Cudowne dziecko, nadzieja bluesa… to już dawno nieaktualne określenia. On jest już królem bluesa, jego siłą napędową i tym, który wyznacza kierunek całego gatunku.
Jego konsekwencja, rzadko spotykana metodyka działania (połączenie w spójny plan rozwoju umiejętności wykonawczych, budowania wizerunku i dbania o komercyjne aspekty twórczości), kompozytorskie (a raczej songwriterskie) wizje, wreszcie olśniewający gitarowy warsztat i technika czynią z niego motorniczego tego gatunku. Może to dzięki temu dzisiaj Joe nadal wykazuje tyle sił i kreatywności, by cały czas tworzyć wartościowe rzeczy i odkrywać nowe pokłady wrażliwości swojej i bluesfanów.
Choć Joe gra sporadycznie na innych instrumentach (Fendery Stratocastery, Gretsche, akustyki Takamine itp.) to najbardziej kojarzony jest z marką Gibson. I całkiem słusznie, bo posiada szereg sygnatur tego instrumentu. Nie ma tu żadnej ekstrawagancji – prawie wszystkie modele to les paule, ewentualnie z wymienionymi pickupami lub customowym wykończeniem. W ofercie salonów Riff znajdziemy wiele podobnych gitar (choćby nieśmiertelne goldtopy), z których najbliżej do Bonamassy będą miały egzemplarze z pickupami Burst Bucker 2 (neck) i Burst Bucker 3 (bridge). Jest dostępna także jedna jego sygnatura – Epiphone Joe Bonamassa Les Paul 2015 z mostem Bigsby B70 oraz wspomnianymi pickupami. Jeśli chodzi o wzmacniacze, to nie jest już tak łatwo, bo Joe używa kilku butikowych konstrukcji (Category 5, Twinkle Land czy Carol Ann JB-100), ale na szczęście też klasycznych konstrukcji, takich jak Marshall JCM czy DSL (kilka modeli), oraz pieców Fendera, w tym Twin Reverb czy DeLuxe. Do tego efekty typu Tubescreamer, Delay, Reverb i Chorus od Bossa i mamy z grubsza określone jego brzmieniowe preferencje.
Epiphone Joe Bonamassa Les Paul 2015
Mahoniowy korpus i gryf, niklowany hardware, doskonałe ustawienie oraz wykończenie sprawiają, że jest to niezwykle wszechstronny instrument, który pozwoli cieszyć się graniem przez długie lata. Doświadcza tego Joe Bonamassa, a teraz możemy i my!
3269 PLN
Gibson Les Paul Tribute 2018
Jeśli szukamy tradycyjnego Gibsona bez konieczności wydawania na niego fortuny, to ta seria jest chyba najlepsza. Rzeźbiony top, kremowy pickguard, klucze vintage, trapezowe inkrustacje oraz mocne przetworniki PAF zamontowane bez odciążeń konstrukcji (bez wydrążonych komór).
4199 PLN
Marshall DSL 100HV
Marshall DSL (Dual Super Lead) jest kontynuacją legendarnego modelu JCM2000. Konstrukcja tego wzmacniacza to połączenie końcówki na lampach EL34 oraz dwukanałowego, w pełni lampowego preampu. DSL 100H dysponuje ponadto cyfrową modulacją pogłosu sprężynowego, a także dodatkowym zapasem gainu.
3499 PLN
Fender 65 Twin Reverb
Jeden z najlepszych pieców gitarowych w historii bluesa, a może i muzyki rozrywkowej w ogóle. Oparty jest na lampach mocy 6V6 (dają one 85 W), czterech lampach przedwzmacniacza 12AX7, dwóch 12AT7, dwóch głośnikach 12 cali marki Jensen C-12K, dwóch kanałach (normal i vibrato) oraz lampowym pogłosem i lampowym vibrato.
8348 PLN
Fender 40 Hot Rod Deluxe III
Odświeżona wersja Deluxe, posiadająca między innymi Celestion G12P-80, ciekawy czarny panel, elementy obudowy oraz nowy design footswitcha. Poza tym Deluxe III to wciąż ten sam czterdziestowatowy wzmacniacz lampowy, który cenią gitarzyści na całym świecie.
3900 PLN
BOSS
Digital Reverb RV-5
Super Chorus CH-1
Digital Delay DD-3
Cyfrowe kostki do pedalboardu, będące dla wielu klasyką gatunku, wzorem prawidłowo napisanych algorytmów, oferujących bogactwo brzmień i możliwości.
Ceny: 489 PLN, 399 PLN, 499 PLN