Zmiana strun w gitarze akustycznej to niby prosta rzecz, ale zawsze może okazać się, że w szczegółach nie wszystko jest jasne. Zachęcamy do zapoznania się z tym mini poradnikiem, jak poradzić sobie z prawidłową wymianą strun.
W gitarze akustycznej wymiana strun to czynność bardzo ważna. Po pierwsze dlatego, że brzmienie akustyczne gitary bierze się wprost z jakości i rodzaju strun, które mamy nawinięte. Akustyka pudła i rezonans całego instrumentu bardzo detalicznie oddają ich charakter i… świeżość.
W gitarze elektrycznej mamy jeszcze przetworniki i wiele elementów korekcji, by zniwelować, czy ewentualnie zakryć niedomagania strun, jeśli nie są pierwszej świeżości. W gitarze akustycznej nie ma taryfy ulgowej – wszystko słychać od razu.
Zmiana strun w gitarze akustycznej jest wbrew obawom dość prosta, dla porównania wymiana strun w gitarze z mostem Floyd Rose jest o wiele bardziej skomplikowana. Musimy jednak pamiętać o kilku sprawach.
Są dwie techniki wymiany strun – pierwsza to zastępowanie po kolei struny starej struną nową. Wówczas możemy sobie pozwolić na dłuższą zabawę przy tym procesie, a nawet na przerwy, czy odłożenie w połowie roboty gitary i dokończenie wymiany na drugi dzień. Nic złego się nie stanie, naprężenia są stałe, szyjka się nie wygnie, instrument jest bezpieczny.
Można też najpierw usunąć wszystkie struny, a później założyć komplet nowych, ale wówczas na jakiś czas pozostawiamy gitarę bez strun i to nie powinno trwać zbyt długo. Musimy od razu nawinąć struny, by instrument nie nabawił się fretbuzzu, czy innych dolegliwości związanych z jego geometrią.
Po drugie uważajmy przy wyjmowaniu kołków w mostku, by go nie uszkodzić. Zwłaszcza jeśli wyciągamy je jakimiś warsztatowymi cążkami. Na rynku istnieje wiele akcesoriów, zaprojektowanych specjalnie po to, by tę czynność wykonać szybko, łatwo i bezpiecznie.
Wszystkie etapy wymiany strun w gitarze akustycznej pokazuje poniższy filmik, dlatego zachęcamy, by oglądnąć go w całości zanim weźmiemy się za wymianę.