Z racji tego, że gitarzyści często pozostają w cieniu, jako magazyn gitarowy, postanowiliśmy w zestawieniu artystów nominowanych do Fryderyków, wyróżnić tych, którzy na gitarach grają, lub też po prostu wskazać na gitarzystów współpracujących na co dzień z poszczególnymi nominowanymi do Fryderyków wykonawcami.
Poniżej publikujemy krótkie wzmianki na temat gitarowych powiązań, nominowanych do Fryderyków artystów, oraz pełne zestawienie nominacji do Nagród Akademii Fonograficznej w kategoriach muzyki rozrywkowej.
Nie wszyscy wiedzą, że podwójnie nominowana w kategorii Utwór Roku Ania Dąbrowska w przeszłości grała w zespole 4 pory roku na gitarze basowej. Współpracuje od lat z gitarzystą i producentem Kubą Galińskim. Na co dzień jej zespole za grę na gitarze odpowiedzialny jest natomiast inny genialny muzyk/gitarzysta – Robert Cichy.
Daria Zawiałow na braki w kwestii gitarowego wsparcia również nie może narzekać, bowiem regularnie ma do czynienia z wieloma wybitnymi polskimi gitarzystami. Wśród nich znajdują się m.in. jej mąż Tomasz Kaczmarek, znany również z zespołu Cała Góra Barwinków; Piotr ”Rubens” Rubik, na co dzień m.in. gitarzysta formacji Lemon, będący nie tylko wykonawcą partii gitarowych, lecz także współkompozytorem utworów z debiutanckiego albumu Darii; Michał Kusz, muzyk sesyjny i gitarzysta, odpowiedzialny za aranżacje na płycie „A kysz!; ale też Krzysztof Łochowicz, znany z występów m.in. z Melą Koteluk i wielu innych składów i programów telewizyjnych.
W zespole Korteza, również mamy do czynienia z ciekawymi osobowościami z gitarowego światka. Festiwale i większe koncerty gra on bowiem wraz z kilkuosobowym zespołem w składzie Krzysztof Domański, Kuba Galiński, Lesław Matecki i Marcin Ułanowski. Oprócz tego, że Kortez sam gra na gitarze, to zarówno Krzysztof Domański, Lesław Matecki jak i Kuba Galiński doskonale radzą sobie z instrumentami strunowymi i są z tego powszechnie znani w polskim środowisku muzycznym nie od dziś.
Przypadku nominowanego w kategorii debiutu roku Jacka Królika chyba nie musimy tutaj omawiać. Choć niewątpliwie jest pewnego rodzaju paradoksem, że jeden z najwybitniejszych polskich gitarzystów i szaleńczo sprawny technicznie muzyk, o ogromnym doświadczeniu i dorobku artystycznym, nominowany jest w kategorii debiutu.
Mery Spolsky to także (jak sama o sobie mówi) dziewczyna z gitarą, dla której instrument ten jest pewnego rodzaju znakiem rozpoznawczym. Pomimo że na swojej debiutanckiej płycie zdecydowała się ograniczyć jego zastosowanie do minimum, to jednak na koncertach trwającej obecnie trasy promującej album, niezmiennie zobaczymy ją z charakterystyczną białą gitarą z krzyżem.
Nie zabrakło też gitarowej reprezentacji cięższego kalibru – Dominika Witczaka i Marcina Kobzy z zespołu Coma, czy Wacława Kiełtyki z Decapitated nie trzeba tu jednak chyba nikomu przedstawiać.
W zespole Dr Misio na gitarze gra natomiast Paweł Derentowicz, który w przeszłości brał udział m.in. w nagraniach płyty „The Big Beat” Edyty Bartosiewicz.
Zespół Hey w sekcji gitarowej reprezentują natomiast Paweł Krawczyk, będący autorem większości muzyki, były członek zespołów Ahimsa i Houk, oraz Marcin Żabiełowicz, który jako kompozytor i gitarzysta współpracował m.in. z takimi artystami jak Natalia Kukulska, Edyta Bartosiewicz, Albert Rosenfield, After Blues i John Porter.
Tomasz Księżyc Księżopolski i Łukasz Wieczorek to gitarzyści towarzyszący na scenie Jamalowi, ostatniemu wykonawcy spośród tych nominowanych w kategorii Album Roku Rock.
