The Aristocrats od wielu już lat podbijają serca i umysły wszystkich miłośników ambitnego, instrumentalnego grania. Nie przeszkadza to im jednak zadziwiać fanów wraz z każdym nowym materiałem, jaki wydają. W 2024 r. podarowali nam… kaczkę. Tematyka płyty „Duck” skupia się bowiem wokół człekopodobnej kaczki i jej przygód w Nowym Jorku. W związku z tym, gitarzysta grupy, Guthrie Govan został szczegółowo przepytany przez serwis Ultimate Guitar, na szczęście nie o kaczkę, ale o sprawy dla nas istotniejsze.
Wywiad jest długi (można go przeczytać TUTAJ)ale jedno z pytań było kardynalne, i brzmiało: „Czy uważasz, że drewno używane do budowy gitar elektrycznych typu solid body ma znaczący wpływ na brzmienie? Trudno wyobrazić sobie bardziej oklepaną kwestię, ale z drugiej strony warto też posłuchać, co na ten temat ma do powiedzenie jeden z najzdolniejszych gitarzystów grających na Ziemi.
Guthrie Govan odparł: „Właśnie dlatego zadałem sobie trud posiadania dwóch różnych modeli mojego charakterystycznego Charvela, identycznych pod każdym względem, z wyjątkiem wyboru drewna na korpus.”
Wszyscy niedowiarkowie, zaufajcie mi — drewno naprawdę robi różnicę
Guthrie kontynuował: „Po jednej stronie tej nudnej, starej 'debaty’ znajdziesz prawie każdego profesjonalnego gitarzystę i producenta na świecie, podczas gdy drugą stronę wydaje się popierać garstka wkurzonych, obecnych na YouTube właścicieli oscyloskopów, krzyczących 'olej z węża!’, upierających się, że tylko przetworniki odpowiadają za wszystkie różnice tonalne między jednym instrumentem a drugim. Wybieranie jednej ze stron w tym scenariuszu nie wydaje mi się czymś, co powinno wymagać obszernego namysłu, ale…
…chyba nie trzeba podkreślać, że jest coś w środowisku internetowym, co aktywnie zachęca do kłótni dla samej kłótni…?
Na koniec tego wątku Guthrie podzielił się własnymi obserwacjami: „Przeprowadzałem kliniki dla firm gitarowych, gdzie miałem okazję zaprezentować gitary, które były identyczne pod każdym względem -struny, konfiguracja, przetworniki, elektronika – z wyjątkiem drewna użytego do ich budowy. W każdym przypadku cała zgromadzona publiczność potwierdziła, że słyszy różnicę tonalną — nawet ludzie, którzy przed usłyszeniem każdej z gitar mieli wątpliwości, czy każdy kawałek drewna jest inny.”
Myślę, że łatwo jest wychwycić ogólną cechę, taką jak charakterystyczny 'honk’ w środku pasma, którym cechuje się mahoń