Magazyn Muzyk, który śledził bardzo ciekawy eksperyment koncertowy, właśnie opublikował wnioski i konkluzje z badań niemieckich naukowców. Okazuje się, że przy zachowaniu rygoru sanitarnego, organizowanie koncertów jest bezpieczne i możliwe.
Przypominamy, że eksperyment przeprowadzono w Lipsku (Niemcy) w Quarterback Immobilien Arena. W jego trakcie naukowcy poprosili tysiące wolontariuszy o wzięcie udziału w koncercie i naturalne zachowanie.
Oczywiście, podczas wszystkich symulacji zachowane były najwyższe standardy bezpieczeństwa, z dezynfekcją sali i maskami FFP2 na czele. Wszyscy uczestnicy zostali przetestowani na obecność koronawirusa (weszli tylko zdrowi). Badano m.in. przepływ powietrza, trasy pokonywane przez poszczególne osoby, czy ilość kontaktów bezpośrednich (za pośrednictwem detektor kontaktu, który posiadali uczestnicy eksperymentu).
Niemieccy naukowcy doszli m.in. do poniższych wniosków:
- Całkowita liczba kontaktów między ludźmi trwających kilka minut jest stosunkowo niewielka podczas imprezy i można ją znacznie zmniejszyć dzięki zasadom higieny.
- Około 90% uczestników badania nie miało obiekcji co do potrzeby noszenia maski i było skłonnych robić to dalej by móc brać udział w takich wydarzeniach (wynik ankiety przeprowadzonej podczas koncertu w Lipsku).
- Jeżeli przestrzegane są zasady higieny, dodatkowy wpływ na pandemię jako całość jest niski lub bardzo mały.
- Obiekty, w których odbywają się koncerty oraz inne imprezy i wydarzenia wymagają zastosowania technologii wentylacji, która zapewnia regularną wymianę powietrza. Sensowne jest stworzenie systemu oceny odpowiedniej technologii wentylacji
- Rozplanowanie miejsc oraz liczbę widzów należy dostosować w zależności od przypadku
- Do obiektu musi prowadzić kilka różnych wejść, aby można było kierować przepływem publiczności. Poczekalnie powinny być przeniesione na zewnątrz
- Podczas imprez jedzenie powinno być spożywane na widowni aby unikać tłoku i możliwości długich kontaktów przy stoiskach/barach.
Z powyższego jasno wynika, że koncerty i eventy można bezpiecznie organizować w czasie pandemii. Wymaga to tylko dyscypliny publiczności i dodatkowych zabezpieczeń dokonanych przez organizatorów, szczególnie w temacie klimatyzacji sal.W nowocześniejszych obiektach jest do do spełnienia od razu.
W każdym razie to już nie są tylko czcze życzenia naszej branży, ale ustalenia naukowców, którzy tak naprawdę jasno i niezbicie dowiedli, że całkowite zamrożenie branży koncertowej jest działaniem na wyrost.
Bardzo jesteśmy ciekawi co na to polskie władze? Co na to polscy wirusolodzy i Sanepid? Czy uwzględnią wyniki tych badań? Czy pozwolą nam udowodnić, że potrafimy zachować się odpowiedzialnie…?
