Utwór „Symphony of Destruction” wydany został jako singiel z albumu „Countdown to Extinction” z 1992 roku. Teledysk i tekst tego utworu stały się niezwykle aktualne w świetle obecnych wydarzeń w USA. W związku z tym mamy dla Was garść faktów o tym utworze.
Piosenka, napisana przez wokalistę i frontmana Dave’a Mustaine’a, doczekała się wielu odtworzeń, pojawiła się na listach przebojów w różnych krajach, co czyni ją jednym z najbardziej znanych utworów Megadeth.
Został on dobrze przyjęty zarówno przez krytyków jak i fanów, a towarzyszący jej teledysk w reżyserii Wayne Ishama początkowo dostał się na dużą rotację na MTV, ale ostatecznie okazał się zbyt kontrowersyjny i władze stacji ograniczyły jego emisję.
Video przedstawia czarno-białą nieliniową narracją obracającą się wokół zamordowania kandydata politycznego oraz anarchię i zamieszki spowodowane przez to wydarzenie. Kawałek w pewnym uogólnieniu traktuje o przywódcach politycznych, którzy są marionetkami dla potężnych organizacji, które ich kontrolują.
Odnosi się także do dyktatur wojskowych, ale także do demokratycznie wybranych przywódców. Jak podkreślał Dave Mustaine, w tym utworze problemem są nie tylko liderzy, ale także ludzie, którzy ślepo za nimi podążają.
W tym utworze problemem są nie tylko liderzy, ale także ludzie, którzy ślepo za nimi podążają
Dave Mustaine mówił, że inspiracja do tej piosenki pojawiła się, gdy oglądał film „The Manchurian Candidate”. Film jest amerykańskim thrillerem z czasów zimnej wojny, który został wydany w 1962 roku, u szczytu kryzysu kubańskiego.

Obraz ten powiada historię syna wybitnej prawicowej rodziny politycznej, którego poddano praniu mózgu, aby stał się nieświadomym zabójcą. Piosenka Megadeth utrzymana jest w podobnym duchu – każdy może być wspierany jako przywódca polityczny i kontrolowany przez tych, którzy wprowadzają go do władzy.
Dave’a Mustaine bardzo szybko skomponował ten kawałek. Powiedział, że „akurat wracał do domu, gdy nadeszła inspiracja”. Opowiadał różne historie na temat tego, na czym napisał tekst piosenki (paragon na sushi, czy… dokumenty z aresztowania!), ale refren napisał w samochodzie i dokończył piosenkę zaraz po powrocie do domu.
Teledysk wyreżyserował Wayne Isham, który pracował też nad kilkoma innymi klipami Megadeth, a także nad znacznie lżejszymi klipami, w tym „Bye Bye Bye” 'N Sync i „I’m Not A Girl, Not Yet A Woman” Britney Spears.