(Hal Leonard)
Ta książka to nie tyle papierowa wersja kursów wideo pod tym samym tytułem, które można nabyć w wersji DVD lub elektronicznej przez Internet, co raczej ich uzupełnienie lub nawet rozwinięcie; podczas gdy w warsztatach wideo nacisk położony jest na obrazowy i praktyczny wymiar przekazywania wiedzy, książka daje możliwość pogłębienia niektórych tematów, szerszego omówienia teorii, przedstawienia schematów czy zacytowania autorytetu w danej dziedzinie. Liczne wypowiedzi nie tylko samego Alana Parsonsa, ale też innych producentów, inżynierów dźwięku oraz muzyków są zresztą dużą wartością tego wydawnictwa – poznając punkt widzenia różnych zawodowców, dostajemy nie tylko zastrzyk niezbędnych informacji z pierwszej ręki, ale też możemy skonfrontować je z własnym doświadczeniem i wyrobić na tej podstawie własne zdanie… lub zweryfikować dotychczasową opinię na dany temat.
Książka składa się z dwudziestu czterech rozdziałów, kompleksowo omawiających całokształt współczesnej techniki nagraniowej: od zarysu historycznego, przez akustykę pomieszczenia i sprzęt potrzebny do rejestracji dźwięku, aż po konkretne sytuacje nagraniowe z uwzględnieniem różnych instrumentów i miksowanie efektu końcowego. W ostatnim rozdziale poruszany jest temat radzenia sobie z nagłymi wypadkami przy pracy, co jest bardzo ważną umiejętnością każdego realizatora, producenta czy muzyka. Oprócz tego na końcu znajdziemy słowniczek objaśniający większość fachowych terminów oraz indeks pozwalający szybko odnaleźć interesujące nas zagadnienie.
Wydawnictwo dostępne jest wyłącznie w języku angielskim, ale napisane zostało prostym i przystępnym językiem, zrozumiałym nawet dla średnio zaawansowanych użytkowników. Opisywanie nawet bardzo podstawowych zagadnień w prosty sposób ma też tę zaletę, że dzięki temu książka trafi do wszystkich zainteresowanych światem nagrywania, od domorosłych entuzjastów po aktywnych profesjonalistów. Tym ostatnim niektóre rzeczy wydadzą się oczywiste, a ich definicje być może zbędne lub zbyt ogólnikowe, ale pewne szczegóły czy ciekawostki z pewnością wzbogacą ich znajomość tematu. Pamiętajmy zresztą, że o każdym z zawartych tu rozdziałów można by napisać osobną książkę (a o niektórych pewnie nawet kilka), ale celem tego wydawnictwa nie jest przecież naukowa rozprawa, ale możliwie całościowe ogarnięcie i przybliżenie tajników sztuki nagrywania – co nie jest przecież zadaniem łatwym, a jednak autorom udało się tego dokonać z bardzo dobrym skutkiem.
Wydawać by się mogło, że w dobie powszechnego dostępu do informacji, wydawanie tego rodzaju książek mija się z celem. Nic bardziej mylnego! Kiedy praktycznie każdy może do woli publikować w sieci własne artykuły czy filmiki wideo, po rzetelną wiedzę najlepiej zgłosić się do kogoś, kto przez swoje doświadczenie i renomę stanowi niekwestionowany autorytet. Taką osobą zdecydowanie jest właśnie Alan Parsons, a tych, którzy o tym jeszcze nie wiedzą, odsyłam do Internetu…