przed nałożeniem lakieru należy odczekać dłuższą chwilę, aby nieco zgęstniał. Do nakładania posłużyć może pędzelek lub patyczek.
Lakier musi dobrze wyschnąć
Po nałożeniu, przed następnym etapem dobrze jest odczekać dobę. Im dłużej, tym lepiej, ponieważ lakier, wysychając, zmienia swoją objętość. Jeżeli po wyschnięciu zauważymy, że ubytek został uzupełniony niedokładnie, należy dołożyć lakier.
Szlifowanie
Gdy lakier dobrze wyschnie i mamy już pewność, że ubytek został wypełniony (z naddatkiem), możemy przystąpić do etapu wykańczania pracy. Nadmiar lakieru trzeba usunąć tak, aby wyrównać powłokę. Do tego celu należy użyć wodnego papieru ściernego o drobnej gramaturze (np. 800). Nawet korzystając z papieru o drobnym ziarnie, trzeba być ostrożnym, aby nie przeszlifować warstwy lakieru aż do drewna.
Polerowanie
Na koniec pozostaje wypolerowanie nowo powstałych fragmentów powłoki. Do tego celu idealnie nadawać się będzie miękki filc lub flanelowa szmatka oraz odrobina pasty polerskiej. Trzeba pamiętać, by również pastę dobierać pod kątem koloru. Do jasnego lakieru musi być jasna, do czerwonego – najlepiej czerwona, a do czarnego – ciemna. W przeciwnym razie pod wpływem polerowania lakier zmieni miejscowo odcień.
Bez pośpiechu
Cała operacja przy odrobinie szczęścia podczas dobierania koloru ma duże szanse powodzenia. Niewskazany jest tutaj pośpiech, trzeba liczyć się z tym, że po tygodniu lub dwóch ślady w miejscu naprawy lakieru mogą się uwidocznić. Wówczas zabiegi trzeba powtórzyć lub tylko jeszcze raz lekko przeszlifować powierzchnię i ponownie ją wypolerować.
UWAGA
Nieodpowiednie dobranie lakieru może spowodować reakcję chemiczną i sprawić, że nasza interwencja przyniesie odwrotny do zamierzonego skutek.