Lacewood (Cardwellia sublimis)
Drewno importowane z Australii. Średnia waga. Posiada okrągłe, nieregularne wzory. Wykorzystywana do laminowania korpusów (rzadziej do wytwarzania całych), w brzmieniu podobna do olchy.

Mahogany – mahoń (Khaya ivorensis)
Obecnie używa się mahoniu z Afryki, południowoamerykański jest trudno dostępny. Bardzo „muzyczne” drewno, łatwe w obróbce przez zwartą strukturę łatwą do wypełnienia w procesie lakierniczym. Daje świetny sustain i ciepłe brzmienie. Bardzo dobrze wygląda przy transparentnym czerwonym lakierze. Klasyczny materiał na gryfy i spody korpusów przy produkcji Gibsonów Les Paul.

Maple – klon (Acer saccharum)
Istnieje kilka odmian klonu – różnice zauważalne są w wadze, twardości i usłojeniu. Drewno szeroko wykorzystywane przy produkcji gryfów i do topów korpusów (m.in. Les Paul). Jest twarde i zwarte, daje jasne i wysokie brzmienie. Łatwe w obróbce. Ze względu na wzorzystość usłojenia wyróżnia się kilka rodzajów „umaszczenia”. Proste usłojenie (plain), wzory w kształcie płomieni (flame), wzory okrągłe (Quilted, dosłownie: pikowany), „ptasie oczko” – okrągłe, spiralne uzwojenie. Po obróbce struktura klonu wzorzystego jest bardzo ciekawa – pięknie załamuje się na nim światło.

Poplar – nie mylić z naszą topolą (Liriodendron tulipifera)
Drewno porównywalne do olchy, ale odrobinę od niej cięższe. Bardzo popularne w produkcji korpusów. Ma jasny kolor z domieszką zieleni lub szarości, przez co nadaje się raczej do malowania w pełni kryjącego. Dobre w obróbce, nie absorbuje mocno powłok lakierniczych.
Redwood (Sequoia sempervirens)
Drewno wykorzystywane do laminowania, czyli cienkiego wyklejania korpusów. Posiada bardzo ładne usłojenie, które podnosi walory wizualne instrumentu.
Rosewood – palisander (Dalbergia baroni)
Drewno wykorzystywane do wykonywania podstrunnic. Ciemniejsze brzmienie od klonu. Odmiana brazylijska dzisiaj trudno dostępna ze względu na cenę. Typowy materiał do klasycznych Stratocasterów z ciemną podstrunnicą.

Walnut – orzech (Juglans nigra)
Ciężkie drewno. Brzmienie podobne do twardej odmiany klonu, ale mniej jasne. Drewno to ma bardzo ładne, otwarte słoje. Dobrze wygląda w wykończeniu olejowym. Orzech dostępny jest również w wersji wzorzystej.

Wenge (Millettialaurentii)
Ciemne drewno z czarnymi lub brązowymi słojami. Rośnie w Afryce Centralnej i Wschodniej. Gatunek ciężki i twardy, z doskonałą stabilnością wymiarową. Posiada dużą odporność na ścieranie. Używane przy produkcji podstrunnic.
Zebrawood, Zebrano (Microberlinia brazzavillensis)
Ciężkie drewno z dużymi słojami. Jego charakterystyczne umaszczenie to ciemne i jasne paski. Używane jako laminat. We wpływie na brzmienie jest podobne do twardego klonu.
Autor: Tomasz Wajnkaim