Od ponad pięciu dekad wśród instrumentów oferowanych przez japoński koncern Yamaha znajdują się gitary basowe. Ich gama obejmuje modele reprezentujące różne serie, a jedną z nich jest linia BB, która po raz pierwszy pojawiła się na rynku w 1977 roku. Od tego czasu, w ofercie firmy pojawiło się kilka generacji tych basów, a modele wchodzące w ich skład cieszyły się zawsze dużą popularnością i to wśród basistów o różnym stopniu zaawansowania, wliczając w to światowej sławy gwiazdy. Od początku, instrumenty z serii BB były projektowane tak, aby oferować muzykom możliwość samodzielnego definiowania brzmienia, łącząc to z klasycznym wyglądem i wygodą użytkowania. Nie inaczej wygląda to w przypadku aktualnie dostępnych basów z tej serii, reprezentujących jej najnowszą generację.
Zaprezentowana kilka lat temu obecna linia BB obejmuje łącznie dziewięć instrumentów dostępnych w ramach czterech serii – Pro, 700, 400 i 200. Modele te mają wiele wspólnych cech, ale nie brak też różnic między poszczególnymi seriami, które skierowane są do nieco innych grup odbiorców. Mamy tu do czynienia z 4- i 5-strunowymi basami o konstrukcji bolt-on, przy czym w instrumentach z trzech wyższych serii pięcioczęściowa szyjka z klonu i mahoniu jest przykręcana do korpusu aż sześcioma śrubami (dwie z nich są wkręcane pod kątem). Do przykręcenia klonowych szyjek w modelach z serii 200 użyto z kolei czterech śrub. Basy z serii Pro (BBP34, BBP35) i 700 (BB734A, BB735A) charakteryzują się wielowarstwowymi korpusami wykonanymi z dwóch kawałków olchy oraz umieszczonej między nimi warstwy z klonu, która wzmacnia twardość całości i podkreśla środkowe częstotliwości. W instrumentach z dwóch pozostałych serii – 400 (BB434, BB434M, BB435) i 200 (BB234, BB235) – korpusy są olchowe. W przypadku basów Pro wytwarzanych w Japonii, korpusy poddano procesowi opartemu na technologii I.R.A. (Initial Response Acceleration), dzięki czemu sprawiają wrażenie „rozegranych” już przy pierwszym kontakcie z nimi. Instrumenty z „czwórką” na końcu symbolu są 4-strunowe, natomiast te oznaczone „piątką” – 5-strunowe. W ośmiu dostępnych obecnie basach BB zastosowano palisandrowe podstrunnice z 21 progami Medium, natomiast w modeli BB434M jest ona wykonana z klonu. Menzura każdego z dziewięciu instrumentów wynosi 34 cale.
W aktualnie dostępnych gitarach basowych BB zamontowano pickupy opracowane przez YGD (Yamaha Guitar Development), które dopasowano do poszczególnych modeli by podkreślić specyficzny charakter każdego z nich. Chociaż konfiguracja przetworników jest taka sama w każdym z instrumentów – jednocewkowy w układzie split przy szyjce oraz wąski jednocewkowy przy mostku – to mamy tu do czynienia z różnymi pickupami o ręcznie nawijanych cewkach. W seriach Pro i 700 są to przetworniki VSP7n / VSC7b (magnesy Alnico V), w modelach z serii 400 – VSP5n / VSC5b (magnesy Alnico V), a w serii 200 – VSP3n / VSC3b (magnesy ceramiczne).
W większości instrumentów (serie Pro, 400 i 200) dostępna jest niezależna regulacja głośności każdego z pickupów oraz jedno ogólne pokrętło TONE. Na tym tle wyróżniają się basy z serii 700, w których zamontowano pokrętło MASTER VOLUME, potencjometr pozwalający regulować proporcje między pickupami oraz 3-pasmowy korektor dostępny w trybie aktywnym. Do aktywacji tego ostatniego służy przełącznik ACTIVE/PASSIVE, a w trybie pasywnym jedno z pokręteł korektora pełni rolę potencjometru MASTER TONE.
W siedmiu modelach BB zamontowano mostki, które dają możliwość mocowania strun na dwa sposoby – osadzając w zintegrowanym strunociągu lub przeciągając je przez korpus (przekładamy je pod kątem 45°). Basy z serii Pro i 700 wyposażono w mostki Vintage Plus, które dają możliwość regulacji kąta dla mosiężnych siodełek (do wyboru dwa ustawienia). W instrumentach z serii 400 zastosowano mostki Vintage Plus Light ze stalowymi siodełkami. Jedynie basy z serii 200 wyposażono w tradycyjne mostki w stylu vintage. W całej dziewiątce instrumentów z tej rodziny zamontowane zostały lekkie, otwarte klucze. Każdy z basów wchodzących w skład obecnie dostępnej linii BB jest oferowany w różnych wersjach wykończenia.
O tym, że gitary basowe BB firmy Yamaha sprawdzają się w różnych stylach muzycznych świadczy chociażby lista artystów grających na modelach z tej rodziny. W gronie tym znajdziemy m.in. takich muzyków jak Abraham Laboriel, James LoMenzo, Jack Gibson (Exodus), Robby Takac (Goo Goo Dolls), Samuel G. Mpungu, Corey McCormick, Dave Beste (Rival Sons) Micky Waters czy Richard Jones (Stereophonics). To oczywiście tylko kilka nazwisk spośród ogromnej rzeszy basistów, którzy obecnie lub w przeszłości sięgali po basy BB. Oto co niektórzy z nich mają do powiedzenia na temat tych instrumentów:
PRODUCENT: pl.yamaha.com