Koniec starego, a zarazem początek nowego roku skłaniają do pewnych podsumowań. W przypadku PRS-a wszystkie podsumowania zwracają szczególną uwagę na nową serię produktów związaną z 25-leciem firmy.
Patrząc jednak na to, co stanowi otoczkę amerykańskiej produkcji gitar, nie można przeoczyć kilku nowych modeli SE, które zawitały bądź zawitają w najbliższym czasie do sklepów na całym świecie.
Listę wspominkową nowszych modeli SE otwierają PRS SE Singlecut Korina oraz sygnowany przez Carlosa Santanę – PRS SE One Abraxas. Oba instrumenty wnoszą swoisty powiew świeżości w całokształt produkcji PRS-a – żaden z nich nie jest kopią gitar z serii USA! SE Korina to odpowiedź na głosy gitarzystów lubujących się w trochę egzotycznych, a zarazem bardzo muzykalnych gatunkach drewna, natomiast SE One Abraxas to kolejny hołd PRSa dla geniuszu Carlosa Santany w wydaniu SE.
To, co w nowym roku przyciągnie wzrok wszystkich gitarzystów, kochających gitary PRS, to 3 kolejne modele na 25-lecie rozwijające tym razem serię SE. Krytycy pierwszy model natychmiast zaklasyfikują jako przeróbkę znanej już gitary. Jednak PRS SE Paul Allender model 2010 zmienia zdecydowanie oblicze brzmieniowe poprzedniej serii. Z korpusu zniknął biały binding, a jego miejsce zajął delikatnie zaokrąglający krawędzie frez. Niespotykane w innych PRSach (żadnej serii) jest również podejście do elektroniki. Przetworniki PRS Paul Allender Bass oraz Treble, z poprzedniej wersji, ustąpiły miejsca przetwornikom EMG 89 oraz EMG 81-TW. Oczywiście w nowym modelu Paul Allender pozostawiono najcharakterystyczniejsze wykończenie chwytni wśród modeli SE, czyli nietoperze.
Będąc przy niekonwencjonalnych przetwornikach oraz niestandardowym wykończeniu podstrunnicy dla modelów SE, można ujawnić nazwy dwóch kolejnych produktów z tej serii. Łączą je ze sobą, i z opisanym powyżej, właśnie te dwie cechy – a wliczając w to sygnatury – nawet trzy. Całkowicie nowe modele PRS SE Mikael Akerfeldt oraz PRS SE Nick Catanese powstały właśnie we współpracy z tytułowymi artystami i noszą ich imienne sygnatury na główkach.
Instrument gitarzysty i lidera zespołu Opeth (Mikael Akerfeldt) to lity mahoniowy korpus, w kształtach singlecut, z klonową nakładką oraz klonowa szyjka z hebanową chwytnią ozdobioną ptakami PRS – to pierwszy model SE z ptakami na podstrunnicy ! W przypadku tej gitary również pojęcie „złoconego osprzętów” nabiera szerszego znaczenia … pozłocone zostały nawet nadbiegunniki przetworników PRS HFS oraz Vintage Bass. Dodatkiem, również złotym, znacznie wyróżniającym wizualnie gitarę, jest złoty ornament Opeth w kształcie otwartego „O” (PRS: open O logo) w dole korpusu.
Model PRS SE Nick Catanese łączy w sobie wszystko o czym do tej pory pisaliśmy. Podstawą tej gitary jest ultra cienki korpus z mahoniu w kształtach singlecut oraz mahoniowa szyjka z hebanową chwytnią. Chwytnia jest czarna – w dosłownym znaczeniu tego słowa, ponieważ nie została ozdobiona żadnymi znacznikami. Elementy „ozdobne” tego modelu to przede wszystkim gra kolorów. Czarny korpus wraz z szyjką i główką, zostały obwiedzione czerwonym bindingiem. Również czerwone są ramki przetworników z logo EMG. W tym modelu pojawiły się nie standardowe przetworniki – EMG 81 oraz EMG 85. Dopełnieniem czarno-czerwonej kolorystyki jest białe logo „eT” (PRS: evil Twin logo). Kolejną ciekawostką jest również zastosowany przez PRSa most. W modelu PRS SE Nick Catanese wykorzystano stały most TonePros z pełną regulacją menzury.