W tym tygodniu do napisania kilku słów wstępu zainspirował nas Alex Lifeson, który powiedział, że Rush zależało, by na koncertach jak najwierniej odtwarzać studyjne wersje utworów. Można powiedzieć, że zespoły podchodzą do swoich występów na dwa różne sposoby: jedni dążą właśnie do perfekcyjnego odwzorowania wersji płytowych, inni traktują scenę jako przestrzeń do eksperymentowania i improwizacji.
Niektóre zespoły, szczególnie w gatunkach takich jak pop, rock czy metal, stawiają na precyzyjne odtwarzanie utworów zgodnie z nagraniami. To podejście cenią fani, którzy oczekują znajomego brzmienia i perfekcji wykonania. Przykładem może być zespół Rush czy Queen. Taka wierność wymaga doskonałego warsztatu, synchronizacji i nierzadko wsparcia podkładów czy efektów studyjnych.
Druga szkoła to zespoły, które traktują występy na żywo jako okazję do modyfikowania utworów i swobodnej zabawy muzyką. Legendarnym przykładem jest Grateful Dead, którzy nigdy nie grali swoich utworów tak samo, wplatając długie improwizacje i zmieniając aranżacje w zależności od nastroju.
Każde z podejść ma swoich zwolenników – jedni wolą usłyszeć ukochane utwory dokładnie tak, jak na płycie, inni cenią element zaskoczenia i świeżości. Godząc niejako obydwie „szkoły”, można stwierdzić, że niezależnie od podejścia, najważniejsze jest jednak to, by muzyka na żywo dostarczała emocji i niepowtarzalnych wrażeń.
W tym tygodniu najchętniej czytanym artykułem (niemal 70.000 odsłon), był ten ze wspomnieniami Alexa Lifesona, dotyczącymi zasad panujących w Rush. W szczególności chodziło o jeden element kultury pracy, dający zespołowi poczucie dobrze spełnionej roli, a fanom, jak najlepsze wrażenia muzyczne na koncertach. Przy wykonywaniu utworów live, zespołowi chodziło o możliwość zagrania jak największej liczby śladów zarejestrowanych w studiu.
Miejsce drugie (42.000 wejść) to okazjonalna porada Steve’a Vaia dotycząca pochodzenia naszego brzmienia. Doceniając rolę wzmacniaczy i efektów, Mistrz powiedział, że to od nas wychodzi sound i to my jesteśmy jego panami. Miał na myśli, że to jak atakujemy strunę i w którym miejscu na niej następuje ten atak, ma pierwszorzędne znaczenie. Nie zapominajmy o tym.
Miejsce trzecie (34.000 wejść) zajął w tym tygodniu artykuł powstały na podstawie instagramowego wpisu Cory’ego Wonga. To pół poważny, pół żartobliwy post z filmikiem, na którym Wong mówi, że nie nazwie nikogo profesjonalnym gitarzystą, jeśli nie jesteśmy w stanie szybko odnaleźć i zagrać tych samych dźwięków na każdej ze strun.
TOP3
Alex Lifeson, czyli gitarzysta genialnego zespołu Rush, przeszedł długą drogę od kanadyjskich początków zespołu, po wielką międzynarodową karierę, uwielbienie fanów i komercyjny sukces. Przez ten czas świat zmienił się nie do poznania i mamy tu na myśli także technikę studyjną. Kiedy zaczynali pracowano na ośmiokanałowych mikserach, co było wówczas szczytem techniki. Wraz z upływem lat możliwości się zwiększały, produkcja muzyczna pozwalała na coraz więcej, a zespół, by sprostać na scenie własnym nagraniom, postanowił trzymać się jednej ważnej zasady.

Steve Vai niedawno odwiedził historyczny budynek Guitar Center Hollywood, aby nakręcić kilka promocyjnych filmików swojego nowego, sygnowanego wzmacniacza Spark Mini Vai. W trakcie tych ujęć podzielił się także kilkoma cennymi radami dla tych, którzy chcieliby poprawić brzmienie swojej gitary elektrycznej.

Cory Wong zaproponował ostatnio na swoim instargamowym profilu ciekawy test na znajomość dźwięków na gitarowej podstrunnicy. Jest to ciekawe ćwiczenie zwłaszcza, że znalezienie np. nuty C na każdej strunie wymaga nieco więcej wysiłku niż odnalezienie tych samych dźwięków na fortepianie.

