Jest kilku producentów efektów, którzy cieszą się wielką estymą u świadomych użytkowników. Wiadomo, że są to wszelkie Strymony, Merisy. Niektóre Fulltone’y, stare MXR-y, wybrane kostki Xotic, dwie – trzy Free The Tone, czy Source Audio oraz Cry Baby czy Whammy. Wszystkich nie wymieniłem, ale w tym gronie bez wątpienia znajdują się też produkty Neunaber, które nie uznają kompromisów w temacie brzmienia, a oferują zazwyczaj szeroką jego kontrolę i ultraciekawe barwy tudzież warianty swoich modulacji.
Przypomnijmy – to wszystko sprawka Briana Neunabera, jednego z genialnych inżynierów, informatyków i muzyków w jednej osobie. Porusza się on głównie w domenie cyfrowej, dlatego najważniejsze dla niego jest to, jak zostały napisane algorytmy i ile serca w nie włożono, a z drugiej strony analogowa ścieżka sygnału nieprzetworzonego (dry) zapewniająca bezszumowe działanie i zerową latencję. Po lekturze testu Immerse MkII (test w kwietniowym numerze TopGuitar 2019) wiemy, jak Neunaber radzi sobie z modulacjami, wiemy, że jest to absolutny top jeśli chodzi o kulturę dźwięku, jakość sygnału i fenomenalny wpływ korekcji na brzmienie. Można zaryzykować stwierdzenie, iż jest to ostateczny kształt naturalnego brzmienia gitary w naszych czasach. Bez udziwnień, bez wycieczek w rejony brzmień bezużytecznych, bez rozszerzania zakresu korekcji na siłę… Neunaber daje tylko to, co kojarzy się z muzyką, tą najlepszą muzyką.
Geneza
Jak podaje producent, i co nie jest zaskoczeniem, Neuron to kumulacja wielu lat pracy oraz badań. Brian Neunaber z kolegami przestudiował wiele efektów i wzmacniaczy (od lampowych po tranzystorowe), skupiając się na ich charakterystyce brzmieniowej pod kątem odpowiedzi na pytanie: skąd pochodzi ich dobre brzmienie? Dzięki temu ostatecznie udało mu się stworzyć unikalne algorytmy emulujące, które potem rozwinięto we własne oryginalne. Celem nie było zatem naśladowanie brzmieniowe jakiejś konkretnej kostki czy wzmacniacza, ale wykreowanie jakiegoś universum, brzmieniowego kanonu, który byłby mocną i imponującą podstawą dla dalszych przygód sygnału z naszej gitary. A wszystko miało miejsce w USA.
Budowa
W zasadzie wszystkie kostki Naunaber wyglądają tak samo. Są zapakowane w identyczne pudełka (3 razy większe niż sam efekt), posiadają własny zasilacz i są owocem jednej wizji designera – ich wygląd to oryginalny, elegancki szablon, który na żywo dodaje powagi i ekskluzywności każdemu pedalboardowi. Jest też oczywiście walor praktyczny kostek Neunaber – elementy dyskretne, chipy, układy i tory sygnału są bezpiecznie ukryte w małym metalowym chassis, które sprawia, że urządzenie zmieści się w każdej podłodze i będzie tam bezpieczne jak u Pana Boga za piecem. „O czym jest ten efekt”? Otóż, generalnie mówiąc, to gitarowy preamp, dzięki któremu ukształtujemy wstępnie (albo ostatecznie!) nasz sound, nadamy mu konkretnego charakteru, łącznie z barwami, tonami, dynamiką, ostrością i przesterowaniem.
Powinien być zatem zapinany jako pierwszy w naszym pedalboardzie. Neuron to odwzorowane brzmienia „idealnego” wzmacniacza, zamknięte w kostce. Jednocześnie jest chyba najbardziej zaawansowanym obsługowo efektem tej marki – ilość parametrów które możemy kontrolowć z kilku poziomów jest ogromna, a każdy z nich jest potrzebny! Nie ma natomiast tu wyjścia XLR, czyli nie można go traktować jako źródła sygnału dla stołu mikserskiego, czy karty dźwiękowej. Jest za to cyfrowy preamp o brzmieniu niezwykle plastycznym, naturalnym i imitującym – a jakże! – jakiś spory lampowy wzmak. Urządzenie posiada zintegrowaną symulację kolumnową, funkcję MIDI poprzez gniazdo TRS, 6 presetów wyboru poprzez przełącznik nożny, możliwość przypisania 24 presety MIDI, opcję kontrolowania wszystkich parametrów poprzez dowolny podłogowy sterownik MIDI oraz true bypass.
Kontrola parametrów opiera się na alternatywnych funkcjach dla większości kontrolerów, a służy do tego przełacznik nożny engage/alt. Potencjometr gain (regulacja sygnału na wejściu w obłędnym zakresie do ponad 60dB wzmocnienia) zintegrowano z gate, czyli regulacją czułości bramki szumów. Comp (stopień kompresji) ze speaker simulation (Level, Low/Tight, Mid/Tilt and High/Pres), low (podcięcie/podbicie niskiego pasma przed stopniem mocy gain) z tight, czyli filtrem górnoprzepustowym, mid (kształtowanie środka) z tilt, który odpowiada za „globalną” EQ, a high (podbicie/podcięcie górki) z press czyli pressence – filtr dolnoprzepustowy na końcu toru akustycznego tego efektu. Do tego przełącznik nożny presetów, diody statusu LED, gniazda 6.3 mm mono input/output, a także gniazda 2.5 mm TRS MIDI in / thru / out. Brak tu opcji zasilania bateryjnego. W zestawie znajdziemy kabel 2x 2.5 mm TRS na 5-pin DIN MIDI.
Brzmienie
Gain sam z siebie nie daje jakiejś piekielnej siary ale pozwala uzyskać brzmienia dd wyrazistych cleanów, po mocne distortion, oraz wszystko co może się wydarzyć pomiędzy. Te wielopoziomowe, dynamiczne tony, dzięki korekcji gain pozostają pod pełną kontrolą jeśli chodzi o ilość zniekształceń. Umożliwia to pompowanie soundu naszego wzmacniacza, by ten dokonał ostatecznego dzieła zniszczenia. Wydaje się, że Neuron dość łatwo produkuje harmoniczne struktury, od subtelnych, po gęste i złożone. Jedną z najbardziej wyróżniającą ten efekt cech jest jego naturalne brzmienie, które jest na wskroś gitarowe, kiedy porównamy efekt z normalnym wzmacniaczem. Dlatego Neuron tylko przygotowuje sygnał dla naszego wzmacniacza, choć teoretycznie emuluje jakiś „uniwersalny” i „utylitarny”.
Trójpasmowa korekcja działa subtelniej na cleanach a bardziej sugestywnie i wydatnie na przesterach, fundamentalnie kształtując składowe charmoniczne. Jak na moje ucho kompresor działa bardziej na attack i release, a w mniejszym stopniu określa punkt treshold i parametr ratio. Korekcja barwy ukryta pod wariantami „anternatywnymi” ma wymiar praktyczny i użyteczny bo dzięki nim uzyskujemy korekcję inną barwowo niż za pomocą low, mid i high. Sześć wybranych ustawień można zapisać poprzez przytrzymanie wciśniętego footswitcha preset, by później przywołać je pojedynczym krótkim wciśnięciem. Jeśli już znajdziemy nasze ulubione barwy, te presety to chyba najfajniejsza część zabawy z Neunaberem Neuron!
PRODUCENT: www.neunaber.net
DYSTRYBUTOR: www.w-distribution.de