Shredderska gitara elektryczna Ibanez 3/4 Mikro GRGM21GB BKN to ciekawa propozycja dla wszystkich młodych zwolenników Vaia i Satrianiego, ale nie tylko. Poza zmniejszoną skalą pozostałe cechy modelu są pełnowymiarowe i pozwalają na pełne jego wykorzystanie przy różnych muzycznych okazjach.
Wszyscy chyba pamiętamy, jak na teledysku „Black or White” Michaela Jacksona mały Macaulay Culkin wysadza w powietrze ojca, uderzając w struny za dużej na niego gitary. Gdyby przewiesił sobie przez ramię tytułowego Ibaneza Mikro GRGM21GB BKN, nie odczulibyśmy żadnej dysproporcji – to instrument przede wszystkim dla młodych adeptów gitarowego rzemiosła, którzy dzięki jego małej menzurze nie zniechęcą się, tylko poczują, że mogą zostać gwiazdami rocka.
Zacznijmy od tego, że Ibanez GRG wydaje z siebie znacznie potężniejsze dźwięki, niż można by się spodziewać po jego gabarytach. To po prostu GIO RG odpowiednio zmniejszony i wprowadzony na rynek w 2005 roku. Skoro do tej pory produkcja tego nietypowego wiosła trwa w najlepsze, możemy być spokojni o jakość, trwałość i brzmienie – rynek jest tutaj najlepszym arbitrem.

Budowa gitary elektrycznej Ibanez Mikro GRGM21GB BKN
[dropshadowbox align=”none” effect=”lifted-both” width=”630px” height=”” background_color=”#ffffff” border_width=”1″ border_color=”#dddddd” ]Markery w postaci zębów rekina oraz kanciasty pickguard podkreślają rockowy i shredderski charakter wiosła.[/dropshadowbox]
Gitara ma topolowy korpus, do którego czterema śrubami przykręcono klonowy gryf (model GRGM). Na ten ostatni naklejono palisandrową podstrunnicę z – uwaga – dwudziestoma czterema progami wielkości medium. To ciekawe, ponieważ skala instrumentu to jedynie 22”, ale manualnie – jak to przy Ibanezach – jest on cały czas wygodny w grze. Nie rozciągniemy na tych progach palców, ale za to bez większego wysiłku zagramy arpeggia niedostępne dla małych dłoni w przypadku normalnych odległości między progami.

Markery w postaci zębów rekina oraz kanciasty pickguard podkreślają rockowy i shredderski charakter wiosła. Osprzęt stanowią zamknięte chromowane klucze Ibaneza, sprawdzone od lat w wyższych modelach, a więc stanowiące pewny punkt programu. Zaraz za nimi, na główce umieszczono prowadnice dla strun D, G, H, E, by lepiej opierały się na siodełku, którym w tym przypadku jest tzw. prożek zerowy, wykonany z tworzywa sztucznego i minimalnie przesunięty w kierunku mostka. Mostek, nazwany fixed, jest stały i ma standardową możliwość regulacji punktu oparcia strun w dwóch osiach: wysokości (akcja) i menzury. Wygląda solidnie i spełnia swoje zadania w 100%.
[dropshadowbox align=”none” effect=”lifted-both” width=”630px” height=”” background_color=”#ffffff” border_width=”1″ border_color=”#dddddd” ]Elektronikę stanowią tu dwa humbuckery Standard Powersound.[/dropshadowbox]
Brzmienie gitary elektrycznej Ibanez Mikro GRGM21GB BKN
Elektronikę w modelu Ibanez Mikro GRGM21 GB stanowią dwa przetworniki typu humbucker (modele Standard Powersound) poparte pojedynczymi potencjometrami tone oraz volume. Trójpozycyjny przełącznik pracy przetworników przełącza pickupy w kolejności: gryfowy, gryfowy i mostkowy oraz mostkowy. Obiegowa opinia o gitarach GIO jest taka, że brzmią przeciętnie, ale to „przeciętnie” oznacza pełne pasmo, przewagę nieparzystych harmonicznych, dodających pazura naszym popisom oraz możliwość zmiany charakteru dźwięków od miękkich i ciemnych, przez geste i tonalnie nasycone, do ostrych jak brzytwa i do bólu precyzyjnych.
Nie bez przyczyny w symbolu tego modelu są również literki RG pochodzące od najbardziej popularnej serii Ibaneza, mającej swój początek w pierwowzorze wiosła Steve’a Vaia JEM/ Universe. Do gitary dołączono miękki futerał i pasek, a wszystko w skandalicznie niskiej cenie!

Ogólna ocena testu gitary elektrycznej Ibanez Mikro GRGM21GB BKN
Ibanez Mikro GRGM21GB BKN to pełnoprawna gitara dla zupełnych muzycznych gołowąsów, ale również dla tych, którzy chcą poćwiczyć na trasie w busie lub podczas wyjazdu służbowego w hotelowym pokoju. Jestem przekonany, że nawet zawodowcy, gdy tylko wezmą w dłonie tę gitarę, zakochają się w niej bez reszty.
Testował: Maciek Warda
Cena: 939 PLN
Strona dystrybutora: www.meinldistribution.eu
Strona producenta: www.ibanezguitars.pl