Esther Abrami, skrzypaczka o światowej sławie, wspólnie z Marcinem Patrzałkiem, niezwykle utalentowanym gitarzystą, zaprezentowali oficjalny teledysk do utworu „Libertango” legendarnego kompozytora Astora Piazzolli.
Teledysk, który zadebiutował na YouTubie 22 stycznia 2024 roku, szybko zdobył popularność, przekraczając do dzisiaj 53 tysiące wyświetleń. Duet artystów przedstawił swoją wersję tego klasycznego dzieła, łącząc wirtuozerię skrzypiec i gitarę w nowatorski sposób. Utwór można obejrzeć poniżej:
„Libertango” Astora Piazzolli: od tanga klasycznego do tanga nuevo
Kompozycja „Libertango” autorstwa Astora Piazzolli, wybitnego kompozytora i wykonawcy na bandoneonie, zarejestrowana i wydana w 1974 roku w Mediolanie, stanowi kamień milowy w ewolucji tanga. Tytuł, będący połączeniem słów „Libertad” (wolność po hiszpańsku) i „tango”, symbolizuje odejście Piazzolli od klasycznego tanga na rzecz tanga nuevo. Przez lata utwór zyskał międzynarodową sławę, będąc interpretowanym przez wielu znanych artystów i pojawiając się w różnorodnych aranżacjach.
Astor Piazzolla zaprezentował „Libertango” podczas tournée w 1977 roku w wersji rozszerzonej dla Radio Télévision Suisse Mosaique, co podkreślało jego innowacyjne podejście do tanga. Wśród wybitnych wykonawców utworu znaleźli się m.in. wiolonczelista YoYo Ma na albumie „Soul of the Tango: The Music of Astor Piazzolla” (1997), gitarzysta Al Di Meola w „The Grande Passion” (2000), oraz kwartet smyczkowy Bond w albumie „Shine” (2002). „Libertango” pojawiło się również na żywo w wykonaniu duetu gitarowego Rodrigo y Gabriela (2004), na nagrodzonym albumie „Surreal” gitarzysty Romana Miroshnichenki (2013), a także na wspólnym albumie koncertowym japońskiej pianistki jazzowej Hiromi i kolumbijskiego harfisty Edmara Castanedy, nagranym w Montrealu (2017).
„Libertango” doczekało się również wielu adaptacji i przeróbek. W 1990 roku urugwajski poeta Horacio Ferrer dodał do utworu tekst w języku hiszpańskim, podkreślając tematykę wolności. Kompozycja znalazła się na ponad 500 różnych wydawnictwach, inspirowała takich artystów jak Grace Jones w utworze „I’ve Seen That Face Before (Libertango)”, czy irlandzką muzykę folkową Sharon Shannon, która nagrała swoją wersję tego utworu. Wersje z tekstem w języku hiszpańskim nagrały także Luisa Maria Güell oraz argentyńska piosenkarka Lilí Gardés, opisując samotność życia miejskiego.
„Libertango” znalazło również swoje miejsce w kulturze popularnej, będąc wykorzystanym w serii anime „Prince of Tennis”, jako muzyka w reklamie Volvo oraz w filmach „Frantic” Romana Polańskiego i „Le Pont du Nord” Jacquesa Rivette’a.