Dzisiaj Międzynarodowy Dzień Muzyki. 1 października obchodzimy Międzynarodowy Dzień Muzyki. Święto zostało ustanowione w 1975 roku z inicjatywy Yehudiego Menuhina, ówczesnego prezydenta Międzynarodowej Rady Muzyki UNESCO.
Z tej okazji postanowiliśmy przypomnieć Wam to co oczywiste, czyli korzyści płynące z słuchania lub wykonywania muzyki. Nie ważne, czy gramy, czy tylko słuchamy, istotne jest to, że my wszyscy dzięki niej jesteśmy lepszymi ludźmi. A że przy okazji trochę zdrowszymi, czy bardziej inteligentnymi… Cóż, kto innym zabroni także wejść do świata muzyki?
1. Muzyka powoduje uczucie szczęścia
Dla wszystkich nas to „oczywista oczywistość”, ale wyobraźmy sobie, że miliony ludzi na całym świecie żyją bez muzyki? Nie mają po prostu do niej dostępu, albo (co jest wręcz nieprawdopodobne) nie potrzebują jej. Nie wiedzą co tracą. My wiemy, że jeśli potrzebujemy emocjonalnego, pozytywnego pobudzenia, wystarczy 15 minut słuchania ulubionych utworów, aby uzyskać naturalny „haj”. Co na to nauka? Dzieje się tak, ponieważ gdy słuchamy muzyki, którą lubimy, mózg uwalnia dopaminę, neuroprzekaźnik, który w naturalny sposób prowadzi do zwiększonego poczucia szczęścia, podniecenia i radości.

2. Muzyka poprawia osiągi sportowe
2. Muzyka poprawia osiągi sportowe
Sport to zdrowie a muzyka może w tym dopomóc. Już jakiś czas temu naukowcy odkryli, że biegacze, którzy słuchali muzyki silniej zrytmizowanej i energicznej, biegali szybciej niż sportowcy, którzy słuchali spokojnej muzyki (lub biegali bez żadnej muzyki). Eksperyment odbył się podczas biegu na 800 metrów. A zatem kluczem do poprawy wyników biegowych i innych osiągów sportowych jest wybór muzyki, która inspiruje do dalszego wysiłku.
3. Muzyka zmniejsza stres, poprawiając ogólny stan zdrowia
3. Muzyka zmniejsza stres, poprawiając ogólny stan zdrowia
Muzyka ma bezpośredni wpływ na nasze hormony. Jeśli słuchamy muzyki, którą lubimy i wprawia nas ona w lepszy nastrój, obniża się poziom hormonu kortyzolu w organizmie, przeciwdziałając skutkom chronicznego stresu. Stres jest przyczyną około 60% wszystkich chorób i dolegliwości, więc niższy poziom stresu oznacza większe szanse na lepsze zdrowie. Jedno z badań wykazało nawet, że grupa ludzi grających na różnych instrumentach perkusyjnych i śpiewających realnie wzmocniła swój układ odpornościowy w porównaniu z osobami, które słuchały biernie. Podczas gdy na zdrowie obu grup pozytywnie wpłynęła muzyka, grupa grająca na instrumentach i / lub śpiewająca miała po jakimś czasie jeszcze lepsze wyniki. Czy potrzeba lepszej zachęty do grania na gitarze?

4. Muzyka poprawia sen
Spora część naszej populacji cierpi na bezsenność. Badanie wykazało, że słuchanie muzyki klasycznej lub relaksującej w ciągu mniej więcej godziny przed położeniem się spać, znacznie poprawia jakość snu, nawet w porównaniu do słuchania przed snem audiobooka lub tym bardziej wykonywania jakichś czynności w hałasie.
5. Muzyka zmniejsza depresję
5. Muzyka zmniejsza depresję
Jak już wspomnieliśmy, muzyka ma bezpośredni wpływ na nasze hormony. Można ją nawet uznać za naturalny lek przeciwdepresyjny. Dzieje się tak, ponieważ niektóre melodie powodują uwalnianie serotoniny i dopaminy (neuroprzekaźników) w mózgu, co prowadzi do zwiększonego poczucia szczęścia i dobrego samopoczucia. Uwalnia się również noradrenalina, która jest hormonem wywołującym uczucie euforii. Ponad 350 milionów ludzi na całym świecie cierpi na depresję, a 90% z nich również cierpi na bezsenność. Powyższe badania wykazały również, że objawy depresji zmniejszyły się tylko w grupie, która słuchała jakiejś relaksującej muzyki przed pójściem spać. Co ciekawe, inne badania wykazały, że podczas gdy muzyka klasyczna i relaksująca wzmogła pozytywne nastroje, o tyle techno, czy metal jeszcze bardziej osłabiły ludzi.

