Gra na gitarze jest satysfakcjonującym zajęciem dla osób w każdym wieku i każdej profesji. Jest to nie tylko hobby dające radość, ale często zajęcie, które staje się pracą zawodową, łączącą przyjemne z pożytecznym. Nigdy za wiele przypominania, jakie korzyści daje nam gitara, w związku z czym zdecydowaliśmy się jeszcze raz skrótowo opisać najważniejsze pozytywy związane z gitarą.
Kondycja współczesnej gitary
Gitara jest jednym z najpopularniejszych instrumentów na świecie. Według raportu National Association of Music Merchants (NAMM) z 2016 roku, około 34% Amerykanów gra na instrumencie muzycznym, a gitara jest jednym z kilku najczęściej wybieranych. Ponadto raport Fundacji NAMM z 2018 roku wykazał, że około 6,1 miliona uczniów w USA uczyło lub uczy się gry na gitarze w szkole lub na prywatnych lekcjach.
Słynny raport Fendera z 2018 roku mówił ponadto, że większość gitarzystów ma skromne oczekiwania i nie marzy o karierze gwiazd rocka. 61% badanych sięgało po gitarę aby nauczyć się utworów i grać dla własnej przyjemności lub najbliższych. W większości przypadków początkujący gitarzyści myślą jedynie o grze dla przyjaciół i rodziny, a 46% z nich chce tworzyć wraz z innymi muzykami, czyli zakładać zespoły.
Warto wspomnieć, że gra na gitarze nie ogranicza się do określonej grupy wiekowej, cieszą się nią ludzie w każdym wieku, od przedszkolaków po seniorów. Gitara jest popularna na całym Zachodzie, ale także w innych kręgach cywilizacyjnych, jej popularność (obok instrumentów klawiszowych) jest po prostu największa. Stanowi powszechny instrument w większości współczesnych gatunków muzycznych, a badania pokazują, że ta tendencja utrzyma się także w przyszłości.

Korzyści płynące z gry na gitarze
Jedną z najbardziej oczywistych korzyści płynących z gry na gitarze jest rozwój umiejętności muzycznych. Nauka gry wymaga czasu, pracy i poświęcenia, w wyniku czego grający nabywają takie cechy jak metodyczność, sumienność, obowiązkowość a także poprawiają koordynację ręka-oko i ogólną muzykalność. Może to prowadzić do większego rozumienia muzyki i w prostej drodze zainspirować do kontynuowania kariery muzycznej.
Kolejną zaletą gry na gitarze jest odprężenie, jakie ona zapewnia. Wykazano, że ogólnie granie muzyki ma uspokajający wpływ na umysł i ciało, a granie i tworzenie muzyki „strunowej” może być świetnym sposobem na odstresowanie. Ponadto gitara jest świetnym sposobem (szczególnie dla młodzieży) na wyrażenie siebie i skierowanie emocji na bardzo kreatywne ujście.
Gra na gitarze jest również świetnym sposobem na nawiązywanie kontaktów towarzyskich i łączenie się z innymi. Niezależnie od tego, czy gramy z przyjaciółmi, czy w zespole przed publicznością, gra na gitarze może być świetnym sposobem na budowanie relacji z ludźmi, którzy dzielą miłość do muzyki.
Wreszcie, gra na gitarze może być świetnym sposobem na zwiększenie pewności siebie i poczucia własnej wartości. W miarę poprawy umiejętności gry, gitarzyści i gitarzystki czują poczucie spełnienia i dumę ze swoich umiejętności. Może to przekładać się na inne dziedziny życia, prowadząc do większej pewności i wiary w siebie.
Podsumowując, gra na gitarze to satysfakcjonująca aktywność, która może pomóc poprawić umiejętności muzyczne, zmniejszyć stres, wspierać więzi społeczne i zwiększyć pewność siebie.

Przykład zbawiennego wpływu gitary na zdrowie
Jeden przykład, ale znamienny. Joanne Shaw Taylor to brytyjska gitarzystka bluesowa, która działa w branży muzycznej od późnych lat 90. Znana jest ze swojego głosu i gry na gitarze, która łączy tradycyjny blues z elementami rocka i soulu. Shaw Taylor wydała wiele albumów i intensywnie koncertowała, występując na całym świecie. Otrzymała uznanie za swoje zdolności muzyczne i została uznana za jeden z wiodących głosów we współczesnej muzyce bluesowej.
Jednocześnie Shaw Taylor mówiła publicznie o swoich zmaganiach z depresją i lękiem oraz o tym, jak gra na gitarze pomogła jej sobie z tym poradzić. W wywiadach podkreślała, że muzyka była dla niej źródłem ukojenia i pocieszenia w trudnych chwilach oraz zapewniała „twórcze ujście dla emocji”. Shaw Taylor stała się orędowniczką świadomości zdrowia psychicznego i wykorzystywała swoją pozycję do podnoszenia świadomości na temat znaczenia szukania pomocy w problemach ze zdrowiem psychicznym. Jej historia jest inspiracją dla innych, którzy mogą zmagać się z podobnymi wyzwaniami i pokazuje uzdrawiającą i przynoszącą ukojenie moc gitary.
Przytaczany już raport Fendera mówił także o wielu medycznych korzyściach wynikających z gry na gitarze. Chodziło o dzieci, którym gitara pomaga w rozwoju mózgu jak i osoby po 60 roku życia, które utrzymują dzięki temu sprawność umysłu. Inne plusy grania na gitarze wg. Fendera to m.in. zmniejszenie poziomu hormonu stresu, a nawet… pełniejsze odczuwania współczucia i empatii. „Wystarczy pięć minut ćwiczeń dziennie, aby uzyskać fizyczne, mentalne oraz emocjonalne korzyści.” – stwierdzał raport.
Wystarczy pięć minut ćwiczeń dziennie, aby uzyskać fizyczne, mentalne oraz emocjonalne korzyści
Obecnie programy muzykoterapii, które obejmują grę na gitarze, są szeroko stosowane w warunkach rehabilitacji, a korzyści płynące z muzykoterapii są nadal badane i dokumentowane. W USA zajmuje się ty m.in. American Music Therapy Association (AMTA), czy Journal of Music Therapy.