Na albumie „Miód i dym” Anity Lipnickiej i The Hats głównym gitarzystą był Bartek Miarka, wspierany przez Piotra Świętoniowskiego i Kamila Pełka (gitary akustyczne).
Maciej Maleńczuk do gitarowej współpracy przy albumie „Maleńczuk gra Młynarskiego” zaprosił krakowskiego gitarzystę Marka Piątka.
Gitary na nominowanej płycie „Światło nocne” Natalii Przybysz to natomiast i Mateusz Waśkiewicz i Jurek Zagórski, odpowiedzialny również za produkcję muzyczną i realizację nagrań.
Nominowany w kategorii Album Roku Alternatywa został m.in. zespół LemON, a wraz z nim genialny gitarzysta Piotr „Rubens” Rubik, o którym wspominaliśmy już wcześniej za sprawą jego wkładu w płytę „A kysz!” Darii Zawiałow. Z Piotrem oraz Igorem Herbutem przeprowadziliśmy kilka miesięcy temu wywiad wideo dostępny tu.
Kolejnym z nominowanych w tej samej kategorii zespołów jest Mikromusic, którego współzałożycielem jest gitarzysta Dawid Korbaczyński.
Mroza również znajdziemy solidną dawkę gitarowych dźwięków, za które odpowiedzialny jest po raz kolejny Piotr „Rubens” Rubik, który swoją niesamowitą kreatywnością zdaje się dominować rodzimy rynek muzyczny. Piotr napisał i wyprodukował również w całości singiel Szerokie Wody. Oprócz Piotra, na płycie „ZEW” na gitarach gra również Marcin Bors.
Gitary w Voo Voo to oczywiście niezmiennie lider zespołu Wojciech Waglewski, a w Dick4Dick natomiast wokalista Michał Skrok.
Nominacje do Fryderyków 2018:
UTWÓR ROKU
- Ania Dabrowska “Porady na zdrady”
- Ania Dąbrowska “Z Tobą nie umiem wygrać”
- Daria Zawiałow “Jeszcze w zielone gramy”
- Daria Zawiałow “Na skróty”
- Kortez “Dobry moment”
FONOGRAFICZNY DEBIUT ROKU
- Daria Zawiałow
- Jacek Królik
- Mery Spolsky
- Rosalie.
- Smolasty
ALBUM ROKU ROCK (w tym hard, metal, punk)
- Coma „Metal Ballads vol. 1”
- Decapitated „Anticult”
- Dr Misio „Zmartwychwstaniemy”
- HEY„CDN”
- Jamal „1994”
ALBUM ROKU HIP HOP
- Grubson „Gatunek L”
- Guova „Headliner”
- Miuosh „POP.”
- S.T.R. „MTV Unplugged: Autentycznie”
- Taco Hemingway „Szprycer”
ALBUM ROKU POP
- Anita Lipnicka & THE HATS „Miód i dym”
- Grzegorz Hyży „Momenty”
- Kortez „Mój dom”
- Maciej Maleńczuk „Maleńczuk gra Młynarskiego”
- Natalia Przybysz „Światło nocne”
ALBUM ROKU ALTERNATYWA
- Daria Zawiałow „A kysz!”
- LemON „TU”
- Mikromusic „Tak mi się nie chce”
- MROZU „Zew”
- Voo Voo „7”
ALBUM ROKU MUZYKA KORZENI (w tym blues, folk, country, muzyka świata, reggae)
- Hańba „Będą bić!”
- Warsaw Village Band/Kapela ze Wsi Warszawa „Re:akcja mazowiecka”
- Kroke „Traveller”
- Krzysztof Krawczyk „Wiecznie młody. Piosenki Boba Dylana”
- Zakopower – Official I Atom String Quartet „Zakopower i Atom String Quartet”
ALBUM ROKU ELEKTRONIKA
- Bovska „Pysk”
- Dick4Dick „Dick4Dick Is A Woo!Man”
- Mery Spolsky „Miło było pana poznać”
- Natalia Nykiel „Discordia”
- Paulina Przybysz „Chodź tu”
TELEDYSK ROKU
- Daria Zawiałow „Na skróty”
- Dr Misio „Pismo”
- Krzysztof Zalewski „Polsko”
- Jazz Band Młynarski-Masecki „Abduł Bey”
- Mrozu „Duch”