Strona główna Porady DIY, czyli zrób to sam Sustain w gitarze: czy mostki gitarowe mogą skracać sustain?

Sustain w gitarze: czy mostki gitarowe mogą skracać sustain?

1948
0
UDOSTĘPNIJ

Czy mostki gitarowe albo basowe, w których struna opiera się o kółko, znajdujące się na gwintowanym wałeczku, mogą skracać sustain w gitarze?

Mostki, o których mowa w pytaniu noszą wspólną nazwę 3D, czyli posiadają regulację w trzech płaszczyznach:
1) menzura;
2) do góry;
3) na boki.

Problem tu zawarty odnosi się do punktu trzeciego. Gwintowana beleczka, po której porusza się rolka umożliwiająca regulację rozstawu strun, ma niestety zły wpływ na długość dźwięku i rezonans. Straty w tym wypadku powstają w wolnych miejscach między gwintem a nakrętką. Przykładem takiego mostka jest Schaller 3D4 do basu i 3D6 do gitary.

Fot2.Schaller 3D4 Fot3.Schaller 3D6

Reguła ta nie ma zastosowania w mostkach 3D typu ABM. W tym przypadku regulacja rozstawu strun rozwiązana została inaczej – poprzez prostopadłościany poruszające się w niezależnych wózkach, które dzięki dokręceniu można w stabilny sposób zablokować. Jest do rozwiązanie godne polecenia.

fot4 abm 3d

Najlepszą konstrukcją w rodzinie mostków 3D jest moim zdaniem Schaller 2000. Od mostków typu ABM odróżnia go o wiele większa regulacja rozstawu strun. Konstrukcja ta dodatkowo umożliwia wprowadzenie sporych naprężeń dynamicznych, tak cennych w przypadku instrumentów lito-korpusowych.

fot5 schaller 2000

Masz problem? Podobny, jak w powyższym pytaniu o sustain w gitarze lub inny? Zapytaj lutnika! Kiedy przychodzi ta zazwyczaj niezauważalna chwila, a Twoje serce zaczyna bić szybciej na widok człowieka z gitarą, i kiedy zaczynasz czuć, że dni, które mijają wydają się puste, możesz być pewien, że jako następny stałeś się ofiarą jednego z najpiękniejszych nałogów, jakim jest gitara.

Ten początkowy błogostan nie może trwać jednak w nieskończoność. Prędzej czy później, ale raczej prędzej będziesz musiał zasmakować „prozy” gitarowego życia. Pisząc „prozy”, mam na myśli wszystkie te sprawy i Twoje osobiste doświadczenia, które nie będą wiązały się bezpośrednio z muzyką, a z mniej lub bardziej udanymi zakupami Twoich kolejnych gitar i całego z pozoru tylko trudnego świata budowy, osprzętu i serwisu twoich ukochanych instrumentów.

Zdając sobie sprawę z faktu, iż bardzo często jesteście pozostawieni samym sobie w tym konstrukcyjno-technicznym świecie gitary, chciałbym wam służyć swoim bez mała dwudziestoletnim doświadczeniem.
Chciałbym odpowiadać rzeczowo na wasze pytania i wątpliwości. Więc tak naprawdę to wy, w gruncie rzeczy, będziecie autorami tej rubryki.

Jacek Kobylski, Nexus-Guitars


---------------------------------------------------------------------------

Najnowszy drukowany numer TopGuitar możesz kupić online:

czerwcowe wydanie TopGuitar (TG 06/2017).


Lub ściągnij wydanie na tablet/smartfon:
iOS: http://topguitar.pl/ios/
Android: http://topguitar.pl/android/


Zamów prenumeratę w promocji: http://topguitar.pl/sklep/

----------------------------------------------------------------------------