Francuska firma Lâg Guitars ogłosiła rozszerzenie rodziny gitar akustycznych Travel o trzy instrumenty tworzące linię Travel Sauvage. Nowe gitary mają wiele wspólnych cech ale różnią się od siebie drewnem, z którego wykonano płytę wierzchnią.
Tak jak inne gitary Travel oferowane przez Lâg Guitars, także te trzy nowe charakteryzują się krótszą skalą wynoszącą 600 mm (24 cale) co sprawia że są bardziej kompaktowe i wygodniejsze w transporcie. Z tego też powodu łatwiej wybrać się z nimi w podróż, tym bardziej że do każdego modelu dołączony jest pokrowiec. Do wyboru mamy gitary TRAVEL-RCS, TRAVEL-SPS oraz TRAVEL-PBS. Płyta wierzchnia w każdej z nich jest zrobiona z innego materiału, a jest to odpowiednio kanadyjski czerwony cedr, lity kanadyjski świerk oraz Pale BrankoWood z certyfikatem FSC. Boki i płyta dolna w każdym z trzech instrumentów jest wykonana z eukaliptusa, co dodatkowo wpływa na wrażenia wizualne. Szyjkę zrobiono z mahoniu khaya, natomiast materiałem, który w przypadku całej trójki posłużył do wykonania podstrunnicy, mostka i nakładki na wierzch główki jest BrankoWood.
Pod tą nazwą kryje się drewno poddane obróbce termicznej oraz specjalnemu procesowi „tropikalizacji” pozwalającemu zastępować różne zagrożone, drogie lub trudne do pozyskania gatunki, a tym samym zmniejszać negatywny wpływ na środowisko. Nazwa pochodzi od imienia australijskiego naukowca Branko Hermescee, któremu aż dwie dekady zajęło opracowanie tego rozwiązania i użycia do tego celu sosny kalifornijskiej (sadzonej w Nowej Zelandii) charakteryzującej się szybkim wzrostem. Wszystko to spełnia wymogi Forest Stewardship Council, dzięki czemu pozyskane drewno ma certyfikat FSC. W procesie „tropikalizacji” drewno jest suszone tak by pozostało w nich tylko 10% wilgoci, a następnie impregnowane specjalnymi środkami w komorach ciśnieniowych. Następnie jest ponownie suszone do osiągnięcia 2-3% wilgotności i kolejny raz trafia do komór – tym razem zaimpregnowane naturalnymi żywicami. W kolejnym etapie drewno jest kompresowane aby uzyskać gęstość konkretnego gatunku – świerku (Pale BrankoWood), palisandru (Brown BrankoWood) lub hebanu (Black BrankoWood).
![](https://topguitar.pl/wp-content/uploads/2022/09/travel_rcs.jpg)
![](https://topguitar.pl/wp-content/uploads/2022/09/travel_sps.jpg)
![](https://topguitar.pl/wp-content/uploads/2022/09/travel_pbs.jpg)
W gitarach TRAVEL-RCS i TRAVEL-SPS podstrunnicę, mostek i nakładkę na wierzchnią część główki wykonano z odmiany Brown, natomiast w modelu TRAVEL-PBS sięgnięto po wersję Black. Na podstrunnicach instrumentów z serii Travel Sauvage umieszczono 20 progów Medium, a gitary wyposażono ponadto w odlewane klucze. W całej trójce założono struny Lâg Bronze Medium (13-56).
Wspomniany pokrowiec dołączany do każdej z gitar Travel Sauvage jest solidny, ale lekki. Korespondując z nazwą serii i przeznaczeniem wchodzących w jej skład modeli ozdobiono go podróżniczym motywem róży wiatrów, który zresztą znajdziemy również na samych instrumentach jako część zdobiącej je rozety.
![](https://topguitar.pl/wp-content/uploads/2022/09/travel-sauvage-pokrowiec.jpg)
PRODUCENT: www.lagguitars.com
Dystrybutorem produktów marki Lâg Guitars jest Lauda Central Europe.