Mit VII
Czy masa i ekran są tym samym?
Masa i ekran to zdecydowanie nie to samo pomimo faktu, że jedno i drugie jest ze sobą galwanicznie połączone. Zadaniem masy jest ustalenie punktu, względem którego zmienia się potencjał sygnału. Rola ekranu natomiast to przechwytywanie wszelkich zakłóceń pojawiających się jako siła elektromotoryczna (SEM) i odprowadzanie ich do masy układu.
Błędne rozumienie masy i ekranu prowadzi do złego prowadzenia masy i niewłaściwego ekranowania, czego wynikiem w najlepszym razie są tylko brumy, a w najgorszym – nawet porażenie prądem.
Ekran bywa często mylony z masą.
Mit VIII
Tanie kable gitarowe brzmią tak samo jak drogie?
Nie cena jest tutaj wyznacznikiem a rzeczywista jakość wykonania i jakość użytych komponentów. Miedź wykorzystywana do budowy przewodników dobrej jakości wolna jest od tlenkowych zanieczyszczeń, dzięki czemu sygnał posiada mniej zniekształceń wprowadzanych przez kabel. Zyskuje na tym dźwięk, który staje się bardziej detaliczny, bogatszy w drobne informacje.
[quote_box_right]Różnice pomiędzy kiepskim kablem a kablem dobrej jakości są zaskakująco wyraźnie słyszalne.[/quote_box_right]
Równie ważna, oprócz materiałów, których użyto do budowy przewodnika, ekranu oraz izolacji, jest sama konstrukcja kabla. Dobry kabel posiada elektrostatyczny ekran tworzący półprzewodzącą barierę pomiędzy ekranem a izolacją rdzenia (linki miedzianej), która rozładowuje ładunki elektrostatyczne.
Wszystko to kosztuje, ale gwarantuje nam możliwie najlepszy dźwięk i niezawodność. Różnice pomiędzy kiepskim kablem a kablem dobrej jakości są zaskakująco wyraźnie słyszalne. Kiepski, tani kabel nigdy nie da dobrego brzmienia.
Dobre nie zawsze musi być drogie, ale tanie na ogół zawsze jest kiepskie.