Z tego artykułu dowiecie się, jak grać na gitarze najpopularniejszą gamę , czyli C-dur (skalę C-dur) i co musisz o niej wiedzieć. To bez wątpienia najbardziej znana gama i dlatego to od niej powinno się rozpocząć przygodę z gitarą, oczywiście jeśli znamy już podstawowe akordy. Gama C-dur jest tak miła dźwiękowo i przyjemna w grze, że nauczycie się jej z przyjemnością.
Co to jest gama C-dur (skala C-dur)?
Zacznijmy od tego, czym się różni gama od skali. Tak na prawdę te określenia maja podobne znaczenie, ale jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach. Najprościej mówiąc skala to schemat interwałów między poszczególnymi dźwiękami, a gama jest już szeregiem dźwięków ułożonych według danej skali. Zaczyna się ona od konkretnego dźwięku, który nadaje nazwę gamie. I tak określone gramy mają swoje odpowiedniki w skalach, np. gama C-dur to skala Jońska w tonacji C, a ta jest pierwszym stopniem skal modalnych, dzięki którym m.in. improwizujemy w muzyce rozrywkowej.
A zatem. Skala C-dur składa się z 7 dźwięków: C, D, E, F, G, A i B (H). Pierwsza nuta to pryma. Zawiera ona charakterystyczne dla trybów dur półtony pomiędzy stopniami III i IV oraz VII i VIII. Proste?
Jak ćwiczyć gamy (skale) na gitarze?
Ćwiczenie skal gitarowych (gam) jest istotną częścią nauki gry na instrumencie. Jest to również ważne dla wszystkich poziomów umiejętności, od początkujących po zaawansowanych gitarzystów.Okazuje się też, że gamy i pasaże to dopiero punkt wyjścia dla dalszego rozwoju i budowania własnego stylu gry, w tym charakterystycznych zagrywek.
Często pojawia się pytanie, jak często należy ćwiczyć skale gitarowe (gamy)? Zależy to od osoby i jej celów, ale można śmiało powiedzieć, że większość ludzi skorzysta na ćwiczeniu skal gitarowych jeśli będzie to robić przynajmniej raz dziennie. Pisaliśmy już o tym szerzej TUTAJ, ale warto przypomnieć jeszcze raz: rozpoczynamy wolno, najlepiej z metronomem. Rozpoznajemy miejsca danych dźwięków na chwytni i zastanawiamy się nad najbardziej wygodnym opalcowaniem. Powtarzamy najtrudniejsze fragmenty do płynnego ich zagrania a potem dopiero trenujemy dynamikę, artykulację i prędkość.
Granie w skali C-dur na gitarze – co musisz wiedzieć. Nasze Top 3
1. Na początek mamy dla Was kurs prosto z Berklee.
2. Na druga nóżkę gama C-dur z przykładami melodii, czyli zastosowanie w praktyce.
https://youtu.be/PHOJ456nSWk
3. I na koniec najbardziej „zaawansowane podstawy”, czyli gama C-dur w ujęciu pentatonicnym oraz jej rozszerzenia.