ARTYŚCI
Steve Vai zanim stał się supergwiazdą, grał wiele lat u innych, bardziej znanych artystów. I zawsze wskakiwał na miejsce innych gitarzystów, którzy grali tam wcześniej. Tak było i Franka Zappy, tak było u Davida Lee Rotha. Jak podchodził do tego Vai? Czy chciał naśladować poprzedników, czy „grał swoje”? Odpowiedź wydaje się być oczywista.

Powstaje nowa płyta Van Halen ze Stevem Lukatherem na gitarze!
W holenderskiej gazecie De Telegraf ukazał się niezwykły raport, w którym napisano, że szykuje się nowy album Van Halen, a Alex Van Halen zwrócił się do Steve’a Lukathera z Toto, aby zastąpił na nim zmarłego Eddiego Van Halena!

oraz
Warren Haynes poświęca więcej uwagi zespołowi na scenie, niż publiczności
Jedna podstawowa rzecz jest niezbędna w przypadku wszystkich zespołów kładących nacisk na improwizacje. Warren Haynes, wie co mówi, bo przez trzy dekady grał właśnie w takich składach. Dla niego kluczowe jest słuchanie siebie nawzajem i zwracanie uwagi na to, co robią i grają pozostali członkowie zespołu.

oraz
Tom Morello: „Metal był bramą, która otworzyła moje zainteresowanie muzyką”
Grzegorz Skawiński zagrał w najnowszym utworze sanah „Inwokacja”
Amanda Seyfried oczarowała widzów The Tonight Show śpiewając i grając na dulcimerze
SPRZĘT
JMH-05 – douszne słuchawki firmy JOYO
Wśród nowości przygotowanych przez firmę JOYO Technology na rok 2025 znalazły się słuchawki douszne JMH-05, które znajdą zastosowanie w różnych scenariuszach.

Przegląd wzmacniaczy Markbass z serii 58R o mocy 500 W
Od momentu premiery w 2022 roku wzmacniacz Little Mark 58R stał się platformą, w oparciu o którą firma Markbass rozwija swoją rodzinę basowych headów. Aktualna oferta obejmuje dziesięć modeli z serii 58R, w tym sześć o mocy 500 W/4 Ohm. Przyjrzyjmy im się bliżej.

Gitara elektryczna LTD Phoenix-201 Black i jej najważniejsze cechy
Wśród nowych modeli gitar, które firma ESP Guitars postanowiła wprowadzić na rynek w 2025 roku znajdziemy m.in. model LTD Phoenix-201 w czarnym wykończeniu. Zobaczmy czym charakteryzuje się ten instrument.

Gibson prezentuje gitarę Warren Haynes Les Paul Standard
Warren Haynes jest nie bez powodu uznawany za jednego z najwybitniejszych i najbardziej płodnych gitarzystów, wokalistów, autorów tekstów piosenek i producentów współczesnej muzyki, stanowiącego od lat jeden z filarów amerykańskiej sceny muzycznej. Owocem współpracy firmy Gibson z tym właśnie muzykiem jest pierwsza gitara sygnowana jego nazwiskiem. Model o nazwie Warren Haynes Les Paul Standard będzie oferowany w wykończeniu 60s Cherry.

oraz
„Telecaster Rib” – dolegliwość użytkowników Fendera Telecastera
Isaiah Mitchell demonstruje wzmacniacze Orange z serii Baby
Gitary G&L w ofercie dystrybucyjnej FX Music Group
IMPREZY
DIRKSCHEIDER zagrali w krakowskim Klubie STUDIO
Udo Dirkschneider to dla miłośników tradycyjnego hard rocka i heavy metalu postać ważna. Pierwszy i najważniejszy głos grupy Accept, która 40 lat temu nagrała legendarny album „Balls to the Wall” i właśnie rocznica wydania tego krążka jest okazją do długiej trasy koncertowej, w jaką Udo wyruszył z zespołem firmowanym własnym nazwiskiem.

Commercial Audio zaprasza do Łodzi na warsztaty z produkcji muzycznej
Pod koniec marca odbędą się kolejne warsztaty organizowane przez firmę Commercial Audio poświęcone produkcji muzycznej i wykorzystywaniu w niej produktów marki Solid State Logic. Tym razem miejscem spotkania będzie sklep muzyczny Music Center w Łodzi.
