UDOSTĘPNIJ
Dave Doll z firmy Martin – jednego z najbardziej uznanych producentów gitar akustycznych na świecie – wyjaśnia jak różne stopy metali użytych do produkcji strun wpływają na ich brzmienie.

Podstawowymi i najczęściej wykorzystywanymi w produkcji strun akustycznych materiałami są miedź i nikiel. Im więcej miedzi, tym dźwięk jest ciemniejszy i cieplejszy. Nikiel – odwrotnie – rozjaśnia i oziębia brzmienie. Najbardziej popularnymi zestawami strun akustycznych Martin są 92/8 Phosphor Bronze oraz 80/20. Ten pierwszy oferuje ciepłe i wyrównane brzmienie z wyraźną górą i dołem pasma, które jest dość uniwersalne i sprawdza się w większości gitar.

Z kolei struny 80/20 są jaśniejsze gdy są świeże, ale szybciej tracą tę właściwość wraz z utlenianiem; z niektórymi typami gitar współgrają one lepiej niż z innymi. Nie ma jednak jednoznacznych wytycznych, jakich strun należy używać do danej gitary, dlatego warto samemu eksperymentować z różnymi zestawami, by odnaleźć ulubione połączenie – w ofercie firmy Martin znajdziecie bardzo wiele rodzajów stopów i grubości, by każdy mógł znaleźć coś dla siebie.


---------------------------------------------------------------------------

Najnowszy drukowany numer TopGuitar możesz kupić online:

czerwcowe wydanie TopGuitar (TG 06/2017).


Lub ściągnij wydanie na tablet/smartfon:
iOS: http://topguitar.pl/ios/
Android: http://topguitar.pl/android/


Zamów prenumeratę w promocji: http://topguitar.pl/sklep/

----------------------------------------------------------------------------