6. Muzyka pomaga mniej jeść
6. Muzyka pomaga mniej jeść
Według badań połączenie łagodnego oświetlenia i muzyki podczas spożywania posiłków sprawia, że ludzie jedzą mniej i bardziej się cieszą tym co mają na talerzu. Muzyka jako kolejna dieta? Brzmi dość kusząco i łatwo!
7. Muzyka poprawia nastrój podczas jazdy
7. Muzyka poprawia nastrój podczas jazdy
Banalna historia. Kto nigdy nie słuchał głośno muzyki w samochodzie niech podniesie rękę. Nie widzę. Po raz kolejny naukowcy wykazali, że słuchanie muzyki pozytywnie wpływa na nastrój podczas jazdy, co oczywiście prowadzi do bezpieczniejszego zachowania i mniej „szału” na drodze. Oczywiście nie mamy tu na myśli disco polo czy jakiejś techno – rąbanki. Pamiętajmy, zatem, by zawsze mieć w odtwarzaczu coś miłego dla ucha.

8. Muzyka wzmacnia uczenie się i pamięć
8. Muzyka wzmacnia uczenie się i pamięć
Słuchanie muzyki może również pomóc w efektywniejszym uczeniu się i przypominaniu sobie informacji. Chociaż zależy to od tego, w jakim stopniu lubimy muzykę, czy ją w jakiś sposób analizujemy i czy gramy na jakimś instrumencie. Naukowcy twierdzą, że muzycy faktycznie lepiej się uczyli z muzyką w tle, ale jeszcze lepiej sprawdzało się to z muzyką, która im się naprawdę podobała. Z kolei osoby niebędące muzykami lepiej uczyły się przy muzyce „neutralnej”, czyli nie wywołującej żadnych emocji.
9. Muzyka zwiększa inteligencję werbalną
9. Muzyka zwiększa inteligencję werbalną
Badania wykazały, że 90% dzieci w wieku od 4 do 6 lat znacznie zwiększyło inteligencję werbalną (zdolność formułowania wypowiedzi, a więc szybkiego dobierania adekwatnych do zakładanej treści przekazu słów) już po miesiącu uczestniczenia w lekcjach muzyki, podczas których poznawały rytm, tonację, melodię i głos. Wyniki sugerują, że trening muzyczny miał „efekt przeniesienia”, który zwiększył zdolność dzieci do rozumienia słów, a nawet więcej – do wyjaśniania ich znaczenia. Inne badanie wykazało podobne wyniki u wyedukowanych muzycznie dorosłych kobiet i młodzieży, która wypadła lepiej niż grupa bez „treningu” muzycznego w testach pamięci werbalnej.
10. Muzyka podnosi IQ i akademickie występy
10. Muzyka podnosi IQ i akademickie występy
Badania sugerują, że uczęszczanie na lekcje muzyki z góry determinuje wysokie wyniki w nauce i IQ u dzieci. W badaniu wzięła udział grupa 6-latków, które przez 36 tygodni pobierały lekcje gry na pianinie lub śpiewu w małych grupach. Wyniki pokazały, że dzieciaki zanotowały znacznie większy wzrost IQ i wyników testów edukacyjnych w stosunku do dzieci, które pobierały inne lekcje.
Opracowanie na podstawie: https://liveforlivemusic.com/